مهاجرت تحصیلی نروژ

مزایا و معایب تحصیل در نروژ

مزایا و معایب تحصیل در نروژ

در مقاله پیشرو مزایا و معایب تحصیل در نروژ به طور کامل بررسی می شود زیرا این کشور از دید جنبه های مختلف آموزشی جزء بهترین کشورها است. با این حال تمامی نکاتی که در خصوص نروژ مطرح می شود مثبت نیستند. مثلا به عنوان یکی از منفی ترین نقاط ضعف تحصیل در نروژ می توان به هزینه های سرسام آور زندگی در این کشور به عنوان دانشجوی بین المللی اشاره نمود.

در این مقاله که به وسیله تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده راجع به مزایا و معایب تحصیل در نروژ به سوالات ذیل پاسخ داده شده است:

  • بزرگ ترین نقطعه ضعف تحصیل در نروژ در سال 2022 چیست؟
  • مهم ترین نکته مثبت راجع به زندگی و تحصیل در نروژ کدام است؟

مهم ترین مزایا و معایب تحصیل در نروژ

با توجه به نظرات دانشجویانی که تا به حال در نروژ تحصیل کرده اند، نقاط ضعف و قوت زندگی در این کشور را می توان درجه بندی کرد.

در جدول ذیل قوی ترین و مهم ترین مزایا و معایب تحصیل در نروژ بیان شده اند:

مزایا معایب
تحصیل در دانشگاه های دولتی نروژ زندگی در نروژ فوق العاده گران قیمت است.
بهداشت و درمان در نروژ رایگان است. اکثر دانشگاه های نروژ خوابگاه ارائه نمی دهند.
سطح آموزش مدرن و پیشرفته در رشته های علوم نفتی، شیمی، مهندسی شیمی و سایر دانشگاه های نروژ در مقایسه با کشورهای فرانسه، ایتالیا، انگلیس، هلند، اتریش، آلمان، کانادا و غیره، سطح پایین تری دارند.

سایر مزایا و معایب تحصیل در نروژ

نکاتی که کمی پیش تر ذکر شد از دید دانشجویان به عنوان مهم ترین نقاط قوت و ضعف زندگی و تحصیل در نروژ یاد شده اند اما مزایا و معایب تحصیل در این کشور به نکات بالا ختم نمی شود. از دیگر مزایای مهم تحصیل در نروژ که خصوصا برای دانشجویان خارجی که با محیط آشنایی چندانی ندارند اهمیت پیدا می کند، امنیت در نروژ است. کشور نروژ، خصوصا شهرهای مهم و بزرگ آن مثل اسلو، تا زمانی که فرد وارد اندک محله های ناامن نشود، امنیت فوق العاده بالایی دارند.

اگرچه برخی افراد سطح آموزش را در دروسی به جزء گرایش های مرتبط با نفت، در دانشگاه های نروژ پایین تر از سطح اروپا می دانند، اما در واقع چنین نیست. دانشگاه های بزرگی در شهرهای دانشجویی نروژ وجود دارند که مطابق استانداردها و رنکینگ های بین المللی، رتبه جهانی خوبی را به خود اختصاص داده اند. منتهی دلیل کم بودن تعداد دانشگاه های برتر نروژی در وب سایت های امتیازبندی مثل U.S. News و غیره، تعداد کم تر دانشگاه ها در نروژ در مقایسه با ایتالیا، فرانسه و آلمان است.

سایر مزایا و معایب تحصیل در نورژ

مقایسه هزینه زندگی در نروژ و آلمان

همان طور که پیش از این گفته شد یکی از مهم ترین نکات منفی راجع به نروژ هزینه های بالای زندگی در این کشور است که سبب شده اگرچه نظام آموزشی نروژ تحصیل رایگان ارائه می کند. لازم باشد دانشجویان برای انتخاب آن به عنوان مقصد خود، تمکن مالی خیلی خوبی داشته باشند. این در حالی است که تحصیل در کشورهای آلمان، فرانسه و اتریش هم رایگان است. اما هزینه های زندگی آنها پایین تر از نروژ می باشد. زندگی در آلمان به عنوان کشوری که هم امکان تحصیل رایگان دارد، هم برای صدور ویزای کاری داشتن پیشنهاد کاری را اجباری ندانسته است طرفداران زیادی دارد. برای یک نفر ماهانه بین 750€ تا 1000€ (یورو) هزینه دربرخواهد داشت.

در جدول ذیل اجاره مسکن در نروژ و آلمان مقایسه شده است:

نوع مسکن میانگین اجاره بهای ماهانه در آلمان به یورو میانگین اجاره بهای ماهانه در نروژ به یورو
آپارتمان یک خوابه 560€ الی 740€ 730€ الی 945€
آپارتمان 3 خوابه 1060€ الی 1415€ 1200€ الی 1525€

دانشگاه های مطرح نروژ جهت تحصیل

دانشگاه های برتر نروژ در سال 2022 عبارت هستند از:

بهترین دانشگاه های نروژ رتبه در سطح ملی
دانشگاه اسلو 91
دانشگاه برگن 194
دانشگاه علم و صنعت نروژ 283
دانشگاه قطب شمال نروژ 433
دانشگاه علوم زیستی نروژ 601
دانشگاه استاوانگر 62

لازم به ذکر است یکی از نقاط منفی راجع به تحصیل در نروژ عدم امکان تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی است. چرا که این امکان را تنها دانشگاه های خصوصی این کشور فراهم می نمایند. دانشگاه های خصوصی نروژ مانند سایر کشورها تحصیل رایگان ارائه نمی کنند و شهریه سالانه آنها چیزی حدود 7000€ الی 9000€ (یورو) برای مقطع کارشناسی و 9000€ الی 19000€ (یورو) برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می باشد.

البته دانشجویان می توانند با تسلط به زبان انگلیسی اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نمایند. علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر راجع به مزایا و معایب تحصیل در نروژ می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :