مهاجرت تحصیلی سوئد

هزینه تحصیل در سوئد

هزینه تحصیل در سوئد

بررسی هزینه تحصیل در سوئد برای آن دسته از عزیزانی که خواهان مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل هستند یکی از موارد پر اهمیت و ضروری است. سوئد یکی از برترین کشورهای اسکاندیناوی و شمال اروپا جهت تحصیل رشته های مختلف به خصوص رشته های پزشکی و فناوری است. در اکثر زمینه ها دارای دانشکده ها و دانشگاه های معتبر می باشد. به صورت کلی دانشجویان برای تحصیل در سوئد بایستی هزینه شهریه دانشگاه را پرداخت کنند.

علاوه بر هزینه شهریه دوره های تحصیلی دانشجویان بایستی هزینه زندگی در سوئد اعم از هزینه اقامت، هزینه خورد و خوراک و دیگر هزینه های جانبی را در نظر بگیرند. هزینه تحصیل در سوئد با توجه به مقطع و رشته تحصیلی متفاوت است که در این مقاله تهیه شده به دست همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این هزینه ها به تفکیک بررسی شده اند.

تحصیل در سوئد

سوئد یکی از کشورهای مطرح اروپا برای تحصیل است. این کشور با در اختیار داشتن سیستم آموزشی پیشرفته به همراه دانشگاه های معتبر و با سابقه یکی از مکان های مشهور جهت تحصیل می باشد. سوئد در بسیاری از زمینه در دانشگاه های برتر توانسته جایزه های علمی مختلف مانند جایز نوبل را دریافت کند و همچنین بسیاری از اختراعات مانند کمربند ایمنی متعلق به این کشور است. تحصیل در سوئد به دو زبان سوئدی و انگلیسی شایع بوده است.

دانشجویان با داشتن مدرک معتبر یکی از این زبان ها قادر به تحصیل در سوئد خواهند بود. برترین دانشگاه های سوئد در شهرهای استکهلم (Stockholm)، اوپسالا (Uppsala)، لوند (Lund) و گوتنبرگ (Gothenberg) واقع شده اند و دانشجویان برای بررسی هزینه های تحصیل بایستی هزینه اقامت و زندگی در این شهرها را نیز بررسی کنند.

در اینجا هزینه تحصیل در برخی از برترین دانشگاه های سوئد را مشاهده می کنید:

نام دانشگاه هزینه شهریه سالانه به یورو
دانشگاه کارولینسکا 16000€ الی 20000€
دانشگاه استکهلم 9000€ الی 14000€
دانشگاه لوند 9000€ الی 25000€
دانشگاه اوپسالا €9400 الی 13500€

هزینه تحصیل در مدارس سوئد

تحصیل در مدارس سوئد برای شهروندان این کشور رایگان می باشد. تحصیل از سن 7 تا 17 سالگی اجباری است. سوئد علاوه بر مدارس دولتی دارای مدارس بین المللی و خصوصی می باشد که دانش آموزان مهاجر بایستی در این مدارس تحصیل کنند. این مدارس از دانش آموزان شهریه دریافت می کنند و حدود 3000$ الی 14000$ (دلار) با توجه به منطقه و اعتبار مدرسه هزینه دارند.

تحصیل در مدارس سوئد به زبان سوئدی و همچنین در مدارس خصوصی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود. مطالعه زبان انگلیسی در سوئد اجباری است. به همین دلیل اکثر مردم سوئد به زبان انگلیسی مسلط هستند. البته این مدارس ممکن است کمک هزینه هایی را به دانش آموزان ارائه کنند و همچنین توسط بنیادها و سازمان هایی حمایت شوند.

هزینه تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی در سوئد اولین مرحله تحصیل در دانشگاه ها و موسسات سوئد است و تحصیل در این مقطع حدودا 3 الی 4 سال برای اکثر رشته ها به طول می انجامد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی با توجه به رشته و همچنین نوع دانشگاه متفاوت و هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوص گران تر از دانشگاه های دولتی است. به صورت کلی هزینه تحصیل کارشناسی در سوئد حدود 70000SEK الی 250000SEK (کرون) می باشد.

زبان تحصیل مقطع کارشناسی در سوئد عموما زبان سوئدی است. برخی از برنامه های دانشگاه های سوئد در مقطع کارشناسی نیز به زبان انگلیسی ارائه می شود. برای تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی به زبان سوئدی نیاز به مدرک B1 خواهید داشت. همچنین تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی با ایلتس 6.5 امکان پذیر است.

هزینه تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی

هزینه تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد در سوئد دومین مرحله تحصیلات عالی است. برنامه های تحصیلی بسیاری به زبان های سوئدی و انگلیسی در دانشگاه های این کشور ارائه می شوند. تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد نیز مانند دیگر کشورها 2 سال به طول می انجامد. هزینه تحصیل نیز با توجه به رشته متفاوت است. هزینه شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد حدود 8000€ الی 25000€ (یورو) می باشد. هزینه تحصیل در رشته های معماری و طراحی نسبت به تحصیل رشته های انسانی بسیار گران تر هستند.

همچنین هزینه تحصیل رشته های مانند MBA و مدیریت حدود 30000€ (یورو) در سال می باشد. بسیاری از دانشگاه ها در مقطع کارشناسی ارشد نیز بورسیه دانشجویی در سوئد را به دانشجویان برتر و شایسته و واجد شرایط ارائه می کند. هزینه تحصیل رشته مهندسی و اطلاعات فناوری نیز حدود 12000€ (یورو) می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بهترین دانشگاه های سوئد مقاله مذکور را بررسی بفرمائید.

هزینه تحصیل دکتری در سوئد

تحصیل دکتری در سوئد به عنوان آخرین مقطع تحصیلی در دانشگاه های سوئد می باشد. تحصیل در مقطع دکترا در سوئد رایگان است. علاوه بر این دانشجویان با تحصیل در مقطع دکترا حقوق نیز دریافت می کنند. این میزان حقوق با احتساب مالیات حدود 13000SEK (کرون) می باشد. لذا دانشجویان با تحصیل دکترا به مدت 4 سال در سوئد می توانند برای اخذ اقامت سوئد اقدام کنند. علاوه براین دانشجویان دکترا در سوئد می توانند حدود 40 ساعت در هفته کار کنند و میزان حقوق خود را افزایش دهند.

برای تحصیل دکترا در سوئد نیازمند مکاتبه با اساتید دانشگاه مورد نظر و همچنین ارائه رزومه تحصیلی قوی مانند مقالات معتبر منتشر شده می باشید. تحصیل دکترا در سوئد کاملا بر اساس پژوهش و تحقیق می باشد، دانشجویان با اتمام تحصیل دکترا در سوئد می توانند برای اخذ اقامت پس از تحصیل در سوئد اقدام نمایند.

هزینه زندگی دانشجویی در سوئد

سوئد یکی از کشورهای گران اروپا است و مالیات در این کشور بسیار بالا می باشد. در نتیجه زندگی در سوئد برای دانشجویان می تواند کمی سخت باشد. این کشور یکی از امن ترین کشورهای جهان است و فقط از نظر آب و هوایی کمی برای زندگی آن هم در شمال سوئد ممکن است مشکل ساز باشد. پایتخت سوئد شهر استکهلم است. بسیاری از دانشگاه های معتبر این کشور در این شهر واقع شده اند.

به طور متوسط هزینه زندگی در سوئد برای دانشجویان حدود 1250€ (یورو) می باشد. هزینه زندگی دانشجویی در شهر گوتنبرگ نیز مانند شهر استکهلم است. شهر اوپسالا دیگر شهر تحصیلی در سوئد است و زندگی دانشجویی در این شهر حدود 800€ الی 1200€ (یورو) هزینه دارد. هزینه زندگی دانشجویی در شهرهای لوند و لینشوپینگ (Linkoping) حدود 850€ (یورو) در ماه می باشد.

اقامت دانشجویی در سوئد

یکی از مهم ترین مسائلی که دانشجویان برای تحصیل در سوئد بایستی آن را در نظر بگیرند اقامت دانشجویی در این کشور است. به طور کلی اجاره خانه در سوئد امری دشوار و زمان بر است. لذا قبل از ثبت نام حتما امکان استفاده از خوابگاه دانشجویی در سوئد را بررسی کنید. هزینه خوابگاه های دانشجویی در سوئد معمولا حدود 300€ الی 600€ (یورو) در ماه است. علاوه بر خوابگاه می توانید از اقامت دانشجویی مشترک در آپارتمان ها استفاده کنید که در این صورت 400 تا 800€ (یورو) در ماه هزینه پرداخت خواهید کرد.

پس از بررسی هزینه ها و پذیرش در دانشگاه های سوئد بایستی برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد اقدام نمایید. دانشجویان پس از تحصیل در سوئد حدود 6 ماه فرصت دارند تا ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند و با کار در سوئد اقامت این کشور را دریافت کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه مهاجرت می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :