مهاجرت تحصیلی نروژ

هزینه تحصیل در نروژ

هزینه تحصیل در نروژ

هزینه تحصیل در نروژ مربوط به هزینه ثبت نام و زندگی است زیرا برخلاف سایر کشورها، تحصیل در دانشگاه های دولتی نیز همانند گذشته رایگان است. البته اگرچه تحصیل در نروژ رایگان است، به دلیل هزینه های بالای زندگی در این کشور دانشجویان به تمکن مالی بالاتری در مقایسه با ایتالیا، مجارستان، بلاروس و غیره نیازمند هستند. البته نروژ طبق آمارهای بانک جهانی (World Bank) در مقایسه با جمعیتی که دارد، یعنی کم تر از 6 میلیون نفر، چهارمین کشور ثروتمند و پردرآمد دنیا محسوب می شود.

نروژ همچنین از سال 2009 تا به الان همواره رتبه یک را به لحاظ شاخص توسعه انسانی کسب نموده که نشان می دهد یکی از بهترین کشورهای دنیا برای زندگی است. علاوه بر آن نروژ از نظر میزان شادی، کیفیت زندگی، شاخص دموکراسی و همچنین کمترین نرخ تبعیض و ناعدالتی اخیرا رتبه یک را در دنیا به خود اختصاص داده است.

در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه گردیده به سوالات ذیل در خصوص این کشور پاسخ داده خواهد شد:

  • هزینه تحصیل در نروژ در سال 2022 چقدر است؟
  • دانشگاه های خصوصی نروژ چه میزان شهریه اخذ می کنند؟
  • آیا دانشجویان می توانند در نروژ مشغول به کار دانشجویی شوند؟

شرح هزینه تحصیل در نروژ

همان طور که در مقدمه اشاره کوتاهی شد کسانی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی نروژ شوند، شهریه نمی پردازند. در نتیجه عمده هزینه هایی که در نروژ با آن روبه رو هستند هزینه ثبت نام در دانشگاه و هزینه های زندگی است. هزینه ثبت نام در دانشگاه های نروژ متفاوت است. اما تقریبا همه آن ها در بازه 30€ الی 60€ (یورو) قرار می گیرند. لازم به ذکر است دانشجویان تا این هزینه را پرداخت نکنند مجاز به شرکت در امتحان های پایان ترم نخواهند بود.

البته می توان با تهیه خوابگاه های دانشجویی به جای آپارتمان مستقل و صرفه جویی در سایر موارد، هزینه های زندگی در نروژ را تا 1300€ (یورو) در ماه نیز کاهش داد. میانگین نرخ اجاره خوابگاه در نروژ حدود 700€ الی 900€ (یورو) و میانگین اجاره ماهانه آپارتمان در نروژ حدود 950€ الی 1600€ (یورو) می باشد. دانشجویان دانشگاه های خصوصی نروژ علاوه بر هزینه های مذکور باید شهریه دانشگاه را نیز بپردازند که رقم آن طبق رشته ای که انتخاب کرده اند و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود.

تامین هزینه تحصیل در نروژ با اخذ بورسیه

یکی از راه هایی که دانشجویان برای پرداخت هزینه های زندگی در نروژ در پیش می گیرند. از این رو شرایط تحصیل رایگان در نروژ را فراهم می کند. بدین ترتیب استفاده از بورسیه های تحصیلی مختلف است. منتهی باید توجه داشت اخذ آنها دشوار بوده است.

به دانشجویان ممتازی که دارای شرایطی از جمله موارد ذیل باشند بورسیه تحصیلی تعلق می گیرد:

  • رتبه جهانی دانشگاهی که قبلا در آن تحصیل کرده اند بالا باشد.
  • نمره زبان خوبی گرفته باشند. ترجیحا علاوه بر انگلیسی به زبان نروژی هم مسلط باشند.
  • مقالات ISI نگارش کرده باشند.
  • در مسابقات و رقابت های بین المللی، مثل المپیاد یا موت کورت، رتبه کسب نموده باشند.

اطلاع از شرایط مهاجرت به نروژ به طور کامل در مقاله مذکور شرح داده شده است.

تامین هزینه تحصیل در نروژ با اخذ بورسیه

تامین هزینه تحصیل در نروژ با کار دانشجویی

خوشبختانه کار دانشجویی در نروژ مجاز است. این در حالی است که برخی کشورهای دنیا از جمله ژاپن و امارات کار دانشجویی را برای خارجی ها مجاز ندانسته اند. دانشجویان در نروژ می توانند تا 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. به طور میانگین ساعتی NOK150 الی 200NOK (کرون نروژ) حقوق دریافت کنند. به این ترتیب قادر خواهند بود تا بخشی از هزینه های زندگی در نروژ را تامین نموده و رزومه خود را نیز برای پیدا کردن کار تمام وقت پس از فارغ التحصیلی قوی تر نمایند. جهت کسب اطلاع بیشتر در خصوص تحصیل در نروژ مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

دانشگاه های برتر در نروژ

نرخ بیکاری در نروژ پایین است منتهی برای کسی که ملیت این کشور را ندارد پیدا کردن کار به سادگی سایرین نخواهد بود. پس بهتر است دانشجویان تلاش کنند از دانشگاه های برتر نروژ پذیرش بگیرند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بهترین دانشگاه های نروژ رتبه بندی QS
University of Oslo 131
University of Bergen 164
Norwegian University of Science and Technology (NTNU) 101

فارغ التحصیلی از این دانشگاه ها نه تنها در نروژ بلکه در تمامی کشورهای مطرح دنیا از جمله آمریکا، آلمان و غیره پیدا کردن کار را تقریبا حتمی می کند. علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر راجع به مهاجرت تحصیلی به نروژ و هزینه تحصیل در این کشور در سال 2022 می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند تا شرایط ارزیابی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :