مهاجرت تحصیلی سوئد

اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد

اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد

با اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد می توانید برای دریافت ویزای تحصیلی سوئد اقدام کنید و اولین قدم از مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل را بردارید. به طور کلی برای پذیرش از دانشگاه های سوئد مستلزم برقراری شرایطی از جمله ارائه مدرک ترجمه شده، ارائه مدارک زبان، پرداخت شهریه و شرکت در آزمون های ورودی می باشید. تحصیل در سوئد اکثرا به 2 زبان سوئدی و انگلیسی امکان پذیر است و دانشجویان با تسلط بر زبان انگلیسی می توانند در یکی از دانشگاه های سوئد پذیرش شوند. توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه های سوئد نیز مورد تایید وزارت علوم بهداشت ایران هستند و با پذیرش از این دانشگاه ها می توانید از ارز دانشجویی برای مهاجرت استفاده نمایید. همچنین مدارک صادر شده از آنها در داخل کشور معادل سازی می شود. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئد را بررسی می کند.

مزایای اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد

نظام آموزشی کشور سوئد یکی از برترین دانشگاه ها در اروپا و جهان است و برنامه های ارائه شده و مدارک صادر شده از دانشگاه های سوئد دارای اعتبار بالایی می باشد. سیستم اعتباردهی به دروس و نوع واحدها در دانشگاه های سوئد مطابق با روند بولونیا و هماهنگ با دانشگاه های اروپایی است. دانشجویان با پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئد می توانند مجوز اقامت در سوئد را در طول تحصیل به دست بیاورند و از مزایای ویزای شنگن در این زمان بهره مند شوند. علاوه بر این دانشجویان می توانند از مزایای خدمات اجتماعی در سوئد بهره مند شوند و از مزایایی مانند بیمه دانشجویی و خدمات رایگان پزشکی بهره ببرند. علاوه بر این دانشجویان می توانند با استفاده از ویزای همراه همسر و فرزند کم تر از 18 سال خود را به سوئد بیاورند.

مزایای تحصیل و اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد بدین ترتیب می باشد:

 • اخذ ویزای شنگن سوئد از طریق پذیرش تحصیلی
 • تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور
 • امکان کار در حین تحصیل
 • پذیرش تحصیلی به زبان انگلیسی و عدم نیاز به تسلط به زبان سوئدی
 • امکان تحصیل رایگان در مقطع دکتری
 • استفاده از ویزای همراه برای مهاجرت با اعضای خانواده
 • فرصت کافی برای یافتن کار پس از تحصیل
 • امکان دریافت اقامت دائم سوئد
 • تحصیل در محیطی مناسب برای مهاجرین

معایب پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئد

مطمئنا در کنار مزایای بسیاری که در خصوص اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد وجود دارد این اتفاق دارای معایبی نیز می باشد. یکی از معایب تحصیل در دانشگاه های سوئد پرداخت شهریه است. بدین ترتیب دانشگاه های سوئد از سال 2010 به بعد تحصیل رایگان در سوئد را فقط محدود به مقطع دکتری کرده اند و دانشجویان بایستی برای تحصیل شهریه پرداخت کنند. هزینه شهریه جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد با توجه به نوع مقطع و رشته متغیر می باشد. علاوه بر این از دیگر معایب تحصیل و اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد می توان به آب و هوای سوئد که بسیار سردسیر است اشاره کرد. البته جنوب این کشور دارای آب و هوای گرم تر و متعادل تری نسبت به شمال است. با این حال سوئد در زمستان ها بسیار سرد است. همچنین تحصیل در سوئد مقطع کارشناسی بیشتر به زبان سوئدی است که زبانی سخت می باشد.

شرایط کلی اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد

هر دانشگاه در سوئد دارای شرایط خاصی برای پذیرش بوده که نسبت به رشته و مقطع تحصیلی در سایت دانشگاه آورده شده است. اما یک سری شرایط کلی برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه های سوئد وجود دارد که برای متقاضیان گرامی ذکر می کنیم. اولین شرط تحصیل و پذیرش تحصیلی در سوئد ارائه مدرک تحصیلی معتبر و ترجمه شده و رسمی می باشد. همچنین ارائه مدرک زبان تحصیلی آیلتس 6 یا 6.5 و یا مدرک تافل 80 از 120 اهمیت بسیار زیادی دارد. علاوه بر این دانشجویان بایستی شهریه تحصیلی ترم اول را قبل از ورود به سوئد واریز نمایند تا بتوانند برای دریافت ویزای تحصیلی سوئد اقدام کنند. همچنین ممکن است برخی از دانشگاه ها برای پذیرش دانشجویان و ورود دانشجویان آزمون های ورودی از متقاضیان بگیرند. توجه داشته باشید که مراحل پذیرش به صورت آنلاین است و دانشجویان بایستی مدارک را به صورت آنلاین به دانشگاه ارسال کنند.

شرایط کلی اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد

زمان پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئد

توجه داشته باشید که برای اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد زمان مناسبی را تعیین نشده است. اما زمان ارسال مدارک برای مقطع کارشناسی معمولا 16 ماه اکتبر تا 15 ژانویه هر سال است. همچنین زمان ارسال مدارک در مقطع کارشناسی ارشد در دو نوبت در 16 اکتبر الی 15 ژانویه و همچنین 15 ماه مارس الی 15 ماه آوریل در هر سال می باشد. البته آخرین زمان برای تحویل مدارک حدود یک ماه فوریه و 7 می می باشد. همچنین زمان اعلام نتایج و فرصت برای ثبت نام برای هر دانشگاه در سوئد متفاوت است و بایستی برای اطلاع به سایت دانشگاه مراجعه کنید. توجه داشته باشید که پس از پذیرش تحصیلی از دانشگاه معمولا 2 تا 3 هفته نیز زمان برای دریافت ویزای تحصیلی کشور سوئد نیاز خواهید داشت. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله بهترین دانشگاه های سوئد را مطالعه بفرمائید.

پذیرش تحصیلی در سوئد در مقاطع مختلف

مقطع کارشناسی در سوئد به دو صورت 2 ساله و 3 ساله صورت می گیرد که مقطع 2 ساله بیشتر برای دریافت مدرک فنی و ورود به بازار کار در سوئد است و آنچنان ارزش دانشگاهی در دیگر کشورها ندارد. اما تحصیل حداقل 3 سال در این مقطع منجر به دریافت مدرک لیسانس و شرط ورود به مقطع کارشناسی ارشد می شود. اکثر برنامه های تحصیلی در مقطع کارشناسی در این کشور به زبان سوئدی ارائه می شود و دانشجویان برای پذیرش بایستی به زبان سوئدی مسلط باشند. همچنین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد با ارائه پایان نامه همراه است و حدود 2 سال زمان می برد. برای پذیرش در این مقطع ارائه مدرک کارشناسی و زبان الزامی است. اما برای تحصیل دکتری در سوئد دانشجویان علاوه بر ارائه مدرک کارشناسی ارشد نیاز به ارائه مقالات معتبر و رزومه قوی تحصیلی و تاییدیه اساتید دانشگاه مورد نظر در سوئد می باشند.

امتیازات پذیرش تحصیلی از دانشگاه های برتر سوئد

اکثر دانشگاه های برتر کشور سوئد دانشگاه های دولتی هستند و هزینه تحصیل در آنها کم تر از دانشگاه های خصوصی می باشد. با این حال میزان هزینه شهریه حدود 10000SEK الی 30000SEK (کرون سوئد) می باشد. دانشگاه های سوئد هر سال بر اساس رده بندی های جهانی دانشگاه های برتر مورد ارزیابی قرار می گیرند و بر اساس عملکرد آموزشی رتبه بندی می شوند. در اینجا 10 دانشگاه برتر سوئد در سال 2022 برای متقاضیان معرفی شده اند که از جمله آنها می توان به دانشگاه کارولینسکا سوئد اشاره کرد که یکی از برترین دانشگاه های سوئد علی الخصوص برای تحصیل پزشکی در سوئد می باشد.

 • دانشگاه کارولینسکا با رتبه 41 در رده بندی تایمز
 • دانشگاه Lund سوئد با رتبه 96 در رده بندی تایمز
 • دانشگاه اوپسالا سوئد با رتبه 102 تایمز
 • دانشگاه استکهلم سوئد با رتبه 175 در تایمز
 • دانشگاه گوتنبرگ سوئد با رتبه 186 رنکینگ تایمز
 • دانشگاه علوم گوتنبرگ با رتبه 186 تایمز
 • دانشگاه سلطنتی KTH سوئد با رتبه 98 در QS
 • دانشگاه تکنولوژی Chalmers سوئد با رتبه 125 در QS
 • دانشگاه علوم کشاورزی سوئد با رتبه 301 تایمز
 • دانشگاه Umea سوئد با رتبه 301 در تایمز

یکی از مواردی که دانشجویان حتما بایستی به آن توجه کنند و هنگام پذیرش از دانشگاه مورد نظر اطلاع یابند بحث خوابگاه دانشجویی در سوئد و اقامت در شهر مورد نظر است چرا که اجاره خانه در سوئد بسیار دشوار و امری زمان بر می باشد. مطمئنا برای پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئد نیاز به یک مشاور حقوقی با تجربه خواهید داشت که موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با سال ها تجربه و پرونده های موفق آماده همکاری در این زمینه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :