مهاجرت کاری سوئد

کار در سوئد

کار در سوئد

کشور سوئد با داشتن امکانات مناسب رفاهی و استانداردهای بالای زندگی یکی از مقاصد مهاجرت به اروپا برای ایرانیان جهت کار در سوئد است. این کشور با توجه به نرخ بیکاری پایین و اقتصاد مناسب و پذیرش نیروی خارجی به دلیل کمبود نیرو در برخی مشاغل هر ساله خواهان نیروی کار خارجی می باشد. با توجه به قوانین کاری مناسب در این کشور و همچنین قانون عدم تبعیض نژادی، این کشور برای خارجیان شرایط مناسبی را برای کار و زندگی فراهم کرده است. همچنین با کسب مجوز کار در این کشور می توانید همسر و فرزند کم تر از 21 سال خود را به کشور سوئد ببرید و برای آنها هم ویزا دریافت کنید.

با توجه به هزینه های بالای زندگی در سوئد، اشتغال و داشتن درامدی ثابت برای ادامه زندگی در این کشور یک امر بسیار مهم است. لذا مهاجرت کاری می توان هم از نظر هزینه ها شما را از نظر روانی و فکری آسوده خاطر کند. هم از نظر پیشرفت کاری و داشتن اقامت می تواند برای کسب اقامت دائم کمک کننده باشد. همچنین برای هر کاری در سوئد حتما نیاز به دانستن زبان سوئدی ندارید. اما ممکن است برای برخی از کارها مانند پرستاری که مستقیما با مشتری یا مردم سروکار دارد نیازمند تسلط به این زبان باشید. در ادامه این مطالب مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مفتخرند تا شما را با نحوه کار در سوئد و شرایط کار و اخذ ویزای کاری در این کشور آگاه کنند.

کار و کاریابی در سوئد

کارفرمایان در سوئد معمولا به 2 صورت دولتی یا خصوصی هستند که عمده آنان شرکت ها و سازمان های خصوصی می باشد. کارفرمایان به طور کلی برای استخدام نیروی خارجی نیاز به دریافت مجوز از سوی اداره کار و مهاجرت سوئد دارند. سریع ترین روش کاریابی در سوئد پیدا کردن کارفرما و ارتباط با او و انجام مکاتبات لازم و ارسال رزومه می باشد. درصورت موافقت کارفرما، دعوتنامه از سوی کارفرما برای متقاضی ارسال خواهد شد. ادامه روند کارهای اداری برای انگشت نگاری و مهاجرت صورت می گیرد. اما در صورت نداشتن ارتباط با کارفرمای خاص شما می توانید برای کاریابی از بنگاه ها و سایت های کاریابی برای پیدا کردن شغل مورد نظر خود اقدام کنید. پس از ارسال رزومه و فرم های درخواستی شغل مورد نظر خود را پیدا کنید. همچنین مراجعه حضوری و استفاده از روزنامه های سوئدی نیز از دیگر راه های کاریابی در سوئد می باشد.

توجه داشته باشید که برای پذیرش و استخدام نیروی غیر اروپایی، کارفرما می تواند پس از پیدا نکردن نیروی اروپایی یا سوئدی پس از گذشت 10 روز آگهی در اتحادیه اروپا و سوئد برای جذب نیروی خارجی غیراروپایی اقدام کند. یکی دیگر از شروط کار در سوئد مانند بسیاری از کشورها سن بالای 18 سال بوده است. همچنین ممکن است برای برخی از کارها مدرک زبان سوئدی یا انگلیسی (ایلتس حداقل6) نیاز شود. توجه داشته باشید که حداقل دستمزد در قراردادها برای کار SEK13000 (کرون سوئد) بدون احتساب مالیات می باشد. در نظر داشته باشید که می توانید در حین تحصیل در سوئد نیز به کار مشغول شوید. یکی از راه های پیدا کردن کار ابتدا استفاده از ویزای تحصیلی برای اقامت موقت و سپس تبدیل آن به ویزای کاری می باشد.

سایت های کاریابی جهت کار در سوئد

همانطور که گفتیم یکی از روش های کاریابی در سوئد مراجعه به سایت های کاریابی است. با مراجعه به سایت های کاریابی و عضویت در آنها می توانید اطلاعات مربوط به خود را وارد کنید و رزومه خود را بارگذاری کنید و به دنبال کار بگردید. مطمئنا ارسال CV قوی و ارائه مدارک معتبر تحصیلی و دیگر مدارک دال بر مهارت، استعداد و پتانسیل بالای شما می تواند شما را در پیدا کردن کار مورد نظر بهتر کمک کند.

در لیست زیر به صورت خلاصه چندی از سایت های کاریابی را معرفی کرده ایم.

 • سایت EURES: این سایت که توسط اداره خدمات اشتغال عمومی اتحادیه اروپا راه اندازی شده است. مجموعه ای از اطلاعات کارفرمایان و کاریابان را جمع آوری کرده HSJ. به طوری که بیش از 10000 کارفرما و 400000 رزومه در این سایت آرشیو شده است. این سایت پلی ارتباطی برای افراد جویای کار و کارفرمایان می باشد. با ثبت نام در این سایت و ارسال رزومه خود می توانید برای کاریابی در کشور سوئد اقدام کنید.
 • سایت blocket job: این سایت نیز با داشتن هزاران فرصت شغلی در دسته های متفاوت به بخش مهندسی، IT، مدیریت، فروش و دیگر بخش ها تقسیم شده است. این سایت دارای فیلترهای متفاوت برای جستجو مانند شهر مورد نظر، تمام وقت یا پاره وقت بودن کار نیز می باشد. آدرس کامل این سایت jobb.blocket.se می باشد.
 • سایت CareerBuilder: این سایت نیز یکی دیگر از سایت های کاریابی سوئد می باشد. روزانه آگهی کارفرمایان در آن منتشر می شود. همچنین با ارسال رزومه خود در این سایت می توانید منتظر پیشنهادات کاری از سوی کارفرمایان سوئدی باشید. آدرس کامل این سایت careerbuilder.se می باشد.
 • سایت jobbsafari: این سایت نیز با داشتن بیش از 50000 فرصت شغلی یکی دیگر از سایت های کاریابی برای متقاضیان کار در کشورهای سوئد، دانمارک و نروژ می باشد. در این سایت نیز می توانید شغل مورد نظر خود را جستجو کنید. کارفرمایان مربوطه را بیابید. آدرس کامل این سایت jobbsafari.se می باشد.

سایت های کاریابی جهت کار در سوئد

ویزای کاری سوئد

همانطور که اشاره شد برای کار نیاز به اخذ ویزای کاری سوئد دارید. ویزای کاری پس از دریافت دعوتنامه از سوی کارفرما و ارائه مدارک لازم به سفارت صادر می شود. ویزای کاری سوئد معمولا یک یا 2 ساله است و قابل تمدید می باشد. پس از گذشت 5 سال اقامت و کار در این کشور می توانید برای اخذ ویزای دائم اقدام کنید. توجه داشته باشید راه ارتباطی بین متقاضی و کارفرما آدرس ایمیل می باشد. پس دسترسی دائم به ایمیل از نکات مهم برای متقاضی به شمار می رود. در نظر بگیرید چنانچه برای همراه نیز می خواهید اقدام کنید باید برای همراهان خود نیز در خواست ویزا کنید. فرم های مربوط به همراه را پر کنید. همچنین جهت مهاجرت به سوئد و کسب اطلاعات جامع می توانید مقاله مشخص شده را بررسی بفرمائید.

از جمله مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری عبارتند از:

 • ارائه دعوتنامه کارفرما
 • ارائه فرم درخواست ویزای کاری
 • گذرنامه و کپی
 • قطعه عکس پرسنلی
 • مدارک تحصیلی و ترجمه
 • مدارک مربوط به سابقه کاری
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی ازدواج در صورت تاهل
 • ارائه فرم در خواست ویزای همراه در صورت داشتن همراه
 • اطلاعات فردی

مشاغل درخواستی سوئد

هر سال اداره کار کشور سوئد مشاغلی که برای جذب نیرو در سوئد مورد نیاز است را اعلام می کند تا متقاضیان کار در این رده های شغلی برای کار در این کشور اقدام کنند. این رده ها در 2 دسته کارهای بدون تحصیلات و کارهای مسلتزم مدرک تقسیم بندی می شود که در جدول زیر این شغل ها نام برده شده اند:

شغل های مورد نیاز در سوئد بدون نیاز به تحصیلات دانشگاهیشغل های مورد نیاز در سوئد نیازمند تحصیلات دانشگاهی
لوله کش قصابپرستاری برنامه نویس
شیشه بر نانوامهندس IT مهندس برق
عایق ساز نجار، بنامهندسی سازه و عمران تکنسین اتاق عمل
نقاش ساختمان بهیارمهندسی مخابرات مربی مهدکودک
کاشی کار مکانیک و راننده جرثقیلمعلم مدد کار اجتماعی
برق کار آرماتور بندرادیولوژیست خدمات روانپزشکی
آشپز تکنسین اتوماسیونماما مهندسی ساختمان و تاسیسات

در صورت تمایل به کسب آگاهی بیشتر از شرایط و هزینه زندگی در سوئد می توانید با مشاورین باتجربه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایید و از خدمات ما برخوردار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :