مهاجرت به کشور آلمان

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان از جمله مهم ترین مقاصد مهاجرتی در سال های اخیر بوده است و دولت آلمان نیز از پذیرش مهاجران استقبال کرده است. شرایط اجتماعی کشور آلمان و افزایش میانگین سنی در این کشور سبب شده است تا دولت آلمان برای حفظ قدرت خود نیازمند جذب نیروی جوان خارجی از روش های مختلف باشد.

اعمال قوانین جدید در این کشور پیشرفته اروپایی، نظیر امکان تحصیل رایگان برای شهروندان خارجی و امکان پذیرش نیروی کار از کشورهای دیگر سبب سهولت مهاجرت و اخذ اقامت آلمان شده است. روش های مختلفی برای مهاجرت به آلمان از طریق قانونی وجود دارد که مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با توجه به دانش خود در این زمینه، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

روش های مهاجرت به آلمان

اشاره داشتیم که روش های مختلفی برای مهاجرت به کشور آلمان وجود دارد که هر یک از آن دارای شرایط خاصی است. متقاضیان مهاجرت به آلمان باید دلیل قانع کننده ای برای سفر به این کشور داشته باشند. دریافت ویزا برای انجام سفر الزامی است. هر ویزای کشور آلمان نیازمند ارائه مدارک مختلفی است. هزینه دریافت هر یک از آنها نیز به مراتب متفاوت است. مهاجرت به آلمان را می توان به طور کلی به 2 دسته مهاجرت کوتاه مدت و مهاجرت بلند مدت تقسیم بندی کرد.

متقاضیان باید با دقت شیوه مهاجرت خود به کشور آلمان را مشخص کنند و برای دریافت ویزای مشخصی اقدام کنند. در صورتی که خللی در این میان ایجاد شود، سفارت کشور آلمان هیچ گونه مسئولیتی را به عهده نخواهد گرفت. بدین ترتیب کلیه هزینه های پرداختی توسط متقاضیان، ضبط خواهد شد.

مهاجرت کوتاه مدت به آلمان

پیش تر اشاره داشتیم که برای مهاجرت به کشور آلمان 2 روش کوتاه مدت و بلند مدت وجود دارد. به طور کلی می توان اشاره داشت که 10 روش مختلف برای مهاجرت به کشور آلمان برای بازه زمانی کوتاه مدت در نظر گرفته شده است. هر یک از آنها دارای شرایط ویژه مرتبط به خود است. به طور کلی به کلیه مهاجرت هایی که حداکثر یک سال به طول بیانجامد مهاجرت کوتاه مدت گفته می شود.

از جمله مهم ترین روش های مهاجرت کوتاه مدت به آلمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهاجرت توریستی یا ملاقات خویشاوندان
 • مهاجرت تجاری به آلمان
 • ویزای ترانزیت فرودگاهی
 • مهاجرت برای کارآموزی
 • مهاجرت برای کاریابی در آلمان
 • مهاجرت برای شرکت در دوره های آموختن زبان آلمانی
 • مهاجرت برای تایید صلاحیت حرفه ای
 • مهاجرت به آلمان برای ساخت فیلم یا شرکت در حوزه های دینی و فرهنگی
 • مهاجرت برای ایجاد نمایشگاه در آلمان

مهاجرت بلند مدت به آلمان

زمانی که فردی قصد دارد برای مدتی بیش از یک سال در کشور آلمان بماند، مهاجرت او به کشور آلمان یک مهاجرت بلند مدت به شمار می روند. صدور ویزای مهاجرت بلند مدت به کشور آلمان با سخت گیری های بیش تری انجام می پذیرد. اما در بسیاری از موارد امری امکانپذیر و رایج است.

از جمله روش های مهاجرت بلند مدت به کشور آلمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل
 • مهاجرت به آلمان از طریق کار
 • مهاجرت به آلمان از طریق خویش فرمایی
 • مهاجرت به آلمان برای شرکت در دوره های بلند مدت زبان آلمانی
 • مهاجرت درمانی به آلمان
 • مهاجرت برای پیوستن به همسر و والدین به آلمان
 • مهاجرت علمی به آلمان
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت به آلمان
 • مهاجرت از طریق پناهندگی به آلمان

در ادامه برخی از مهم ترین روش های مهاجرتی به کشور آلمان را مورد بررسی قرار می دهیم.

مهاجرت بلند مدت به آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان

یکی از رایج ترین روش های مهاجرت به کشور آلمان را می توان مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل نامید. زمانی که دانشجویان از امکان تحصیل رایگان در آلمان باخبر می شوند. اطلاعات خود را در زمینه شرایط علمی کشور آلمان افزایش می دهند، تمایل پیدا می کنند تا به به تحصیل در این کشور پردازند.

دانشجویان کشور آلمان اجازه کار موقت در این کشور را در ضمن تحصیل خواهند داشت و پس از پایان تحصیل شانس بسیار بالایی برای یافتن شغل در این کشور خواهند داشت. هزینه زندگی در کشور آلمان برای دانشجویان در حدود €700 الی 900€ (یورو) در طول یک ماه است. با کمک بورسیه های تحصیلی می توان بخشی از آن را پرداخت کرد. دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان باید 8700€ (یورو) را در یک حساب بانکی در کشور آلمان بلوکه کنند.

مهاجرت کاری به آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق کار به عنوان یکی دیگر از روش های رایج مهاجرت به این کشور پیشرفته اروپایی شناخته می شود. بسیاری از افراد با استفاده از ویزای جستجوی کار که از روش های کوتاه مدت مهاجرت به این کشور است، راهی آلمان می شوند تا بتوانند شخصا یک شغل مناسب برای خود فراهم آورند. البته این فرصت وجود دارد که با استفاده از موسسات معتبر کاریابی در کشور آلمان یک شغل برای خود پیدا کنید.

پس از یافتن شغل می توان برای دریافت ویزای کاری در کشور آلمان اقدام کرد. چرا که در بسیاری از موارد کارفرمایان آلمانی نسبت به دریافت اجازه کار در کشور آلمان شخصا اقدام می کنند. متقاضیان پس از ورود به کشور آلمان تنها باید برای دریافت اجازه اقامت خود در آلمان اقدام کنند.

مهاجرت از طریق خویشان به آلمان

به 2 صورت می توان برای دیدار اقوام به کشور آلمان سفر کرد. در مرتبه اول افرادی که قصد دارند یکی از خویشان خود را در کشور آلمان ملاقات کنند، می توانند به صورت کوتاه مدت و برای مدت حداکثر 90 روز راهی کشور آلمان شوند. اما شکل دیگر مهاجرت به این کشور از طریق اقوام روش اقامت بلند مدت است. در این حالت تنها خویشان وابسته به فرد امکان مهاجرت به کشور آلمان را بدست خواهند آورد.

در حقیقت همسر، فرزندان کمتر از 18 ساله یا مشغول به تحصیل در دانشگاه و پدر و مادر وابسته به فردی که دارای اقامت دائم در کشور آلمان هستند می توانند برای مهاجرت به این کشور اقدام کنند. در این صورت فرد دارای اقامت باید اثبات کند که شرایط مالی مناسب برای تامین هزینه های آنها داشته باشد.

بررسی مزایا و معایب مهاجرت به آلمان

مزایا و معایب مهاجرت به آلمان بی شمار است. ما در تلاشیم تا مشخص ترین مزایا و معایب این عمل را مورد بررسی قرار دهیم. مهم ترین مزیت مهاجرت به کشور آلمان را می توان در دریافت اجازه اقامت در اتحادیه اروپا جستجو کرد. زمانی که فردی به مدت 5 سال اقامت قانونی در کشور آلمان داشته باشد، می تواند اقامت خود در این کشور را، در صورت دارا بودن شرایط مالی مناسب، بدست آورد.

از دیگر مزایای مهاجرت به کشور آلمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحصیل رایگان در آلمان
 • سیستم حمل و نقل عمومی قدرتمند
 • دسترسی به فرصت های شغلی فراوان
 • دسترسی به خدمات شهری
 • دسترسی به خدمات درمانی مناسب
 • موقعیت جغرافیایی مناسب
 • سرزندگی و نشاط عمومی
 • امکان سفر به نقاط مختلف جهان بدون نیاز به گذرنامه

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

در صورتی که فردی حداقل سرمایه 350000€ (یورو) برای بلوکه کردن در کشور آلمان داشته باشد می تواند مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری را در نظر بگیرد. البته روش هایی نظیر ثبت شرکت و خرید ملک در کشور آلمان نیز وجود دارد که به کمک آن می توان اقامت کشور آلمان را بدست آورد. هزینه های بالای دریافت اقامت کشور آلمان از طریق سرمایه گذاری به گونه ای است که بسیاری از افراد با وجود امنیت بالای سرمایه گذاری در این کشور، تمایلی به انجام آن ندارند.

در صورتی که قصد دارید بر اساس یک دلیل مشخص راهی کشور آلمان شوید، باید شرایط خود را پیش از سفر به این کشور به خوبی بررسی کند. مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با توجه به تجربیات خود در گذشته، قادر خواهند بود برترین روش مهاجرتی به این کشور را به شما معرفی کرده تا بتوانید در کوتاه ترین زمان ممکن راهی این کشور شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :