مهاجرت به کشور سوئد

مزایا و معایب زندگی در سوئد

مزایا و معایب زندگی در سوئد

سوئد یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی است، لذا بررسی مزایا و معایب زندگی در سوئد می تواند اطلاعات شما را در خصوص این کشور بیشتر کند. سوئد یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که در طول جنگ جهانی دوم اعلام بی طرفی کرد. از این رو یکی از معدود کشورهای اروپایی بود که از جنگ مصون ماند و توانست اقتصاد خود را رشد دهد.

سوئد سرزمین وایکینگ ها امروزه به مکانی مناسب برای زندگی در اروپا تبدیل شده است. البته زندگی در این کشور علاوه بر مزایا می تواند معایبی داشته باشد. لذا در ادامه این نوشتار مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت سعی بر بررسی آنها دارند.

درباره زندگی در سوئد

سوئد مکانی عالی برای زندگی با مردم مهربان، خدمات عالی و فرهنگ سازمانی است که مردم را به داشتن تعادل کاری و زندگی خوب ترغیب می کند. جای تعجب نیست که بسیاری از مردم تصمیم می گیرند برای لذت بردن از همه چیزهایی که سوئد ارائه می دهد به بزرگترین کشور اسکاندیناوی مهاجرت کنند. با این وجود برای زندگی در سوئد، موارد مهمی وجود دارد که باید قبل از عزیمت به سوئد آنها را بدانید. به عنوان مثال سوئد یکی از بالاترین درآمدهای مالیاتی در جهان را دارد. مردم سوئد حدود 30% از درآمد خود را مالیات پرداخت می کنند. همچنین سرعت اینترنت در سوئد بسیار بالاست. بسیاری از خدمات فناوری در این کشور به بهترین شکل ارائه می شود.

یکی دیگر از نکاتی که مهاجرین بایستی به آن توجه کنند بحث اقامت، یافتن و اجاره خانه است. بازار خانه در سوئد بسیار رقابتی و پرتقاضا است. معمولا مهاجرین، سخت خانه های بلند مدت برای خود پیدا می کنند. اجاره ها کوتاه مدت است. مهاجرین در این مورد بایستی آگاه باشند و خود را آماده کنند. یکی دیگر از موارد پر اهمیت شوک فرهنگیست که ممکن است مهاجرین با آن روبرو شوند. سوئدی ها بسیار محافظه کار هستند. همچنین درصد مجردین در سوئد بسیار بالاست. البته برابری جنسیتی، قومی و مذهبی در کشور موج می زند و به صورت قانون درآمده است. سوئد اولین کشور فمنیستی در اروپاست و حقوق زن و مرد برابر است.

مهاجرت و مزایا و معایب زندگی در سوئد

سوئد کشوری واقع در شمال اروپا در همسایگی کشورهای نروژ و دانمارک و سرزمین وایکینگ ها در گذشته بوده است. زبان رسمی کشور سوئد، سوئدی است که نزدیک به زبان آلمانی و نروژی می باشد. زبان دوم این کشور در حال حاضر زبان انگلیسی و تقریبا همه مردم این کشور به زبان انگلیسی تسلط دارند. همانطور که اشاره کردیم سوئد عضو اتحادیه اروپا می باشد و دارندگان پاسپورت سوئد از مزایای ویزای شنگن بهره می برند و می توانند به بیش از 27 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر کنند.

سوئد همچنین یکی از کشورهای مشهور در رابطه با برابری و عدم تبعیض نژادی و جنسیتی است و یک مکان رویای برای زندگی سیاه پوستان، اقلیت های مذهبی و غیره می باشد. زندگی در سوئد علاوه بر مزایای بسیار آن دارای معایبی نیز می باشد که در اینجا مزایا و معایب آن را شرح داده ایم:

مزایامعایب
تمیزی آب و هواهزینه بالای زندگی
استاندار بالای آموزشعدم ارتباط پذیری
قانون برابریمالیات بسیار بالا
امنیت و کیفیت بالای زندگیسخت بودن زبان سوئدی
تسلط به زبان انگلیسیآب و هوای سرد و کم آفتابی
وضعیت اقتصادی مناسبعدم پوشش کامل خدمات بهداشتی و پزشکی
سرعت بالای اینترنتسختی یافتن خانه

کیفیت بالای زندگی از مزایای زندگی در سوئد

اگر در سوئد زندگی کنید در نهایت واجد شرایط مزایایی خواهید بود که در جامعه این کشور به مردم ارائه می شود. مطمئنا مالیات های بالایی در سوئد وجود دارد و می تواند از معایب زندگی در سوئد باشد اما در عوض این مالیات ها صرف ارائه خدمات اجتماعی و رفاهی به مردم سوئد می شود و این مالیات ها سرمایه گذاری است که مردم برای خانواده ها و کشور می کنند.

مالیات بر درآمد استاندارد در سوئد 30% است. این در حالی است که مالیات بر ارزش افزوده به طور معمول حدود 25% است. اگر سالانه بیش از 20000SEK (کرون) درآمد کسب نکنید. این احتمال بسیار عالی وجود دارد که شما مالیات پرداخت نکنید. اگر درآمد شما بیش از 433000SEK (کرون) باشد می توانید مالیات استاندارد را به علاوه موارد اضافی را برای استفاده دیگر مردم سوئد از مزایای نام برده شده بپردازید. لذا تمامی موارد گفته شده باعث شده که کیفیت زندگی در این کشور به طور قابل توجهی بالا برود. در آمارها نیز همواره جزء شادترین مردمان جهان انتخاب شوند.

اصل برابری در لیست مزایا و معایب زندگی در سوئد

یکی دیگر از مزایای زندگی در سوئد این است که این کشور یکی از متعادل ترین کشورهای جهان است. هر اندازه ای از آزادی شخصی در سوئد وجود دارد و البته سوئد دارای قوانین ضد تبعیض بسیار قوی است و قوانین آن مانع ایجاد تعصب بر اساس جنسیت، نژاد، مذهب، سن، گرایش جنسی یا توانایی های عملکردی می شود. اما فراتر از آن، این است که این نوع رفتارها و نگرش های تبعیض آمیز نه تنها در محیط کار و در اماکن غیرقانونی است بلکه به این نوع رفتارها اخم شده و اکثر قریب به اتفاق مردم آن را غیرقابل قبول می دانند.

بسیاری از مردان مهاجر از کشور دیگری وجود داشته اند که در درک این حقیقت اساسی در مورد جامعه سوئد مشکل داشته اند. این میزان برابری جنسیتی را نپذیرفته اند و سوئد را ترک کرده اند. برخی آن را قبول کرده و متوجه اشتباه خود شده اند. یکی دیگر از جنبه های مساوات جامعه این کشور که بلافاصله هنگام مهاجرت به سوئد متوجه خواهید شد این است که زندگی در آنجا بسیار ساده می باشد و از نظر سلسله مراتب و مرتبه اجتماعی مردم سوئد هم سطح می باشند.

اصل برابری در لیست مزایا و معایب زندگی در سوئد

ارزش به خانواده از مزایای زندگی در سوئد

به طور کلی در سوئد خانواده و کودکان مخصوصا ارزش بالایی دارند. تمامی قوانین کشور سوئد در راستای حمایت از کودکان و حفظ خانواده است. به طوری که والدین می توانند از مرخصی های بسیار و با حقوق را برای مراقبت از کودکان دریافت کنند. همچنین کودکان در سوئد از آموزش رایگان بهره می برند و نیازی به پرداخت هزینه در دوران مدرسه را ندارند. والدینی که تازه فرزند آنها متولد شده در سوئد 480 روز مرخصی والدین دریافت می کنند تا همراه با فرزند جدید خود باشند و باعث اتحاد بیشتر خانواده شود. این روزها مرخصی همانطور که والدین می خواهند داده می شود .بنابراین بیشتر والدین جدید یک یا 2 ماه را به مرخصی می روند.

کیفیت نظام آموزشی از مزایای زندگی در سوئد

نظام آموزشی در سوئد بسیار پیشرفته است. مردم سوئد یکی از با سوادترین مردمان جهان هستند. بسیاری از شرکت های خلاق و ایده پرداز در سوئد واقع شده اند و این کشور در زمینه توسعه فناوری پیشرو است. سوئد همچنین در میان برترین دانشگاه های جهان نامی برای خود دست و پا کرده و بسیاری از دانشگاه های این کشور در میان برترین دانشگاه های قاره اروپا و حتی جهان قرار دارند.

هزینه تحصیل در سوئد و این دانشگاه ها در گذشته رایگان بوده است. اما با افزایش مهاجرین و عضویت این کشور در اتحادیه اروپا رایگان بودن آن فقط در مقطع دکتری در سوئد حفظ شده است. با این حال دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا خواستار تحصیل در کشور سوئد هستند تا با اخذ مدرک معتبر به باز کار اروپا و جهان ورود پیدا کنند.

اجاره خانه از معایب زندگی در سوئد

یکی از قابل توجه ترین معایب زندگی در سوئد اجاره خانه در این کشور می باشد. به طور کلی بازار مسکن در سوئد بسیار ملتهب است و درخواست زیاد برای اجاره خانه به خصوص در شهرهای بزرگ تر باعث شده است. اجاره خانه در سوئد به خصوص برای مهاجرین سخت تر شود. لذا ممکن است برای اجاره خانه در سوئد چندین سال را در نوبت باشید به همین دلیل بسیاری از اجاره خانه صرف نظر می کنند و به دنبال خرید خانه در این کشور می افتند. هزینه خانه و اجاره خانه در سوئد توسط دولت این کشور کنترل می شود. اما به دلیل حجم عظیمی تقاضا حتی بازارهای سیاه نیز در سوئد برای اجاره خانه و اقامت مهاجرین به راه می افتد.

هزینه زندگی و مسکن در سوئد

هزینه اقامت و مسکن در سوئد معمولا یک سوم هزینه های کل زندگی در سوئد را شامل می شود. مطمئنا هزینه اقامت و مسکن در سوئد در شهرهای مختلف متفاوت می باشد. شهر استکهلم پایتخت سوئد بطور کلی گران ترین شهر سوئد است و به دنبال آن هزینه اقامت و مسکن در این شهر بسیار گران می باشد. به طور میانگین هزینه یک ماه اجاره آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر حدود SEK5000 الی SEK13000 (کرون سوئد) و هزینه یک ماه اجاره آپارتمان تک خوابه خارج شهر حدود 3700SEK الی 7000SEK (کرون سوئد) است. توجه داشته باشید که سند در سوئد بی معناست چرا که مالکیت زمین برای دولت می باشد و فقط خود ملک قابل خریداری و اجاره است.

در جدول زیر هزینه اقامت در شهرهای مختلف سوئد به نمایش درآمده است:

هزینه مسکن در شهرهای روسیههزینه به دلار
استکهلم13194$
گوتنبرگ20732$
مالمو10504$
لودویکا7293$

هزینه خوراک و زندگی در سوئد

طبق آمار اعلام شده در سال 2024 به طور متوسط هزینه ماهیانه خورد و خوراک خانگی بدون احتساب رستوران ها حدود SEK1635 (کرون سوئد) می باشد. با توجه به مالیات سنگین فردی در سوئد به طور کلی هزینه رستوران ها و بارها در سوئد بسیار بالا است. این هزینه ها در شهر استکهلم نسبت به دیگر شهرها کمی بیشتر است.

به طور کلی متوسط قیمت برخی از اقلام خوراکی در سوئد به شرح زیر است:

  • قرص نان 500 گرمی حدود 21.94SEK (کرون سوئد)
  • شیر یک لیتری حدود 11.4SEK (کرون سوئد)
  • آب 1.5 لیتری 13.86SEK (کرون سوئد)
  • گوجه یک کیلو: 28.66SEK (کرون سوئد)
  • سیب زمینی یک کیلو حدود SEK10.75 (کرون سوئد)
  • پیاز یک کیلو حدود SEK11.95 (کرون سوئد)
  • پرتقال یک کیلو حدود SEK23.87 (کرون سوئد)
  • تخم مرغ یک شانه 27.54SEK (کرون سوئد)
  • گوشت مرغ یک کیلو 93.81SEK (کرون سوئد)

آب و هوای سوئد از معایب زندگی در سوئد

یکی دیگر از معایب زندگی در سوئد آب و هوای این کشور است. سوئد به دلیل موقعیت جغرافیایی خود و نزدیکی به قطب شمال مجموعا کشوری سرد با روزهای کوتاه و زمستان های بسیار سرد است. لذا چنانچه عاشق آفتاب هستید و نمی توانید سرما را تحمل کنید زندگی در سوئد می تواند برای شما سخت باشد. البته جنوب سوئد نسبتا معتدل تر و گرم تر است. اما در کل سوئد مخصوصا در زمستان آفتاب بسیار کمی دارد. در روز فقط 3 الی 4 ساعت می توانید از خورشید بهره مند شوید. این در حالی ست که در شمال سوئد شب ها بسیار طولانی و تاریک است. با این حال سوئد بسیار زیباست.

علاوه بر این از دیگر معایب زندگی در کشور سوئد می توان به سرد بودن مردم سوئد در برقراری ارتباط با مهاجرین اشاره کرد به طوری که ایجاد روابط دوستانه با سوئدی ها زمان بر است و سوئدی ها به راحتی با مهاجرین ارتباط برقرار نمی کنند. با بررسی مزایا و معایب زندگی در سوئد چنانچه قصد مهاجرت به سوئد و یا دیگر کشورها را دارید می توانید بر دانش و تجربه همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تکیه کنید و به صورت حضوری و یا تلفنی با موسسه تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :