مهاجرت تحصیلی سوئیس

مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل

مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل

مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل یکی از بهترین گزینه ها برای مهاجرت تحصیلی پیشرفته در کشورهای اروپایی برای متقاضیان در نظر گرفته شده است. سوئیس علاوه بر داشتن تعداد قابل توجهی از دانشگاه های رتبه بالا، یکی از 20 کشور ثروتمند جهان و از ایمن ترین کشورهای اروپایی است که آن را برای یک تجربه تحصیلی عالی ایده آل می سازد. دانشگاه های برتر، کیفیت بالای زندگی و رونق بازار کار از جمله دلایل دانشجویان بین المللی برای تحصیل در سوئیس است. این کشور که بین آلمان، فرانسه و ایتالیا واقع شده، مکانی عالی برای گشت و گذار در اروپاست. سوئیس دارای 2 دانشگاه با بالاترین امتیاز در جهان است و به طور مداوم در میان بهترین مکان ها برای زندگی در جهان قرار دارد.

تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را برای ایرانیان متقاضی مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل تهیه کرده و در آن به سوالات پرتکرار این دسته از هموطنان پاسخ می دهد:

 • مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل چگونه است؟
 • هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس چگونه است؟
 • مزایای مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل چیست؟

علت مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل

از جمله دلایل و مزایای مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

پارامتر شرح
سوئیس کشوری قانونمند و دارای سطح زندگی بالاست. چارچوب قانونی آن در بسیاری از کشورها به عنوان یک معیار عمل می کند و اکثر قوانین آن در همه پرسی به رای گذاشته می شوند.
سوئیس کشوری چندفرهنگی است که دارای چندین زبان رسمی است. این کشور چند فرهنگی و چندزبانه بوده و تعداد زیادی از سازمان ها و شرکت های بین المللی را نیز در خود جای داده است.
سوئیس به دلیل تحصیلات عالی شهرت دارد. همه دانشگاه های سوئیس در امر تدریس و تحقیق سرآمد هستند و در نتیجه به طور مداوم در میان بهترین دانشگاه های جهان رتبه بندی می شوند.
امکان کار در حین تحصیل در سوئیس وجود دارد. دانشجویان بین المللی در سوئیس می توانند در طول ترم تا 15 ساعت در هفته کار پاره وقت داشته باشند و در تعطیلات نیز می توانند به صورت تمام وقت کار کنند.

هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس

هزینه های تحصیل در دانشگاه های سوئیس تا مقدار زیادی توسط دولت سوئیس پرداخت می شود، به این معنی که شهریه دانشگاه های دولتی نسبتا کم است. همچنین دانشگاه های خصوصی احتمالا شهریه بیشتری به ویژه از دانشجویان بین المللی دریافت می کنند. البته بورس تحصیلی نیز در دسترس دانشجویان است. برای کسب اطلاعات در این زمینه به مقاله شرایط اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس مراجعه کنید.

جدول زیر متوسط شهریه دانشگاه های دولتی سوئیس در سال 2022 را نشان می دهد:

مقطع تحصیلی شهریه بر حسب یورو در سال
کارشناسی و کارشناسی ارشد  400€ الی 3700€
دکترا  100€ الی 900€

هنگام تهیه بودجه برای تحصیل در سوئیس، دانشجویان باید هزینه زندگی در سوئیس را نیز در نظر بگیرند. بودجه پیشنهادی برای هزینه زندگی سالانه بین 18000CHF الی 28000CHF (فرانک سوئیس) می باشد. همچنین دانشجویان قبل از تحصیل در سوئیس باید بیمه درمانی خریداری کنند.

جدول زیر قیمت برخی اقلام مصرفی در کشور سوئیس بدین شرح می باشد:

لیست اقلام غذایی هزینه به یورو
قرص نان سفید تازه (500 گرم) 2.57€
برنج سفید (یک کیلوگرم) 2.67€
فیله مرغ (یک کیلوگرم) 23.47€
گوشت گاو (یک کیلوگرم) 46.16€
گوجه فرنگی (یک کیلوگرم) 3.81€
سیب زمینی (یک کیلوگرم) 2.49€
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 1399.41€
اجاره آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر 1080.58€

دانشگاه ها و مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل

در کل، 12 دانشگاه دولتی و تعداد کمتری موسسات آموزش عالی خاص علوم و تحقیقات در سوئیس وجود دارد. 8 دانشگاه از این دانشگاه ها در رتبه بندی دانشگاهی جهانی QS قرار دارند که بالاترین آنها مربوط به ETH زوریخ که در رتبه 6 جای گرفته است. 3 دانشگاه از این دانشگاه ها نیز در لیست 100 دانشگاه برتر قرار دارند. دانشگاه های سوئیس علاوه بر این که در جدول های رتبه بندی بین المللی حضور پررنگی دارند، از نظر جوامع دانشجویی و دانشگاهی نیز بسیار بین المللی هستند. موسسه فناوری فدرال زوریخ، دانشگاه زوریخ، دانشگاه ژنو و دانشگاه لوزان از بهترین دانشگاه های سوئیس می باشند.

سوئیس دارای 3 زبان رسمی پرطرفدار (فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی) است. به این معنی که دانشجوی بین المللی این فرصت را خواهد داشت که یک جو و فرهنگ کامل اروپایی را در یک کشور نسبتا کوچک تجربه کند و مهارت های زبانی خود را نیز غنی کند. زبان آموزشی در سوئیس به دانشگاه بستگی دارد. علاوه بر این، اکثر دانشگاه ها طیف گسترده ای از برنامه ها را که به زبان انگلیسی تدریس می شوند نیز ارائه می دهند. اکثریت قریب به اتفاق دانشجویان بین المللی متقاضی مدرک انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی هستند. شرایط کلی در خصوص کار در سوئیس به طور کامل در مقاله مذکور شرح داده شده است.

دانشگاه ها و مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل 

چگونگی مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل

اولین کار پس از انتخاب رشته، مقطع و دانشگاه مورد نظر، مراجعه به وب سایت دانشگاه و مطالعه شرایط پذیرش دانشجو و شهریه است. در صورت احراز شرایط و برآمدن از پس هزینه ها، فرد باید فرم درخواست آنلاین موجود در وب سایت دانشگاه را تکمیل کرده و هزینه درخواست را پرداخت نماید. در ادامه، متقاضی باید مدارک پشتیبان را قبل از اتمام مهلت تعیین شده آپلود نماید. در صورت پذیرش توسط دانشگاه، فرد باید اقدام به اخذ ویزا کند. دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای مهاجرت به سوئیس نیاز به ویزا دارند. آنها می توانند در سفارت یا کنسولگری محلی سوئیس در کشور خود درخواست دهند.

پس از ورود به سوئیس، آنها همچنین نیاز به درخواست اجازه اقامت دارند، بسته به مدت اقامت مدنظر در سوئیس، این دانشجویان باید برای یکی از 2 نوع ویزای زیر اقدام کنند:

پارامتر شرح
ویزای کوتاه مدت (حداکثر 90 روز، ویزای شنگن) اگر فرد قصد تحصیل در دوره های کوتاه مدت یا برنامه زبان را دارد نیاز به این نوع ویزا دارد. متقاضی می تواند درخواست ویزای کوتاه مدت را به صورت آنلاین ارسال کند.
ویزای بلند مدت (بیش از 90 روز، ویزای ملی) اگر فرد قصد تحصیل در یک مقطع تمام وقت را دارد نیاز به این نوع ویزا خواهد داشت. همچنین متقاضی می تواند درخواست ویزای بلند مدت را فقط به صورت حضوری در سفارت یا کنسولگری سوئیس در کشور خود ارائه دهد.

مدارک لازم جهت مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای سوئیس جهت تحصیل در سوئیس عبارتند از:

 • 3 فرم “درخواست ویزای طولانی مدت” پر شده و امضا شده
 • 4 قطعه عکس
 • گذرنامه
 • نامه پذیرش صادر شده از دانشگاه سوئیسی
 • اثبات پرداخت هزینه های ثبت نام و شهریه – اصل و کپی
 • اثبات تمکن مالی کافی برای تأمین هزینه های زندگی در سوئیس برای مدت زمان تحصیل (ارائه مدارک داشتن 21000CHF (فرانک سوئیس) یا 19200EUR (یورو) در ابتدای هر سال از تحصیل)
 • نامه موسسه در صورتی که کلیه هزینه های تحصیل توسط بورسیه یا وام تأمین شود
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • تعهد برای ترک سوئیس پس از اتمام تحصیلات

علاقه مندان به تحصیل و مهاجرت به سوئیس برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و پاسخ سوالات خود را از کارشناسان و وکلای این موسسه جویا شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :