مهاجرت تحصیلی سوئد

مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل

مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل

مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل یکی از روش های شایع برای مهاجرت و ادامه تحصیل در مقاطع مختلف به ویژه برای متقاضیان بین المللی خواهد بود. سوئد یکی از برترین کشورهای اروپا برای تحصیل می باشد چرا که دانشگاه ها و موسسات آموزشی در این کشور کیفیت بسیار خوبی دارند و از رتبه بالایی در جهان برخوردارند. علاوه بر این، اکثر سوئدی ها بر زبان انگلیسی مسلط هستند و زندگی و تحصیل در سوئد را برای دانشجویان خارجی راحت تر می کند. موسسات و دانشگاه های این کشور برنامه های زیادی را علاوه بر زبان سوئدی به زبان انگلیسی در سطوح مختلف ارائه می کنند.

سوئد کشوری بسیار امن می باشد و کیفیت زندگی در شهرهای بزرگ آن مانند استکهلم بسیار بالا است. همچنین سوئد به دلیل اجرای قانون برابری و عدم تبعیض نژادی یکی از بهترین مکان ها برای مهاجرین مختلف است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه مهاجرت به سوئد از طریق تحصیلی را بررسی می کند.

سیستم آموزشی در مدارس سوئد

سال هاست که سیستم آموزشی سوئد جزء برترین سیستم های آموزشی شناخته شده است. مدارس در سوئد برای کلیه کودکان بین 7 تا 16 سالگی اجباری است. با این وجود، بسیاری از کودکان سوئدی از سنین 1 تا 5 سالگی در مهدکودک یا پیش دبستانی شرکت می کنند. اکثر کودکان این کشور در دوره مهدکودک که در اوایل پاییز سال شروع می شود شرکت می کنند تا به سن 6 سالگی برسند و تحصیل اجباری را آغاز کنند.

اگرچه مهد کودک اجباری نیست، اما بیشتر والدین تصمیم می گیرند آن را انتخاب کنند. گزارش ها نشان می دهد که تعداد کودکان ثبت نام شده در مهد کودک ها بیش از گذشته می باشد. از جمله تغییراتی که اخیرا در سیستم آموزش سوئد ایجاد شده است دستورالعمل هایی برای کلیه پیش دبستانی ها برای ارائه اهداف واضح تر برای توسعه زبانی و ارتباطی کودکان و علم و دانش است.

بررسی شرایط تحصیل مدارس در سوئد

مدارس اجباری در سوئد به 3 مرحله اصلی تقسیم می شود که شامل مدرسه ابتدایی برای سالهای اول تا سوم، مدرسه راهنمایی سال های چهارم تا ششم و پس از آن دبیرستان در سال های هفتم تا نهم دنبال می شود. کودکان تمایل دارند که در کل تحصیل اجباری در همان مدرسه بمانند. به طور کلی بیشترین تأکید تحصیل در مدارس سوئد دروس ریاضیات، تاریخ، علوم اجتماعی و علوم است. کودکان از 10 سالگی به طور رسمی یادگیری زبان انگلیسی را شروع می کنند. در پایان سال های 3، 6 و 9 دانش آموزان در طیف وسیعی از موضوعات آزمایش می شوند تا اطمینان حاصل شود که آنها از استانداردهای تعیین شده عقب نمانده اند. در پایان سال 9، دانش آموزانی که موفق به کسب نمره قبولی در سوئدی، انگلیسی و ریاضی شده اند به آنها گواهی ترک دبیرستان سوئد اعطاء می شوند.

اگرچه کودکان می توانند در پایان سال نهم مدرسه را ترک کنند، اما بیش از %95 تصمیم می گیرند در مدرسه بمانند و به مدت 2 سال در دوره پیش دانشگاهی یا فنی برای ورود به بازار یا دانشگاه تحصیل کنند. هنگامی که صحبت از انواع مختلفی از مدارس در سوئد می شود متوجه خواهید شد که در کنار مدارس دولتی، مدارس خصوصی و مستقل که به عنوان “مدارس رایگان” نیز شناخته می شود بسیار محبوب شده اند. مدارس رایگان سازمان هایی مستقل و دارای بودجه عمومی هستند که می توانند جهت گیری آموزشی داشته باشند که با مدارس شهری تفاوت دارد. مدارس رایگان توسط شهرداری محلی و بر اساس تعداد دانش آموزانی که در این مدارس شرکت می کنند تأمین می کند.

مزایای مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل

تحصیل در سوئد مزایای بسیاری را به همراه دارد که می توان از آنها به این موارد اشاره کرد:

  • تحصیل در برترین دانشگاه های اروپا
  • کیفیت بسیار بالای زندگی در سوئد
  • امکان بالای کار پس از تحصیل و اقامت در سوئد
  • دریافت مدارک معتبر علمی و دانشگاهی
  • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در سوئد
  • پذیرش نه چندان سخت به دانشگاه های سوئد
  • امکان کار حین تحصیل و دریافت بورسیه های تحصیل

مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل کارشناسی

2 نوع اصلی از تحصیلات کارشناسی در سوئد وجود دارد که می توانید به ادامه تحصیل در این کشور بپردازید. یکی مدرک فنی است که معادل مدرک دانشگاهی در سایر کشورهاست که یک سال تا 2 سال طول می کشد. این معمولا شامل آموزش حرفه ای از سطح متوسطه و برنامه های حرفه ای است که فقط حدود یک سال یا حتی بیشتر طول می کشد. اگر به دنبال به دست آوردن مهارت های حرفه ای و بدون صرف زمان زیاد هستید احتمالا به دنبال دریافت مدرک دانشگاهی می باشید. تعدادی از دانشگاه های سوئد بسیاری از این موارد را به عنوان بخشی از دوره های آموزشی خود ارائه می دهند. اما دیگری مقطع کارشناسی است که 3 سال طول می کشد. این مدرک جزء تحصیلات دانشگاهی است و افرادی که به دنبال تحصیل در تحصیلات تکمیلی هستند بایستی آن را اخذ کنند. تحصیل کارشناسی در سوئد بیشتر به زبان سوئدی ارائه می شود.

مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل کارشناسی

مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل کارشناسی ارشد

تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد نیز مانند دیگر کشورهای اروپایی یک تا 2 سال به طول می انجامد. برنامه های تحصیلی در این مقطع هم به زبان انگلیسی هم به زبان سوئدی ارائه می شود. برای تحصیل در این مقطع دانشجویان بایستی دارای مدرک کارشناسی معتبر باشند. تحصیل در سوئد نیز مانند بسیاری از کشورهای اروپایی تحت فرایند بولونیا پیش می رود و بر اساس ECTS واحد ها ارائه می گردد. برای تحصیل به زبان انگلیسی در سوئد حداقل مدرک زبان ایلتس 6.5 نیاز است. البته با نمره 5.5 نیز دانشجویان می توانند در دوره های زبان در سوئد شرکت کنند تا زبان خود را به حد نصاب برسانند. تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد شامل دروس تئوری و در پایان ارائه پژوهش و پایان نامه است. تحصیل پزشکی در سوئد یکی از رشته های پر طرفدار جهت تحصیل در این کشور می باشد.

مهاجرت و تحصیل در مقطع دکتری در سوئد

تحصیل دکتری در سوئد نیز مانند دیگر کشورها آخرین مقطع تحصیلات تکمیلی است. تحصیل دکتری در سوئد حدود 4 سال به طول می انجامد. مورد اصلی در این مقطع پژوهش و تحقیق است به طوری که اکثر دروس این مقطع شامل تحقیق و پژوهش می شود و دروس تئوری آن بسیار کم و در حد سمینارها می باشد. دانشجویان در این مقطع بایستی پروژه تحقیقاتی خود را ارائه کنند و از آن دفاع کنند. برای ورود به مقطع دکتری به زبان انگلیسی دانشجویان بایستی آیلتس حداقل 7 داشته باشند. همچنین ارائه مدرک کارشناسی ارشد معتبر و انگیزه نامه تحصیلی به همراه رزومه تحصیلی قوی ضروری است. علاوه بر این تاییدیه استاد راهنما برای پذیرش در این مقطع بسیار کمک کننده است.

هزینه مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل

هزینه تحصیل در سوئد تا سال 2010 رایگان بود. اما پس از آن به دنبال افزایش مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل سیستم دانشگاهی این کشور آغاز به دریافت شهریه از دانشجویان خود کرد. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی سوئد بسته به رشته و مقطع تعیین میشود اما میانگین این هزینه ها حدود 5000SEK الی 11000SEK (کرون سوئد) می باشد. همچنین هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور گران تر است و در حدود 12000SEK الی 17000SEK (کرون سوئد) می باشد.

البته برخی از دروس گران تر هستند و هزینه آنها به بیش از 20000SEK (کرون سوئد) نیز می رسد. یکی از موارد مهمی که دانشجویان بایستی به آنان توجه کنند اقامت در سوئد است. به طور کلی اقامت و اجاره خانه در سوئد امری سخت و پر هزینه می باشد. لذا دانشجویان بایستی از اقامت خود در خوابگاه دانشجویی و یا دیگر اقامتگاه ها مطمئن شوند.

تحصیل در برترین دانشگاه های سوئد

دانشگاه های سوئد در جهان بسیار معتبر هستند. همچنین حدود 10 دانشگاه از رنکینگ دانشگاه های برتر سوئد جزء 300 دانشگاه برتر جهان هستند. دانشگاه کارولینسکا در سوئد در حال حاضر بر اساس رده بندی تایمز در سال 2022 در دره 41 برترین دانشگاه های جهان قرار دارد. دانشجویان برای تحصیل در سوئد و بهترین دانشگاه های آن می توانند یکی از دانشگاه های زیر را برای تحصیل انتخاب کنند.

نام دانشگاه رتبه دانشگاه در سال 2022
دانشگاه کارولینسکا 41
دانشگاه لوند 96
دانشگاه اوپسالا 102
دانشگاه استکهلم 175
دانشگاه گوتنبرگ 186
دانشکده علوم گوتنبرگ 186
موسسه سلطنتی KTH 201
دانشگاه تکنولوژی چالمرز 251
دانشگاه علوم کشاورزی سوئد 301
دانشگاه اومئا 301

توجه داشته باشید که دانشگاه های سوئد همچنین بورسیه های مختلف دانشجویی را ارائه می کنند. دانشجویان شایسته و واجد شرایط می توانند از ان استفاده کنند. دانشجویان ایرانی همچنین برای تحصیل در سوئد نیازمند دریافت ویزای تحصیلی سوئد هستند. برای دریافت اطلاعات تکمیلی و اخذ مشاوره تخصصی در خصوص مهاجرت به سوئد می توانید موارد خود را در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه جویا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :