مهاجرت به کشور آمریکا

ویزای آمریکا

ویزای آمریکا

همواره یکی از اولین انتخاب های هر فردی برای مهاجرت امتحان کردن شانس دریافت ویزای آمریکا متناسب با شرایط فردی خود است. کشور آمریکا با دارا بودن فرصت در خصوص کار، تحصیل و سرمایه گذاری زمینه خوبی را برای کسانی که قصد دارند ویزای آمریکا را اخذ کنند تا در این کشور زندگی کنند فراهم می سازد. لازم به ذکر است که بدانید برای هر نوع روش مهاجرت به آمریکا بایستی که بالا بودن هزینه زندگی در آمریکا را مد نظر داشته باشید. در ادامه این مقاله کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به مباحـثی که شما عزیزان باید از آنها آگاه باشید می پردازند:

  • آیا سفر به کشور آمریکا در سال 2023 امکان پذیر است؟
  • آیا از شرایط اخذ ویزای کشور آمریکا اطلاعاتی دارید؟
  • راه های اخذ ویزای آمریکا را می دانید؟
  • از چه روش هایی می توان اقامت کشور آمریکا را به دست آورد؟
  • آیا در حال حاضر امکان مهاجرت به کشور آمریکا وجود دارد؟

سیاست کلی ایالات متحده برای اعطاء ویزای آمریکا

کشور آمریکا جزء قدرت های بالای سیاسی و اقتصادی دنیا قرار دارد. همینطور بالاترین تولید ناخالص داخل کشوری را در کل جهان در دست دارد. از این رو یکی از خواسته های دیرینه درخواست کنندگان می باشد که تقاضای سفر و یا مهاجرت به این کشور را داشته باشند. ایالات متحده آمریکا یعنی کشوری که امروزه به (سرزمین فرصت ها) ملقب گردیده است. همچنین کشوری است که بر پایه تفکرات ترقی طلبانه و توسعه طلبانه اروپاییان تاسیس شد.

این کشور به قدرت و سرعت رشد کرده، در حدی که می توان گفت در زمان حال، پیشرفته ترین و قدرتمندترین کشور جهان به حساب می آید. زمینه فعالیتی گسترده ای را برای دست یابی به منابع کل جهان ایجاد کرده است. کشور آمریکا پیوسته از فکرهای نو و جدید خوش آمد خاصی را در دستور کار خود قرار می دهد. بدین ترتیب به کسانی که دارای استعداد ویژه نیز باشند شرایط و تحصیلات خوبی می دهد.

امتیازات و انواع ویزای آمریکا

گفتنی است که آمریکا مانند دیگر کشورهای جهان از نقاط ضعف و قوت مختلقی برخوردار می باشد. البته می توان ذکر کرد با دقت به استانداردهای زندگی، کشور آمریکا در سال 2023 یکی از کشورهای صاحب سبک و خود کفا و بالا مرتبه است. از دیگر دلایلی که می توان مهاجرت به کشور آمریکا را در اولویت قرار داد این است که این کشور را می توان کشور فرصت ها نام نهاد. همچنین انگلیسی زبان بودن و مهاجرپذیر بودن کشور آمریکا همچنان در رتبه اول می باشد.

برای بسیاری از افراد درخواست ویزای آمریکا بسیار مهم و حیاتی است. اطلاع از شرایط و الزامات اخذ این ویزا نیز حائز اهمیت می باشد. ابتدا باید بدانید که ویزای آمریکا مهری است که بر روی پاسپورت متقاضیان زده می شود و به دارنده آن حق ورود به آمریکا را می دهد. معمولا افراد با توجه به اهداف زیر اقدام به درخواست ویزای آمریکا کرده و به این کشور مسافرت می کنند:

اما نکته اساسی درباره انواع ویزاهای آمریکا این است که اکثر قریب به اتفاق این ویزاها از نوع ویزای غیرمهاجرتی (Non-immigrant visa) می باشند. تفاوت اصلی ویزای غیرمهاجرتی و با ویزای مهاجرتی آمریکا در این است که ویزاهای غیرمهاجرتی موقتی بوده است. ولی ویزاهای مهاجرتی دائمی هستند که با عنوان گرین کارت هم شناخته می شود. طبق قوانین مهاجرتی آمریکا، به جزء شهروندان کانادا و برمودا بقیه اتباع خارجی ملزم به درخواست ویزا جهت ورود به آمریکا هستند.

امتیازات و انواع ویزای آمریکا

ویزای کاری آمریکا

کشور آمریکا در حال حاضر بهترین قطب صنعتی و اقتصادی دنیا می باشد. از این رو بیشترین تعداد سرمایه گذار و کارگر را در خود جای داده است. همچنین بالا بودن این قدرت از حیث صنعت و اقتصاد باعث شده تا درخواست کنندگان زیادی در راه اخذ ویزای کاری این کشور باشند. از این جهت بهترین ویزای آمریکا ویزای کاری است. اگر فرد موفق شود کاری پیدا کنند و با کارفرمایی قرارداد ببندد مسیر رسیدن به اقامت آمریکا راحت می شود. اما با هر تایپ ویزایی غیر از کاری بخواهد وارد آمریکا شود و اقامت بگیرد روند طولانی و قانونی را باید بگذارند.

ویزای کار کشور آمریکا به 2 دسته تقسیم می گردد:

  • ویزای کار مهاجرتی: EB-1, EB-2, EB-3, EB-4, EB-5
  • ویزای کار موقت: H-1B, H-2A, H-2B, H-3, L-1, P-1, P-2, P-3

ویزای کار مهاجرتی آمریکا برای افرادی مناسب است که قصد دریافت اقامت آمریکا را دارند. ویزای موقت کاری برای اشخاصی است که برای استخدام در یک برهه خاص زمانی نیاز به ورود به آمریکا را دارند. هر کدام از این ویزاها در ابتدا توسط شرکت استخدام کننده از اداره مهاجرت و شهروندی آمریکا یا USCIS تقاضا می شود. در صورت تایید تقاضا می توان برای اخذ آنها اقدام کرد.

چگونگی اقدام برای تحصیل در راستای گرفتن ویزای آمریکا

یکی از راه هایی که می توان از آن طریق ویزای کشور آمریکا را اخذ کرد، گرفتن ویزای تحصیلی کشور آمریکا می باشد. در این روش فرد متقاضی ابتدا از دانشگاه های این کشور پذیرش دریافت نماید. سپس برای اخذ ویزا اقدام کند. دانشگاه های کشور آمریکا پیوسته جزء بهترین های جهان بوده و علاوه بر استاندارد و کیفیت، از دید کمیت هم کشور آمریکا از این حیث اول است. در کشور آمریکا حدودا 5500 دانشگاه و مرکز آموزش و پرورش تاسیس شده است. در همه رشته ها محصلان بین المللی نیز به تحصیل مشغول می باشند. به دلیل بالا بودن سطح علمی دانشگاه های آمریکا فرد درخواست دهنده باید از مدارک علمی بالایی برای رسیدن به این امر برخوردار باشد. در غیر این صورت شانس متقاضی برای پذیرش ویزا پایین می آید.

به طور کلی 3 نوع ویزای تحصیلی در آمریکا وجود دارد:

  • ویزای F1
  • ویزای M1
  • ویزای J1

ویزای F1 برای متقاضیان تحصیل در آمریکا صادر می شود که مایل به تحصیل در مدارس، کالج یا دانشگاه های این کشورند. ویزاهای M1 و J1 ویزاهای تحصیلی محدود به رشته های خاص و کوتاه مدت هستند.

ویزای آمریکا از طریق ازدواج و تولد

همانند قوانین بیشتر کشورها در آمریکا نیز ازدواج با یک شهروند آمریکایی مشروط به عمل به قوانین این کشور می باشد، که منجر به اخذ اقامت دائم و تابعیت خواهد شد. اما در ابتدا فرد باید اقدام به دریافت ویزای نامزدی K1 کند. پس از برگزاری مراسم ازدواج، با دریافت ویزای ازدواج چیزی حدود 4 سال اقامت قانونی در این کشور درخواست تابعیت کند. این روند درخواست تابعیت آمریکا از طریق ازدواج هم تقریبا 15 ماه زمان نیاز دارد. همانند قوانین حقوق بین الملل خصوصی، دادن تابعیت آمریکا بر اساس سیستم خاک نیز ممکن است. به این معنی که فرد خارجی که در خاک آمریکا به دنیا بیایند، مستحق اخذ تابعیت آمریکا می باشد. بعد از رسیدن آن کودک به سن 21 سال تمام، والدین وی نیز می توانند گرین کارت آمریکا را دریافت نمایند.

در این مقاله سعی بر این شد تا شما را با چند راه قانونی برای اخذ ویزای آمریکا آشنا کنیم. البته که روش های مهاجرت به کشور آمریکا بسیار سخت تر از سال های گذشته شده است. این موضوع برای مردم کشور ما بسیار سخت تر نیز می باشد. اگر در این مقاله اطلاعات کافی به دست نیاورده اید و یا هرگونه سوالی در خصوص مهاجرت و دریافت اقامت آمریکا دارید می توانید با تماس با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از مشاوران این مجموعه اطلاعات کاملی کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :