مهاجرت به کشور اتریش

اخذ تابعیت از طریق ازدواج در اتریش

اخذ تابعیت از طریق ازدواج در اتریش

برای افرادی که قصد اخذ اقامت در اتریش را دارند، اخذ تابعیت از طریق ازدواج در اتریش، مسیری همراه با چالش اما قانونی خواهد بود. اتریش به طور کلی 2 سبک تشریفات متفاوت برای ازدواج دارد که یک سبک، مبتنی بر انجام رسومات مذهبی و دیگری مرتبط با برگزاری تشریفات مدنی است. نکته مهم اما اینجاست که تنها تشریفات مدنی ثبت شده در دفاتر رسمی، معنا و مبنای قانونی دارد و ازدواج به این سبک است که زمینه اخذ تابعیت متقاضیان را فراهم می آورد. همچنین بایستی در نظر داشته باشید که شرایط ازدواج در این کشور مطابق با قانون خاصی صورت خواهد گرفت. بدین ترتیب نکته مهمی که بایستی به یاد داشته باشید این است که ازدواجی که در اتریش میان طرفین اتفاق می افتد نباید ازدواج شما صوری باشد. کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سلامت، آماده اند تا نسبت به جنیه های مختلف این انتخاب شما را راهنمایی کنند.

قواعد اخذ تابعیت از طریق ازدواج در اتریش

با توجه به اینکه پیش تر گفته شد که ازدواج ثبت شده مدنی مورد پذیرش دولت است، اما در زمینه ازدواج، موضوعات دیگری نیز در اتریش وجود دارد. از جمله اینکه قانون اساسی اتریش از سال 2022، ازدواج زوج‌ های یکسان و در واقع هم جنس را پذیرفته است. در موضوع سن، ازدواج هایی در اتریش پذیرفته می شود که سن هر یک از زوجین بیش از 18 سال باشد و افراد دارای سن کمتر تنها با رضایت والدین امکان ازدواج دارند. اما یکی از مباحث مهم در ارتباط با بحث مهاجرت، تفاوت محل تولد جغرافیای زوجین است که در این زمینه، طبق مقررات حقوق خصوصی بین الملل، تفاوت تبار زوجین نمی تواند مانعی در راه ازدواج ایجاد کند. در اتریش نیز همین رویه جاری بوده و زوجین امکان کسب تابعیت بواسطه ازدواج با یکدیگر را دارند. بدین معنی که تابعیت شوهر به زن و بالعکس قابل انتقال است.

قوانین دیگری نیز، شامل اشخاصی می شود که دنبال اخذ تابعیت از طریق ازدواج هستند. در این زمینه قواعد اتریش بر این اساس است که در صورت اتریشی بودن یکی از زوجین، فردی که دارای تابعیت کشور دیگر است، تابعیت اتریش را بعد از چند سال به دست خواهد آوردکه عموما با گذشت یک سال از زمان ازدواج و 4 سال از مدت اقامت، تابعیت به فرد غیر اتریشی داده می شود و در مجموع متقاضیان عموما بعد از 5 سال اقامت شان قطعی می شود.

علاوه بر موارد گفته شده، شکل زیر جزئیات دیگری را نشان می دهد که مرتبط با قواعد اخذ تابعیت از طریق ازدواج در اتریش است:

قواعد اخذ تابعیت از طریق ازدواج در اتریش

مدارک ضروری ازدواج جهت اخذ تابعیت اتریش

برای انجام ازدواج مدنی که مقدمات لازم جهت اخذ تبعیت اتریش را برای متقاضیان فراهم می کند، ارائه برخی مدارک ضروری است که این مدارک عبارتند از: تعیین تاریخ ورود به اتریش، ارائه اصل یا کپی مدارک محل تولد، ثبت جغرافیای محل سکونت، ارائه فرم درخواست برای دریافت تائید تابعیت، گواهی ازدواج و محلی که ازدواج در آن ثبت شده است (Meldebescheinigung)، گواهی طلاق در صورت وجود، گذرنامه هر 2 طرف ازدواج (Geburtsurkunde). لازم به ذکر است که همه مدارک فوق باید در قالب ترجمه رسمی به زبان آلمانی ارائه شوند. غیر از موارد گفته شده، زوجین از تبار متفاوت که خواهان اخذ تابعیت هستند، باید مصاحبه ای را سفارت و کنسولگری انجام دهند. در این مورد، سوالاتی از متقاضی پیرامون ازدواج پرسیده می شود تا میزان واقعی بودن ازدواج راستی آزمایی شود و بعد از دریافت این تائید، ویزای دوساله اقامت در اتریش صادر می شود.

میانگین حقوق ماهانه در اتریش بسته به شهر بین 1700€ الی 2200€ (یورو) است. به دلیل یارانه های دولتی در مسکن، آموزش، بهداشت و حمل و نقل، این مبلغ معقول است. با این حال، برای مهاجرانی که در مکان‌ های دیگر پول بیشتری به دست می‌ آوردند، این می ‌تواند افت قابل توجهی به نظر برسد. البته، بسیاری از مهاجران در رشته های پر درآمد ممکن است بسیار بیشتر از این میانگین حقوق ماهانه دریافت کنند. بخش عمده هزینه های زندگی در اتریش به هزینه مسکن باز می گردد. یک مطالعه در سال 2022 نشان می دهد که از نظر گران قیمت بودن در رتبه 21 قرار دارد. پیدا کردن مسکن مقرون به صرفه به ویژه سخت است. در واقع، بیش از %60 از ساکنان وین فقط به همین دلیل در خانه های یارانه ای زندگی می کنند.

کلیات اخذ تابعیت از طریق ازدواج در اتریش

یکی از بهترین چیزهای زندگی در اتریش، موقعیت مکانی آن است. به عنوان مثال، اگر به دنبال یک تعطیلات آخر هفته هستید، می توانید به راحتی از آلمان، سوئیس یا هر یک از 6 کشور دیگر در امتداد مرز اتریش دیدن کنید. از سوی دیگر به دلیل اینکه یک مرکز جغرافیایی است، می توانید به راحتی با قطار یا هواپیما به مقاصد مختلف اروپایی سفر کنید. از دیگر جواهرات مهاجرت به اتریش، یافتن هموطنانی است که به سرعت با یکدیگر دوست می شوند، حمایت می کنند و با یکدیگر جشن می گیرند. شما گروه های مهاجر را خواهید دید که به معاشرت، تجارت، سفر و موارد دیگر اختصاص داده شده اند و اگر آداب و رسوم بومی خود را از دست دادید، مطمئنا هموطنانی را خواهید یافت که حاضرند آنها را با شما بازسازی کنند.

از دیگر جذابیت های اتریش صحنه فرهنگی آن است. زندگی در اتریش به معنای لذت بردن از دسترسی آسان به موزه ‌های کلاس جهانی، سالن‌ های اپرا، تئاترها و کنسرت‌ ها است. علاوه بر این، دائما خود را در محاصره معماری خیره کننده، کلیسا های باشکوه و کافی شاپ های عجیب و غریب خواهید دید. در واقع، صرف نظر از سلیقه شما، از همه شگفتی های فرهنگی موجود در حیرت خواهید بود. در کنار این جذابیت های فرهنگی، موضوعات دیگری همچون نادر بودن جرم و جنایت، اتریش را در زمره کشورهای امن و آرام قرار داده است. معمولا کمتر از 100 قتل در سال در سراسر کشور رخ می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله مهاجرت به اتریش را مطالعه بفرمائید.

کلیات اخذ تابعیت از طریق ازدواج در اتریش

هزینه های زندگی زوجین در اتریش

میانگین حقوق ماهانه در اتریش بسته به شهر بین 1700€ تا 2200€ (یورو) است. به دلیل یارانه های دولتی در مسکن، آموزش، بهداشت و حمل و نقل، این مبلغ معقول است. با این حال، برای مهاجرانی که در مکان‌ های دیگر پول بیشتری به دست می‌ آوردند، این می ‌تواند افت قابل توجهی به نظر برسد. البته، بسیاری از مهاجران در رشته های پر درآمد ممکن است بسیار بیشتر از این میانگین حقوق ماهانه دریافت کنند. بخش عمده هزینه های زندگی در اتریش به هزینه مسکن باز می گردد. یک مطالعه در سال 2022 نشان می دهد که از نظر گران قیمت بودن در رتبه 21 قرار دارد.

پیدا کردن مسکن مقرون به صرفه به ویژه سخت است. در واقع، بیش از %60 از ساکنان وین فقط به همین دلیل در خانه های یارانه ای زندگی می کنند. در خصوص انتخاب روش دیگری برای مهاجرت به کشور اتریش می توانید به عنوان مثال روش تحصیل در اتریش را برگزینید. برای آشنایی بیشتر با امکانات کشور اتریش و راه های تسهیل اخذ تابعیت از طریق ازدواج در اتریش، می توانید با همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :