مهاجرت به کشور چین

مهاجرت به چین

مهاجرت به چین

با توجه به قوانین تصویب شده در سال 2022، مهاجرت به چین و به طور کلی شرایط کار و زندگی برای افراد خارجی در این کشور آسان تر شده است. امروزه با توجه به قیمت پایین کالا و بازار مناسب چین، این کشور به مکان مناسبی برای خرید و فروش، کسب و کار و تجارت تبدیل شده است. برای دریافت ویزای چین و مهاجرت به چین، راه ها و روش های مختلفی وجود دارد.

این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به نگارش در آمده است تا اطلاعات لازم برای مهاجرت به چین و اخذ اقامت چین و تمامی شرایط آن، انواع ویزا و مدارک لازم و هم چنین راه های مهاجرت به این کشور را در اختیار شما قرار دهد.

آشنایی با کشور چین

چین کشوری در شرق آسیا، بزرگترین کشور آسیایی و پرجمعیت ترین کشور جهان است. وسعت این کشور پس از روسیه و کانادا در جایگاه سوم قرار دارد به طوری که هم اندازه کل اروپاست. این کشور تقریبا کل شرق آسیا را اشغال کرده است. حدود 14/1 سطح خاکی زمین را به خود اختصاص داده است. به دلیل وسعت زیاد، این کشور دارای شرایط آب و هوایی متنوعی است. به طوری که در قسمت های شمالی آب و هوای سرد و در دیگر قسمت ها آب و هوای گرم و معتدلی دارد. پکن با جمعیت بیش از 21 میلیون نفر، پایتخت این کشور می باشد. شهرهای شانگهای و هنگ کنگ نیز از شهرهای مهم این کشور به حساب می آیند. هنگ کنگ و ماکائو 2 جزیره جنوبی چین هستند که به صورت مستقل اداره می شوند. همچنین شهرهای پکن و شانگهای گران ترین شهرهای کشور چین می باشند.

با توجه به رشد اقتصادی چین در سال های اخیر، کشور چین به دومین اقتصاد بزرگ جهانی تبدیل شده است. امروزه در دنیای اقتصاد و تجارت یک ابرقدرت محسوب می شود. واحد پول این کشور یوان (RMB) می باشد. چین با رشد اقتصادی بیش از 6% سالیانه خود، بزرگترین تولید کننده و صادرکننده کالا در جهان به شمار می رود. از این رو داد و ستد و تجارت در این کشور بسیار پر رونق می باشد. سالانه تاجرین و بازاریان زیادی را به خود جذب می کند. به طوری که اخیرا میزان رفت و آمد تاجران و بازاریان ایرانی نیز به این کشور گسترش پیدا کرده است. کشور چین از سال 2010 تا کنون دومین وارد کننده کالا و اولین صادر کننده کالا در جهان به حساب می آید.

مزایای مهاجرت به چین

همانطور که می دانید چین یکی از بزرگترین بازارهای جهانی را در اختیار دارد. مهاجرت به این کشور می تواند شما را به بزرگترین بازار جهان وصل کند. کافی است با ثبت یک شرکت یا خرید درصدی از سهم یک شرکت حداقل 25% در چین سرمایه گذاری کنید و از بازار آن سود ببرید. همچنین هزینه های بسیار پایین این کشور با نرخ تورم پایین می تواند عامل دیگری برای مهاجرت به این کشور باشد. از طرفی دیگر چین از نظر علمی نیز اخیرا در جایگاه خوبی قرار گرفته است. با پیشرفت امکانات و سطح کیفی نظام آموزشی خود، از دانشگاه های معتبر در سطح جهانی برخوردار و مدارک صادر شده از این دانشگاه ها نیز از اعتبار بالایی برخوردار است.

از مزایای مهاجرت به این کشور به صورت خلاصه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نرخ تورم کم تر از 5%
 • هزینه پایین زندگی در چین
 • امکان تحصیل در دانشگاه های معتبر جهانی
 • امکان ثبت شرکت
 • قیمت پایین مسکن و اجاره
 • ورود به بزرگترین بازار جهان
 • زندگی در محیطی تلفیق شده از سنت و مدرنیته

روش های مهاجرت به چین

برای مهاجرت به چین نیاز به اخذ ویزا و مجوز اقامت دارید. این کشور برای ورود مهاجرین راه های متفاوتی را پیش روی شما گذاشته است. از این رو ویزاهای متفاوتی در این باب صادر می کند. قوانین خاص به خود را برای صدور ویزا دارد. چین معمولا به افراد خارجی اقامت دائم نمی دهد. فقط در شرایط خاصی می توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. یکی بهترین راه ها برای اخذ اقامت دائم چین استفاده از ویزای سرمایه گذاری است. چناچه شما به صورت مستقیم بیش از 500000$ (دلار) در این کشور سرمایه گذاری کنید می توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. افرادی که دارای خانواده چینی مثل پدر یا مادر چینی می باشند نیز می توانند اقامت دائم این کشور را بگیرند.

از طرفی دیگر نیز تحت شرایط خاص افرادی که دارای مهارت ویژه ای هستند. از این رو می توانند مقامی مهم در جایگاه مهم اقتصادی، علمی و فناوری در چین داشته باشند.توجه داشته باشید برای کسب اقامت دائم طبق قوانین وضع شده در چین فرد متقاضی در سال حداقل باید 3 ماه در چین مقیم باشد. چنانچه در طول 5 سال حداقل یک سال در چین اقامت مستمر داشته باشد ویزای دائم به متقاضی تعلق گیرد.

علاوه بر موارد گفته شده راه های دیگر برای مهاجرت به چین وجود دارد که این راه ها عبارتند از:

در بخش های بعدی به بررسی هر یک از روش های ذکر شده می پردازیم.

مهاجرت به چین از طریق کار

یکی دیگر از روش های مهاجرت به چین، کار در چین می باشد. با توجه به نیروی کار در این کشور پیدا کردن کار بدون واسطه و ارتباط کار بسیار سختی برای شما خواهد بود. اما با داشتن تخصص و مهارت بالا و همچنین برقراری ارتباط با شرکت ها و کارفرمایان چینی می توانید در این کشور مشغول به کار شوید و علاوه بر کسب درآمد در این کشور زندگی کنید و بتوانید در آینده به عنوان یک سرمایه گذار خارجی اقدام کنید.

توجه داشته باشید دانستن زبان چینی برای برقراری ارتباط و استخدام عامل بسیار مهمی به شمار می آید. چرا که بسیاری از شرکت ها و سازمان های چینی به زبان چینی فعالیت می کنند. معمولا ویزای کاری در چین یک ساله صادر می شود و قابل تمدید است. برای دریافت این ویزا نیازمند دریافت تاییدیه پزشکی و ارائه گواهی پزشکی می باشید.

مهاجرت به چین از طریق کار

مهاجرت به چین از طریق تحصیل

کشور چین با داشتن نظام دانشگاهی پیشرفته و متصل به دیگر دانشگاه های سطح بالای جهان همراه با تجهیزات و امکانات مناسب آموزشی یکی از کشورهای محبوب برای تحصیل به شمار می رود. این کشور هم اکنون از نظر آموزشی در جایگاه 4 جهان قرار دارد که نشان دهنده اهمیت موضوع علم و آموزش برای این کشور است. سالانه هزاران دانشجو از طریق تحصیل در چین وارد می شوند و اقامت این کشور را دریافت می کنند.

بعد از تحصیل به بازار کار ورود پیدا می کنند. به صورت کلی روند اخذ اقامت تحصیلی چین روندی ساده دارد. به طوری که پس از ارتباط با دانشگاه چینی و اخذ پذیرش از این دانشگاه ها، مراحل اخذ ویزا در سفارت چین انجام می شود. ویزاهای اخذ اقامت چین از طریق تحصیل به صورت بلند مدت و کوتاه مدت صادر می شود که به نام ویزای X شناخته می شوند.

اخذ اقامت چین از طریق سرمایه گذاری

یکی از راه های مهاجرت و اخذ اقامت چین، سرمایه گذاری در این کشور است. کشور چین با توجه به بازار بزرگ جهانی که در اختیار دارد. یکی از کشورهای مورد توجه برای سرمایه گذاران خارجی است. این کشور با رشد اقتصادی قابل توجه خود در حال تسخیر بازار جهانی است. به طوری که رتبه اول صادرات را در اختیار دارد. همچنین بسیاری از شرکت های جهانی با توجه به نیروی کار فراوان چین، بسیاری از دفاتر و کارخانه های خود را به این کشور منتقل کرده اند. هم اکنون راه های متفاوتی برای سرمایه گذاری در این کشور وجود دارد.

این کشور قوانین خاص و مربوط به خود را دارد. برای مثال مالکیت ملک در کشور چین پس از 70 سال متعلق به دولت چین خواهد شد. میزان مالیات نیز با توجه به درآمد و میزان حقوق برای هر فرد متفاوت می باشد. سرمایه گذاری مستقیم به مدت 3 سال نیز منجر به اخذ اقامت دائم چین می شود. با سرمایه گذاری بیش از 500000$ (دلار) در بخش های تعیین شده توسط دولت یا در شهرستان های غربی چین و سرمایه گذاری بیش از یک میلیون $ (دلار) در بخش های مرکزی چین اخذ اقامت دائم چین امکان پذیر است.

راه های سرمایه گذاری در چین به طور کامل در جدول زیر شرح داده شده است:

تعدادشرح روش سرمایه گذاری 
1سرمایه گذاری مستقیم بیش از 500000$ (دلار)
2سرمایه گذاری از طریق خرید ملک با توجه به قوانین
3سرمایه گذاری از طریق ثبت دفاتر نمایندگی
4سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت با مالکیت محدود
5سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در منطقه آزاد شانگهای
6سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت با سرمایه گذاری مشترک
7سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت های بازرگانی و خارجی

مهاجرت به چین از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه های مهاجرت به چین و اخذ اقامت این کشور ازدواج است. در صورت ازدواج با تبعه چینی می توانید اقامت چین را دریافت کنید. توجه داشته باشید برای ازدواج با تبعه چینی باید دارای تمکن مالی برای رفع هزینه های زندگی خود و همسر خود به مدت 3 سال باشید. همچنین برای اخذ اقامت دائم باید 3 سال زندگی مشترک در این کشور داشته باشید و قبل از آن مجرد نیز بوده باشید.

شایان ذکر است تسلط به زبان چینی یکی از لازمه های زندگی با یک فرد چینی می باشد. از عوامل تاثیر گذار برای اقامت و زندگی زناشویی در این کشور است. تولد فرزند نیز در طول این 3 سال می تواند روند اخذ اقامت دائم را تسریع ببخشد. در نظر داشته باشید مقوله ازدواج با تابعیت فرق دارد. تابعیت شرایط دیگری دارد. جهت اطلاع از شرایط و هزینه زندگی در چین مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

اخذ اقامت چین از طریق تولد

معمولا کشورهای جهان از 2 قانون اصل خاک یا اصل خون برای تابعیت یا صدور اقامت دائم برای متقاضیان پیروی می کند. کشور چین نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر امروز از اصل خون برای تابعیت و صدور اقامت استفاده می کند. بنابراین چنانچه فردی در خاک چین متولد شود و پدر و مادر این فرد تبعه چینی نباشند نمی تواند برای اقامت کشور چین اقدام کند. اما بر طبق اصل خون اگر فرد متولد شده دارای پدر و یا مادر تبعه چینی باشد می تواند برای اخذ اقامت دائم و تابعیت چین اقدام کند. توجه داشته باشید حتی اگر فردی در خارج از چین نیز از پدر یا مادری که تبعه چینی باشد به دنیا آمده باشد می تواند برای اخذ اقامت دائم این کشور به چین مهاجرت کند.

مهاجرت به چین برای دیدار اعضای خانواده

کشور چین برای افرادی که خواستار ملاقات و دیدار اعضای خانواده، بستگان و شهروندان چینی هستند ویزاهایی را در نظر گرفته است تا با صدور آن اجازه اقامت افراد متقاضی را بدهد. این نوع ویزاها به نام های Q1, Q2, S1 و S2 نامگذاری شده اند. هر کدام برای حالات مختلف در نظر گرفته شده است.

این حالات در جدول زیر شرح شده است:

نوع ویزاتوضیحات
Q1افرادی که خواستار دیدار بستگان نزدیک و اعضای خانواده که شامل پدر، مادر، برادر، خواهر، پدر بزرگ و مادر بزرگ، فرزندان و نوادگان می باشند می توانند از این نوع ویزا استفاده کنند. اعتبار این نوع ویزا 180 روزه می باشد و قابل تمدید نیز می باشد. تمدید این ویزا از 90 روز تا 10 سال با توجه به شرایط قابل تمدید است.
Q2این ویزا نیز مانند ویزای Q1 است. اما مدت آن کم تر می باشد و قابل تمدید نیز نمی باشد. از این رو نیاز به معاینه پزشکی ندارد.
S1این نوع ویزا برای افرادی که خواستار دیدار بستگان و اعضای خانواده ای که در چین در حال نحصیل یا کار هستند صادر می گردد. اعتبار این نوع ویزا نیز 180 روزه است. به مدت 90 روز تا 10 سال قابل تمدید می باشد.
S2این ویزا نیز مانند ویزای S1 است. اما مدت آن کم تر می باشد و قابل تمدید نیز نمی باشد. همچنین نیاز به معاینه پزشکی ندارد.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به چین

همانطور که اشاره شد راه های متفاوتی برای اخذ اقامت چین و مهاجرت به چین وجود دارد. ویزاهای متفاوتی نیز برای انواع متقاضیان صادر می گردد. عواملی مانند تسلط بر زبان چینی جهت ارتباط بهتر با کارفرما یا تحصیل به زبان چینی و همچنین به طور کلی زندگی در چین را آسوده تر می کند. برای اخذ انواع ویزا مراجعه به سفارت چین و ارائه مدارک و همچنین مصاحبه و انگشت نگاری مورد نیاز می باشد. توجه داشته باشید هر نوع ویزا مدارک مربوط به خود را می خواهد. برای مثال برای اخذ ویزای تحصیلی نیاز به دعوتنامه دانشگاه و فرم درخواست ویزای تحصیلی خواهید داشت. همچنین معمولا تمدید ویزا نیز در خاک کشور چین انجام می گیرد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت چین به صورت خلاصه به شرح زیر می باشد:

 • گذرنامه همراه با کپی
 • عکس پرسنلی مناسب پاسپورت
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی پزشکی
 • تکمیل و ارائه فرم درخواست ویزا
 • پرداخت هزینه های مربوط به ویزا
 • ارائه ریز نمرات و مدارک تحصیلی برای ویزای تحصیلی
 • ارائه مدارک مربوط به زبان
 • ارائه مدارک تمکن مالی
 • ارائه اصل و کپی مجوز کار در صورت درخواست ویزای کار
 • ارائه دعوتنامه دانشگاه برای ویزای تحصیلی
 • ارائه دعوتنامه کارفرما برای ویزای کاری

با توجه به هزینه پایین زندگی و کیفیت دانشگاه های چینی، تحصیل در چین از راه های پرطرفدار مهاجرت به این کشور است. همانطور که اشاره شد چین ویزاهای متفاوتی را بسته به درخواست متقاضیان صادر می کند که هر کدام نیازمند شرایط و مدارک لازم به خود است. در این مقاله برخی از راه های اخذ اقامت چین به شما ارائه شد. اما در صورتی که راه های اخذ اقامت دیگر کشورها را مد نظر دارید می توانید به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از مشاوره کارشناسان زبده این موسسه بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :