مهاجرت تحصیلی یونان

هزینه تحصیل در یونان

هزینه تحصیل در یونان

از مهم ترین مسائل در هنگام مهاجرت تحصیلی به کشور یونان برای متقاضیان بین المللی اطلاع از هزینه تحصیل در یونان در مقاطع مختلف تحصیلی می باشد. اطلاع از هزینه های تحصیل و شهریه و اجاره خانه و اقلام مورد نیاز می تواند فضای مناسبی برای شما ایجاد کند تا بتوانید به جزییات درستی دست یابید و خود را برای هزینه ها آماده کنید. بدین ترتیب مسائل مالی و مدیریت آن از موارد ابتدایی هستند که هر کسی به آن فکر می کند. رکود کنونی در یونان باعث افزایش قیمت های زندگی عمومی هم برای ساکنان محلی و هم برای ساکنان بین المللی شده است. هزینه تحصیل در یونان شامل شهریه دانشگاه اجاره خانه و لوازم تحریر و کتاب و هزینه خوراک و پوشاک و خدمات شهری و هزینه رفت و آمد و حمل و نقل و مقداری هم برای تفریحات در نظر گرفته می شود.

البته ممکن است شما بورسیه تحصیلی بگیرید که بسیاری از هزینه های شما کاهش می یابد. یکی از هزینه هایی که بایستی قبل از مهاجرت به یونان در نظر داشته باشید و البته که هزینه مهمی است، مربوط به هزینه یادگیری زبان انگلیسی و یا زبان یونانی است. از این رو در این خصوص دانشجو باید آزمون های خاصی را بگذراند. برای گذراندن دوره هایی برای یادگیری دوره های یونانی یا انگلیسی، دانشجو به برخی از شهریه ها نیاز دارد. بدین ترتیب پس از تایید پذیرش، دانشگاه ممکن است از شما بخواهد مقداری هزینه ثبت نام را واریز کنید. مبلغ شهریه بسته به دوره و موسسه متفاوت است که کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به بررسی این موضوع خواهند پرداخت.

مهم ترین هزینه های تحصیل در یونان

بعضی اوقات مخصوصا برای دوره کارشناسی ارشد ممکن است مقامات دانشگاه از دانشجو بخواهند مقدار پس انداز مشخصی را در حساب بانکی شما نشان دهد. گرچه دانشجو آن را خرج نکرده است، اما باید آن را به عنوان اثبات ثبات مالی خود نشان دهد. مرحله بعدی مربوط به درخواست ویزای دانشجویی یونان است. بدین ترتیب هر دسته از ویزا حاوی برخی از هزینه های ویزا است. شما حدودا تا 150€ (یورو) بایستی برای این مرحله کنار بگذارید. هزینه های اضافی شامل فتوکپی، اسکن، چاپ و ثبت اسناد مختلف است. هزینه بلیط هواپیما نیز جزء اولین هزینه هایی است که شما به آن رسیدگی خواهید کرد. دانشجویان از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هر ساله برای همه برنامه های تحصیلی به علاوه کتاب های درسی شهریه ای در حدود 1500€ (یورو) پرداخت می کنند.

تخمین زده می شود که هزینه زندگی در آتن پایتخت یونان تقریبا 700€ الی 1500€ (یورو) در ماه است. در شهرهای بزرگی مانند آتن و تسالونیکی، دانشجویان بین المللی عموما در آپارتمان های اجاره ای و خوابگاه های دانشجویی اقامت دارند. هزینه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر حدود 33361€ (یورو) و هزینه آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر 27705€ (یورو) می باشد. در حالی که هزینه آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر حدود 56753€ (یورو) و هزینه اجاره ماهیانه برای آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر حدود 47479€ (یورو) می باشد. اکثر دانشجویان در صورتی که حمل و نقل عمومی در دسترس آنها باشد و چند دانشجوی همراه باشند خانه های خارج از شهر را ترجیح می دهند که ارزان تر است.

مهم ترین هزینه های تحصیل در یونان

سایر هزینه های مربوط به تحصیل در یونان

هزینه های تحصیل در یونان بستگی به این دارد که اهل کجا هستید و محل تحصیل شما کدام شهر و دانشگاه است. معمولا هزینه های شهریه برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا بیشتر است. البته که اگر تحصیل در دانشگاه دولتی را انتخاب کنید، هزینه کمتری نسبت به دانشگاه خصوصی خواهید پرداخت. در این خصوص نمرات شما و سوابق تحصیلی شما موثر در اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر دولتی خواهد بود.

همچنین شهریه ها برای مقاطع مختلف متفوت است همانطور که می دانید دوره های کارشناسی ارشد و دکترا شهریه های بیشتری دارند. به طور متوسط ​​باید انتظار داشته باشید که بین 3000€ الی 15000€ (یورو) در سال بپردازید. شما برای مدیریت هزینه های اجاره خود و هزینه های زندگی و خوراک و پوشاک باید ماهیانه بررسی کنید. و البته که بایستی پس انداز داشته باشید. جهت اطلاع از شرایط تحصیل در یونان پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله مذکور می باشد.

در جدول زیر هزینه مهم ترین اقلام در جهت زندگی در یونان بدین شرح می باشد:

لیست اقلام غذایی هزینه به یورو
1 قرص نان 500 گرمی 0.87€
0.5 لیتر آب 0.5€
1 کیلوگرم برنج 1.69€
12 عدد تخم مرغ 3.15€
1 لیتر شیر 1.19€
1 کلیوگرم سیب زمینی 0.84€
1 کیلوگرم پیاز 0.79€
1 کیلوگرم گوجه فرنگی 1.39€
1 کیلوگرم مرغ 6.76€

دانشگاه های ارزان قیمت در یونان

طیف وسیعی از گزینه ها برای حمایت از تحصیلات تکمیلی در کشور یونان وجود دارد که برخی از آنها به ویژه برای تشویق و کمک به دانشجویان بین المللی طراحی شده اند. گروه های خیریه مانند بنیاد الكساندر اوناسیس بورسیه های تحصیلی خود را ارائه می دهند كه می تواند برای حمایت از فارغ التحصیلان خارج از كشور مورد استفاده قرار گیرد. برنامه Erasmus در یونان نیز فعالیت می کند. تحصیلات عالی در یونان توسط 3 نوع موسسه مختلف ارائه می شود. شما می توانید در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های کشور یونان تحصیل کنید.

برخی از دانشگاه های کم شهریه در یونان عبارتند از:

  • دانشگاه ارسطو تسالونیکی
  • دانشگاه پاترا
  • دانشگاه دموکریتوس
  • دانشگاه فنی ملی آتن
  • دانشگاه کرت
  • دانشگاه اژه
  • دانشگاه ملی و Kapodistrian آتن
  • دانشگاه یوانینا

هزینه های زندگی در یونان به طور کلی مقرون به صرفه است. میزان پرداختی شما علاوه بر محل زندگی به خود شما و نحوه زندگی شما هم بستگی خواهد داشت، البته که اگر شما در طول این دوران کار کنید به هزینه ها و مخارج خود بیشتر رسیدگی می کنید. هزینه دیگری که دانشجویان بین المللی باید در نظر بگیرند بیمه درمانی است. اگر شما دارنده کارت EHIC نیستید، باید یک بیمه نامه درمانی داشته باشید که برای مدت زمان تحصیل در یونان معتبر باشد.

هزینه های بیمه درمانی بین200€ الی 600€ (یورو) در سال است. همچنین، هزینه های یک سال تحصیل در دوره کارشناسی ارشد تمام وقت حدود 3625€ (یورو) خواهد بود، اما ممکن است برخی از برنامه ها به 15000€ (یورو) برسد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :