مهاجرت تحصیلی دانمارک

هزینه تحصیل در دانمارک

هزینه تحصیل در دانمارک

بررسی هزینه تحصیل در دانمارک برای دانشجویانی که علاقه مند به مهاجرت به کشور دانمارک از طریق تحصیل هستند بسیار حائز اهمیت است. دانمارک یکی از کشورهای پیشرفته اسکاندیناوی است. آموزش در آن در جایگاه رفیعی قرار دارد. دانشگاه های این کشور از رتبه و رده بسیار خوبی در سطح جهان برخوردار هستند. هزینه تحصیل همواره یکی از مواردی است که دانشجویان غیر عضو اتحادیه اروپا برای تحصیل در دانمارک با آن مواجه هستند. لازم به ذکر است افراد عضو اتحادیه اروپا و شهروندان سوئدی جهت تحصیل در دانمارک نیاز به پرداخت شهریه ندارند.

علاوه بر این افرادی که اقامت دائم دانمارک را دریافت کرده اند برای تحصیل در دانمارک هزینه ای پرداخت نمی کنند و تحصیل برای آنها رایگان می باشد. پیشنهاد می کنیم با مطالعه این نوشتار که به کوشش ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده، پاسخ سوالات خود درباره هزینه تحصیل در دانمارک را بیابید:

 • چه افرادی برای تحصیل در دانمارک از پرداخت شهریه معاف هستند؟
 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانمارک چگونه است؟
 • هزینه تحصیل دکترا در دانمارک چقدر می باشد؟
 • تحصیل رایگان در دانمارک چگونه است؟
 • شرایط بورسیه های تحصیلی در دانمارک کدامند؟

بررسی هزینه تحصیل در دانمارک

اگر دانشجوی بین المللی هستید که به تحصیل در دانمارک می پردازید و می خواهید اطلاعات مربوط به شرایط پذیرش و نحوه درخواست و میزان هزینه تحصیل را بدانید، باید با دانشگاه دانمارکی که متقاضی آن هستید، مکاتبه کنید. زیرا اغلب مراحل بین دانشگاه های مختلف در دانمارک متفاوت است. هزینه تحصیل نیز متفاوت می باشد. همچنین ممکن است میزان هزینه ها در کارهایی که باید بر اساس آن دوره انجام دهید تفاوت هایی داشته باشید.

برای دانشجویان اتحادیه اروپا و EEA و دانشجویان شرکت کننده در یک برنامه تبادل دانشجویی، آموزش عالی در دانمارک به طور کلی رایگان است. با این حال، دانشجویان دیگر مجبور به پرداخت شهریه هستند. برای اخذ اطلاعات دقیق از میزان هزینه با توجه به رشته خود باید با دانشگاه دانمارکی تماس بگیرید تا بدانید که مبلغ شهریه چقدر است. با این حال می توان گفت میزان هزینه متوسط تحصیل در دانمارک در بازه 10,000€ الی 15000€ (یورو) در سال است.

تحصیل رایگان در دانمارک

آموزش عالی در دانمارک برای دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا (EEA) و سوئیس و همچنین دانشجویانی که در یک برنامه تبادل دانشجویی شرکت می کنند رایگان است. همچنین تعدادی از بورس های تحصیلی و کمک های مالی از طرف موسسات و طرح هایی با بودجه عمومی در دسترس دانشجویان قرار می گیرد که امکان تحصیل با هزینه کم یا رایگان را در دانمارک فراهم می سازد. جهت اطلاع از شرایط کار در دانمارک مقاله مذکور را بررسی بفرمائید.

علاوه بر این افرادی زیر نیز می توانند در دانمارک به صورت رایگان تحصیل کنند و از پرداخت شهریه معاف شوند:

 • افرادی که اقامت دائم دانمارک را داشته باشند.
 • افرادی که اجازه موقت دانمارک با احتمال تبدیل آن به اقامت دائم را داشته باشند.
 • فرزندان افرادی که به عنوان کارگر با ویزای کاری در دانمارک مشغول به کار هستند.
 • افرادی که دارای بلوکارت اتحادیه اروپا هستند.
 • افرادی که تابعیت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و سوئیس را به دست آورده اند.

هزینه تحصیل در دانمارک در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

آموزش عالی در دانمارک برای هر 2 برنامه کارشناسی و کارشناسی ارشد برای شهروندان دانمارک و همچنین اتحادیه اروپا و سوئیس رایگان است. برای دانشجویان بین المللی، بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی، هزینه ها می تواند از 6000€ الی 16000€ (یورو) در سال باشد. مدارک ارزان تر مانند علوم اجتماعی از حدود 600€ (یورو) در سال شروع می شود. در حالی که تحصیل پزشکی در دانمارک و سایر مدارک تخصصی می تواند تا 35000€ (یورو) در سال هزینه داشته باشد. متوسط هزینه اخذ یک مدرک کارشناس و کارشناسی ارشد در دانمارک حدود 12000€ الی 15000€ (یورو) در سال است.

در صورت داشتن اجازه اقامت دائم دانمارک یا اگر والدینی دارید که اجازه اقامت دانمارک را دارند، از پرداخت شهریه در دانمارک معاف خواهید بود. اعتبار داده شده در این مقاطع در دانمارک بر حسب ECTS است. پس از اتمام این برنامه ها، می توانید وارد بازار کار شوید یا مطالعات خود را در سطح دکترا ادامه دهید.

هزینه تحصیل در دانمارک در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

هزینه تحصیل دکترا در دانمارک

بسیاری از برنامه های دکتری دانمارک به عنوان مشارکت بین دانشگاه ها و شرکت های خصوصی، مؤسسات تحقیقاتی و شرکت های تجاری توسعه داده می شوند. بنابراین کاملا تامین می شوند هزینه تحصیل رایگان می شود. برنامه های دکترا چنانچه تامین مالی به صورت شخصی باشد معمولا بین 10000€ تا 16000€ (یورو) در سال هزینه دارد. دانشجویان دکتری اغلب برای شرکت در شبکه های تحقیقاتی از جمله مکان های مستقر در موسسات تحقیقاتی خارج از کشور تشویق می شوند. لذا طیف وسیعی از فرصت های مالی و تامین مالی در دسترس است.

لازم به ذکر است تحصیل دکترا در دانمارک حدودا 3 سال به طول می انجامد که نهایتا شامل ارائه تز و دفاع از آن می باشد. طبق اجازه داده شده به دانشگاه ها همچنین آنها می توانند بورسیه های تحصیلی خود را به صورت ترکیبی از مقاطع کارشناسی ارد و دکترا به دانشجویان خود ارائه کنند. جهت اطلاع از هزینه زندگی در دانمارک مقاله مذکور را بررسی بفرمائید.

هزینه تحصیل در دانمارک و بورسیه های تحصیلی

همانطور که اشاره کردیم جهت کاهش هزینه تحصیل در دانمارک دانشجویان می توانند از بورسیه های تحصیلی ارائه شده استفاده کنند. اکثر دانشگاه های دانمارکی با دیگر دانشگاه های عالی خارجی همکاری های مشترک دارند. این همکاری ها معمولا برای تبادل متقابل دانشجویان، محققان و استادان طراحی شده اند.

این برنامه ها برای دانشجویان خارجی که علاقه مند به تحصیل در دانمارک هستند، به عنوان دانشجویان مهمان یا به عنوان بخشی از یک مدرک بین المللی دو جانبه یا مشترک، بورس تحصیلی ارائه می دهند. محدودیت ها و پیش نیازهای خاصی برای این برنامه ها اعمال می شود.

برای اینکه واجد شرایط بورس تحصیلی در دانمارک باشید باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

 • شهروند یک کشور خارج از اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس باشید.
 • در یک برنامه آموزش عالی تمام وقت ثبت نام کرده باشید.
 • به دلیل تحصیل در دانمارک مجوز اقامت در دانمارک را دریافت کرده باشید.

بورس های تحصیلی توسط موسسات آموزش عالی دانمارک اداره می شود، که هر کدام تصمیم می گیرند که کدام دانشجویان بورس تحصیلی دریافت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه تحصیلی دولت، با موسسه آموزش عالی مورد نظر خود مشورت کنید. توجه داشته باشید بورسیه تحصیلی دولت از 2 بخش تشکیل شده است. با این حال، از آنجا که بورس های تحصیلی توسط موسسه آموزش عالی فردی اداره می شود برای اطلاعات بیشتر باید با موسسه مورد نظر خود مکاتبه کنید.

هزینه اقامت تحصیلی در دانمارک

با توجه به آمارهای منتشر شده دانشجویان بین المللی برای زندگی دانشجویی در دانمارک حدود 800€ الی 1200€ (یورو) در ماه نیاز دارند. برای مثال چقدر برای خرید و بیرون رفتن هزینه می کنید و یا چقدر به مسافرت می روید و تفریحات شما در چه مقدار است می تواند بر روی میزان هزینه زندگی دانشجویی شما اثر بگذارد. اگر تصمیم دارید که در پایتخت دانمارک یعنی شهر کپنهاگن (Copenhagen) تحصیل کنید، باید هزینه بیشتری بپردازید. هزینه اقامت شما حدود یک سوم هزینه های زندگی در دانمارک است لذا انتظار می رود بین 400€ الی 700€ (یورو) در بیشتر شهرها و حدود 800€ الی 1000€ (یورو) در کپنهاگن دانمارک هزینه کنید.

ممکن است پیدا کردن محل اقامت درست قبل از شروع ترم بسیار دشوار باشد. به همین دلیل مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پیشنهاد می کنند که باید ماه ها قبل از مهاجرت به دانمارک شروع به جستجو برای اقامت خود در دانمارک و گزینه های موجود بپردازید. این کار به شما امکان می دهد مکان ها و قیمتهای مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و تصمیمی عجولانه نگیرید. علاوه بر این مشاورین ما نیز برای بررسی های بیشتر و در اختیار گذاشتن تجربه خود می توانند در زمینه های مختلف مهاجرتی یاری رسان و مشاور شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :