مهاجرت به کشور بلغارستان

پاسپورت بلغارستان

پاسپورت بلغارستان

در این مقاله به موضوع پاسپورت بلغارستان پرداخته می شود تا متقاضیان مهاجرت با شرایط و مزایای پاسپورت این کشور آشنا شوند. پاسپورت بلغاری در حال حاضر بر اساس شاخص رتبه بندی پاسپورت راهنما در رتبه 16 قرار دارد. این رتبه، امکان دسترسی بدون ویزا به 175 کشور را فراهم می کند. از همین رو پاسپورت بلغارستان با امتیاز تحرک بالا به عنوان یکی از بهترین پاسپورت های رتبه بندی در جهان شناخته می شوند. دارندگان پاسپورت بلغارستان در بدو ورود به کشورهایی مانند بریتانیا، امارات متحده عربی، ژاپن و کل اتحادیه اروپا، بدون ویزا دسترسی دارند.

ابتدا در تصویر زیر نام تعدادی از مناطق دیدنی و جذاب برای گردشگران در کشور بلغارستان شرح داده شده است:

نام تعدادی از مناطق دیدنی و جذاب برای گردشگران در کشور بلغارستان

با این حال، دارندگان پاسپورت بلغارستان برای ورود به حدود 54 مقصد در جهان نیاز به ویزا دارند. برخی از کشورهایی که ویزا در آنها لازم است چین، هند و ایالات متحده هستند. همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارائه مشاوره در این زمینه هستند.

اطلاعات عمومی برای متقاضیان پاسپورت بلغارستان

جمهوری بلغارستان از 28 استان تشکیل شده و بخشی از اتحادیه اروپا است. مهم ترین استان های این کشور، شهر صوفیه، پلوودیو و وارنا هستند. این کشور در جنوب شرقی اروپا واقع شده و با ترکیه، یونان، مقدونیه شمالی، صربستان، رومانی و دریای سیاه همسایه است. بلغارستان با مساحت 110993 کیلومتر مربع شانزدهمین کشور بزرگ اروپا است. آب و هوای آن بیشتر معتدل است. بلغارستان عمدتا کوهستانی با مناطق پست در شمال و جنوب شرقی است و یکی از کم جمعیت ترین کشورهای اتحادیه اروپا شناخته می شود که بخش غالب جمعیت در پایتخت یعنی صوفیه حضور دارند که دارای 1.2 میلیون نفر جمعیت نیز می باشد. پس از آن پلوودیو و وارنا قرار دارند. بزرگترین فرودگاه، فرودگاه صوفیه (SOF) با 7 میلیون مسافر سالانه است.

فرودگاه بورگاس (BOJ) دومین فرودگاه بزرگ با 2.8 میلیون مسافر در سال است. فرهنگ بلغارستان تحت سلطه سنت های عامیانه قدیمی است که با میراث امپراتوری عثمانی ترکیب شده است. ترکیبی چند ملیتی وجود دارد و مذهب ارتدکس عید پاک غالب است. زبان رسمی بلغاری است. نظام حقوقی مبتنی بر قانون مدنی است. نوع حکومت، جمهوری پارلمانی است. واحد پول رسمی لو بلغارستان است. این کشور دارای اقتصاد باز است و تولید ناخالص داخلی آن حدود 180 میلیارد $ (دلار) است که آن را در جایگاه 32 اتحادیه اروپا قرار می دهد.

تولید ناخالص داخلی عمدتا از 2 بخش اصلی تشکیل شده است که عبارتند از:

  • خدمات
  • صنعت

اطلاعات عمومی برای متقاضیان پاسپورت بلغارستان

مزایای اخذ پاسپورت بلغارستان

تابعیت کشور بلغارستان چندین مزیت دارد، از جمله اینکه شهروندان بلغارستانی شهروندان کامل اتحادیه اروپا هستند و از آزادی رفت و آمد، از جمله سفر بدون روادید به 27 کشور عضو اتحادیه اروپا و تعداد زیادی از کشورهای دیگر که اتحادیه اروپا به آنها سفر می کنند حق دارند. از سوی دیگر پاسپورت این کشور، سیاست مشترک ویزا را اعمال می کند و حق ایجاد یا داشتن یک تجارت در بلغارستان یا هر کشور اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس را برای دارندگان پاسپورت بلغارستان فراهم می کند. حق به دست آوردن زمین یا اموال غیر منقول در بلغارستان و تعدادی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا که ممکن است دسترسی به اتباع خارجی را محدود کند، از دیگر مزایای پاسپورت بلغارستان است.

در لیست زیر برخی از مزایای دیگر پاسپورت بلغارستان برای ارائه اطلاعات بیشتر در این زمینه، بیان شده است:

  • حقوق مختلف برای دسترسی به سیستم‌ های آموزشی بلغارستان و کشورهای عضو اتحادیه اروپا
  • دریافت وام‌ های دانشجویی و کمک‌ های مالی
  • حق دریافت کمک پزشکی در بلغارستان و سایر نقاط اتحادیه اروپا اگر در کشور عضو دیگری به عنوان دانشجو، بازدیدکننده، کارگر، شخص تجاری و سایر هستید، این حق برای همه موارد فوق قابل دسترس است.
  • فرصت های شغلی پرشمار داشتن پاسپورت بلغارستان به شما این امکان را می دهد که در خود این کشور و سایر کشورهای اتحادیه اروپا به عنوان یک شهروند اروپایی حائز اعتبار بالایی برای کسب شغل های در سطوح بالا باشید.

جهت اطلاع از شرایط اخذ پاسپورت ملی سایر کشورها از جمله پاسپورت اتریش، می توانید مقاله لینک شده را مطالعه بفرمائید.

شرایط و مدارک لازم برای اخذ پاسپورت بلغارستان

خدمات صدور منظم پاسپورت بلغارستان ظرف 90 روز صورت می پذیرد و خدمات صدور تسریع شده، ظرف 60 روز صورت می گیرد. شرایط ذکر شده برای صدور اسناد هویتی بلغاری در قلمرو ایالت های این کشور قابل اجرا است. از آنجایی که هیچ برنامه دائمی برای حامل های دیپلماتیک وجود ندارد، اگر شهروندان بلغارستانی مقیم خارج از کشور مایل به دریافت سریع تر BID خود باشند، می توانند از خدمات DHL استفاده کنند. مدارک مربوط به خدمات گذرنامه شخصا در ساعات کاری سرویس کنسولی سفارت و با یک بازه زمانی که از قبل تعیین شده است، هر زمان که سفارت مربوطه آن نیاز را ارائه کرد، ارائه می شود. از سوی دیگر و طبق قانون بلغارستان، هر شهروند بلغاری می تواند تنها یک پاسپورت معمولی معتبر داشته باشد. قبل از دریافت گذرنامه جدید، فرد موظف است گذرنامه قبلی را به کنسولگری تحویل دهد تا معدوم شود.

در صورت مفقود شدن یا از بین رفتن گذرنامه، فرد ملزم به ارائه سندی از پلیس محلی است که گواهی مفقود، از بین رفتن یا دزدیده شدن آن سند را تأیید کند. در صورت مفقود شدن یا از بین رفتن مدرک شناسایی بلغاری، دارنده باید ظرف 3 روز به خدمات کنسولی اطلاع دهد. پاسپورت نامعتبر اعلام شده است. در این موارد شخص درخواستی برای پاسپورت جدید برای بازگشت به بلغارستان ارسال می کند. در صورتی که گذرنامه برای افراد زیر 18 سال صادر شود، هر 2 والدین درخواست را نزد یک مقام کنسولی امضاء می کنند. گواهی تولد کودک (اصل یا کپی) نیز باید ارائه شود. حال علی رغم اطلاعات فوق که می تواند در زمینه کسب آگاهی برای مهاجرت به بلغارستان باشد، برای ارائه خدمات تخصصی، کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارائه خدمات مورد نیاز متقاضیان علاقه مند به قوانین بلغارستان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :