شرایط سوئد

هزینه زندگی در سوئد

هزینه زندگی در سوئد

مطمئنا برای افرادی که قصد مهاجرت و ادامه زندگی در کشور سوئد را دارند مبحث هزینه زندگی در سوئد یکی از مسائل مهم و مورد توجه به شمار می آید. سوئد با داشتن امکانات فراوان، اقتصادی مناسب و وضعیت رفاهی عالی یک کشور فوق العاده برای زندگی به حساب می آید. با توجه به اینکه سوئد یکی از گران ترین کشورهای اروپا محسوب می شود نسبت به خدمات و رفاهی که در این کشور برای مردم حاصل شده قابل درک است. مطمئنا مهاجرت به سوئد برای ایرانیان با توجه به افت ارزش پول داخلی کشور هر روز گران تر می شود. از این رو بررسی هزینه های زندگی از مهم ترین موارد جهت مهاجرت به شمار می آید.

واحد پولی کشور سوئد کرون (SEK) است. تقریبا همه جای این کشور از این واحد پولی برای تجارت استفاده می کنند. شهروندان سوئدی تحت پوشش خدمات بیمه و درمانی دولت می باشند. در کشور سوئد یکی از بالاترین میزان دریافتی مالیات جهان را دارد. بدین ترتیب عمده درآمد این کشور از صادرات صنعتی و درآمد مالیاتی می باشد. همچنین مالیات فردی در این کشور بسیار بالا است. در این مقاله مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به برآورد انواع هزینه های زندگی در سوئد و میزان آنها پرداخته اند.

این هزینه ها عمدتا از موارد زیر هستند:

 • هزینه مسکن و اقامت
 • هزینه حمل و نقل
 • هزینه خورد و خوراک
 • هزینه تحصیل

هزینه زندگی و مسکن در سوئد

هزینه اقامت و مسکن در سوئد معمولا یک سوم هزینه های کل زندگی در سوئد را شامل می شود. مطمئنا هزینه اقامت و مسکن در سوئد در شهرهای مختلف متفاوت می باشد. شهر استکهلم پایتخت سوئد بطور کلی گران ترین شهر سوئد است و به دنبال آن هزینه اقامت و مسکن در این شهر بسیار گران می باشد. به طور میانگین هزینه یک ماه اجاره آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر حدود SEK5000 الی SEK13000 (کرون سوئد) و هزینه یک ماه اجاره آپارتمان تک خوابه خارج شهر حدود 3700SEK الی 7000SEK (کرون سوئد) است. توجه داشته باشید که سند در سوئد بی معناست چرا که مالکیت زمین برای دولت می باشد و فقط خود ملک قابل خریداری و اجاره است.

در جدول زیر هزینه اقامت در شهرهای مختلف سوئد به نمایش درآمده است:

هزینه مسکن در شهرهای روسیههزینه به دلار
استکهلم13194$
گوتنبرگ20732$
مالمو10504$
لودویکا7293$

مقایسه اجاره هزینه زندگی استکهلم با گوتنبرگ سوئد

شهر استکهلم پایتخت کشور سوئد با جمعیت حدود 1.4 میلیون نفری خود بزرگترین شهر اسکاندیناوی و نوردیک است. این شهر با توجه به بزرگی و بازار کار مناسب، نسبت به دیگر شهرها برای مهاجرین پرطرفدارتر می باشد. اما این شهر از نظر هزینه و گرانی نیز یکی از گران ترین شهرهای دنیا به شمار می رود. شهر گوتنبرگ نیز دومین شهر بزرگ سوئد در کنار شهر کاتگات بوده و یکی از قطب های صنعتی در گذشته بوده است. جهت اطلاع از شرایط مهاجرت به سوئد ابتدا مقاله مشخص شده را مطالعه بفرمائید.

در جدول زیر هزینه زندگی در این 2 شهر به قیاس درآمده است:

لیست اقلام زندگیشهر گوتنبرگ به دلارشهر استکهلم به دلار
یک وعده غذایی رستوران ارزان1146$12.5$
یک وعده غذایی 2 نفره رستوران معمولی72.94$72.94$
شیر یک لیتر1.2$1.3$
برنج یک کیلوگرم2.3$2.62$
سیب یک کیلوگرم2.67$2.7$
تاکسی5.31$4.69$
بنزین یک لیتر1.62$1.62$

مقایسه اجاره هزینه زندگی استکهلم با گوتنبرگ سوئد

هزینه خوراک و زندگی در سوئد

طبق آمار اعلام شده در سال 2022 به طور متوسط هزینه ماهیانه خورد و خوراک خانگی بدون احتساب رستوران ها حدود SEK1635 (کرون سوئد) می باشد. با توجه به مالیات سنگین فردی در سوئد به طور کلی هزینه رستوران ها و بارها در سوئد بسیار بالا است. این هزینه ها در شهر استکهلم نسبت به دیگر شهرها کمی بیشتر است. به طور کلی متوسط قیمت برخی از اقلام خوراکی در سوئد به شرح زیر است:

 • قرص نان 500 گرمی حدود 21.94SEK (کرون سوئد)
 • شیر یک لیتری حدود 11.4SEK (کرون سوئد)
 • آب 1.5 لیتری 13.86SEK (کرون سوئد)
 • گوجه یک کیلو: 28.66SEK (کرون سوئد)
 • سیب زمینی یک کیلو حدود SEK10.75 (کرون سوئد)
 • پیاز یک کیلو حدود SEK11.95 (کرون سوئد)
 • پرتقال یک کیلو حدود SEK23.87 (کرون سوئد)
 • تخم مرغ یک شانه 27.54SEK (کرون سوئد)
 • گوشت مرغ یک کیلو 93.81SEK (کرون سوئد)

بررسی هزینه تحصیل در سوئد

برای افرادی که عضو کشورهای اتحادیه اروپا هستند تحصیل در سوئد رایگان است. اما برای افراد غیر عضو این اتحادیه موظف به پرداخت شهریه هستند. سوئد دارای نظام دانشگاهی و آموزشی خاص و با کیفیتی می باشد. از این رو دانشگاه های با رتبه بالایی را در اختیار دارد از این رو هزینه تحصیل نیز بالا می باشد. اما این هزینه ها با توجه به رشته تحصیلی متفاوت می باشد. برای مثال تحصیل در رشته معماری یکی از پرهزینه ترین رشته ها برای تحصیل است.

یکی دیگر از نکات قابل توجه هزینه اسکان برای دانشجویان می باشد، این هزینه به قدری زیاد است که حدود 40% هزینه های تحصیل را شامل می شود. لذا مکان و شهر محل تحصیل نیز از موارد مهم می باشد. همچنین هزینه زندگی دانشجویی نیز با توجه به محل زندگی از 700€ الی 1200€ (یورو) در ماه متغیر است.

نام رشته تحصیلیمیانگین هزینه سالانه به یورو
علوم عمومی و انسانی7500€ الی 10300€
مهندسی و IT11250€ الی 13600€
علوم زیستی و طبیعی11300€ الی 13650€
معماری و مدیریت تجارت20000€ الی 31000€

توجه داشته باشید هزینه میانگین خوابگاه نیز حدود 365€ (یورو) در ماه در سال 2022 تخمین زده شده است. البته طبق تحقیقات انجام شده فقط 28% دانشجویان موفق به استفاده از خوابگاه در دانشگاه های سوئدی شده اند. بر اساس آمار اعلام شده این خوابگاه ها در شرایط بسیار خوبی قرار دارند.

به طوری که 70% از دانشجویان رضایت کامل از کیفیت این خوابگاه ها داشته اند. در صورت نیافتن خوابگاه مجبور به اجاره آپارتمان و خانه در محل تحصیل خواهید بود که مسلما از نظر هزینه ها سنگین تر از خوابگاه می باشد. برای آگاهی اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت به سوئد و اقامت دائم سوئد می توانید با کارشناسان زبده موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس برقرار کنید و از تجربه این کارشناسان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :