مهاجرت تحصیلی سوئد

مزایا و معایب تحصیل در سوئد

مزایا و معایب تحصیل در سوئد

دانستن مزایا و معایب تحصیل در سوئد برای آن دسته که خواهان بررسی شرایط تحصیل و مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل هستند امری لازم است. سوئد کشوری بسیار پیشرفته علی الخصوص در زمینه فناوری و نوآوری است. دانشجویان با تحصیل در سوئد می توانند مدرک معتبر دریافت کنند. بدین ترتیب در کل کشورهای اروپایی و حتی غیر اروپایی مشغول به کار شوند. کشور سوئد بیش از 40 دانشگاه اعم از دانشگاه های خصوص و دولتی دارد و بهترین دانشگاه های سوئد جزء برترین دانشگاه های اروپا به حساب می آیند.

یکی از مزایای تحصیل در این کشور تجربه زندگی در کشور سوئد است. این کشور بسیار قانون مدار بوده و برابری یکی از مهم ترین ویژگی های زندگی در سوئد می باشد لذا مهاجرت به سوئد برای تمامی نژادها و کشورها بدون مشکل خواهد بود. در ادامه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مزایا و معایب تحصیل در سوئد را بررسی می کند.

تحصیل در سوئد

سوئد یکی از کشورهای مطرح اروپا برای تحصیل است. این کشور با در اختیار داشتن سیستم آموزشی پیشرفته به همراه دانشگاه های معتبر و با سابقه یکی از مکان های مشهور جهت تحصیل می باشد. سوئد در بسیاری از زمینه در دانشگاه های برتر توانسته جایزه های علمی مختلف مانند جایز نوبل را دریافت کند و همچنین بسیاری از اختراعات مانند کمربند ایمنی متعلق به این کشور است. تحصیل در سوئد به دو زبان سوئدی و انگلیسی شایع بوده است.

دانشجویان با داشتن مدرک معتبر یکی از این زبان ها قادر به تحصیل در سوئد خواهند بود. برترین دانشگاه های سوئد در شهرهای استکهلم (Stockholm)، اوپسالا (Uppsala)، لوند (Lund) و گوتنبرگ (Gothenberg) واقع شده اند و دانشجویان برای بررسی هزینه های تحصیل بایستی هزینه اقامت و زندگی در این شهرها را نیز بررسی کنند.

مزایای مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل

تحصیل در سوئد مزایای بسیاری را به همراه دارد که می توان از آنها به این موارد اشاره کرد:

 • تحصیل در برترین دانشگاه های اروپا
 • کیفیت بسیار بالای زندگی در سوئد
 • امکان بالای کار پس از تحصیل و اقامت در سوئد
 • دریافت مدارک معتبر علمی و دانشگاهی
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در سوئد
 • پذیرش نه چندان سخت به دانشگاه های سوئد
 • امکان کار حین تحصیل و دریافت بورسیه های تحصیل

هزینه تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی در سوئد اولین مرحله تحصیل در دانشگاه ها و موسسات سوئد است و تحصیل در این مقطع حدودا 3 الی 4 سال برای اکثر رشته ها به طول می انجامد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی با توجه به رشته و همچنین نوع دانشگاه متفاوت و هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوص گران تر از دانشگاه های دولتی است. به صورت کلی هزینه تحصیل کارشناسی در سوئد حدود 70000SEK الی 250000SEK (کرون) می باشد.

زبان تحصیل مقطع کارشناسی در سوئد عموما زبان سوئدی است. برخی از برنامه های دانشگاه های سوئد در مقطع کارشناسی نیز به زبان انگلیسی ارائه می شود. برای تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی به زبان سوئدی نیاز به مدرک B1 خواهید داشت. همچنین تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی با ایلتس 6.5 امکان پذیر است.

هزینه تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد در سوئد دومین مرحله تحصیلات عالی است. برنامه های تحصیلی بسیاری به زبان های سوئدی و انگلیسی در دانشگاه های این کشور ارائه می شوند. تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد نیز مانند دیگر کشورها 2 سال به طول می انجامد. هزینه تحصیل نیز با توجه به رشته متفاوت است. هزینه شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد حدود 8000€ الی 25000€ (یورو) می باشد. هزینه تحصیل در رشته های معماری و طراحی نسبت به تحصیل رشته های انسانی بسیار گران تر هستند.

همچنین هزینه تحصیل رشته های مانند MBA و مدیریت حدود 30000€ (یورو) در سال می باشد. بسیاری از دانشگاه ها در مقطع کارشناسی ارشد نیز بورسیه دانشجویی در سوئد را به دانشجویان برتر و شایسته و واجد شرایط ارائه می کند. هزینه تحصیل رشته مهندسی و اطلاعات فناوری نیز حدود 12000€ (یورو) می باشد.

هزینه تحصیل دکتری در سوئد

تحصیل دکتری در سوئد به عنوان آخرین مقطع تحصیلی در دانشگاه های سوئد می باشد. تحصیل در مقطع دکترا در سوئد رایگان است. علاوه بر این دانشجویان با تحصیل در مقطع دکترا حقوق نیز دریافت می کنند. این میزان حقوق با احتساب مالیات حدود 13000SEK (کرون) می باشد. لذا دانشجویان با تحصیل دکترا به مدت 4 سال در سوئد می توانند برای اخذ اقامت سوئد اقدام کنند. علاوه براین دانشجویان دکترا در سوئد می توانند حدود 40 ساعت در هفته کار کنند و میزان حقوق خود را افزایش دهند.

برای تحصیل دکترا در سوئد نیازمند مکاتبه با اساتید دانشگاه مورد نظر و همچنین ارائه رزومه تحصیلی قوی مانند مقالات معتبر منتشر شده می باشید. تحصیل دکترا در سوئد کاملا بر اساس پژوهش و تحقیق می باشد، دانشجویان با اتمام تحصیل دکترا در سوئد می توانند برای اخذ اقامت پس از تحصیل در سوئد اقدام نمایند.

بررسی مزایا و معایب تحصیل در سوئد

مهاجرت تحصیلی به سوئد یکی از رایج ترین روش های مهاجرتی به این کشور است. دانشگاه های برتر کشور سوئد در میان 300 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند. از اینرو سیستم آموزش در این کشور مطابق با پروسه بولونیا می باشد. از بهترین شهرهای سوئد برای تحصیل می توان به شهرهای استکهلم (Stockholm)، گوتنبرگ (Gothenberg)، اوپسالا (Uppsala) و لوند (Lund) اشاره کرد. برای تحصیل در سوئد بایستی از دانشگاهی در این کشور پذیرش بگیرید و با اخذ ویزای تحصیلی به آن مهاجرت کنید. یکی از مزایا تحصیل در سوئد امکان استفاده از ویزای همراه برای اعضای خانواده یعنی همسر و فرزند زیر 18 سال می باشد. البته بالا بودن هزینه تحصیل در سوئد یکی از معایب آن است.

در جدول زیر مزایا و معایب تحصیل در سوئد ذکر شده است:

مزایامعایب
اعتبار بالای دانشگاه های سوئدبالا بودن هزینه تحصیل
زندگی با کیفیت و استاندارد بالاسختی اجاره خانه در سوئد
اخذ مدارک معتبر و مدارج علمی بالاآب و هوای سرد سوئد مخصوصا در شمال سوئد
امکان استفاده از ویزای همراهآزمون های زیاد در طول تحصیل
تحصیل رایگان در مقطع دکتراسختی زبان سوئدی
استفاده از خوابگاه و بورسیه دانشجوییمحدودیت تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی

شرایط تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی

جهت تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی دانشجویان باید به زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشند تا بتوانند برای پذیرش اقدام کنند. حداقل مدرک مورد نیاز برای شرکت در کلاس های انگلیسی زبان در سوئد آیلتس با نمره 5.5 می باشد. لذا افرادی که دارای سطح 5.5 هستند می توانند در دوره های زبان این کشور شرکت کنند. سطح زبان در دانشگاه های سوئدی برای تحصیل به زبان انگلیسی با آزمون های آیلتس، تافل، کمبریج یا پیرسون مشخص می شود.

لذا متقاضیان بایستی در یکی از آزمون های گفته شده شرکت کنند. به طور کلی دانشگاه ها و موسسات سوئد سطح زبان انگلیسی را به سطح های 5، 6 و 7 تقسیم نموده اند. لذا برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد معمولا سطح انگلیسی 6 مورد نیاز است و همچنین برخی از رشته ها و مقاطع بالاتر در برخی دانشگاه ها نیازمند سطح انگلیسی 7 می باشند. دانشجویان بین المللی با ارتقاء سطح زبان خود به همراه ارائه مدارک لازم و ترجمه رسمی مدارک پیشین می توانند در کشور سوئد به زبان انگلیسی تحصیل کنند.

سطوح زبان انگلیسی در جدول زیر ارائه شده است:

سطح زبانتوضیحات
انگلیسی 5آیلتس 5.5، تافل PBT 4 با نمره کلی 570، تافل IBT 72 در کل و 17 در نوشتار، گواهی FCE کمبریج، نمره 47 پیرسون
انگلیسی 6آیلتس 6.5، تافل PBT 4.5 با نمره کلی 575، تافل IBT 90 در کل، گواهی CAE کمبریج، نمره 62 پیرسون
انگلیسی 7آیلتس 7، تافل PBT 4.5 با نمره کلی 600، تافل IBT 100 در کل، گواهی CPE کمبریج، نمره 68 پیرسون

تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان در سوئد

سوئد نزدیک به 40 دانشگاه دارد. در بسیاری از آنها برنامه های تحصیلی در مقاطع مختلف به زبان انگلیسی ارائه می شود. دانشگاه های سوئد یکی از شناخته شده ترین دانشگاه های اروپا می باشند. رتبه های این دانشگاه ها همواره در سال های گذشته جزء برترین های اروپا و جهان بوده اند. برای مثال دانشگاه کارولینسکا سوئد جزء 100 دانشگاه برتر جهان و یکی از برترین دانشگاه های پزشکی جهان است. توجه داشته باشید که می توانید در اکثر دانشگاه های برتر سوئد با آیلتس 6.5 برای تحصیل به زبان انگلیسی اپلای کنید.

در اینجا نام برخی از برترین دانشگاه های سوئد که به زبان انگلیسی برنامه های خود را ارائه می کنند معرفی شده است:

نام دانشگاهنمره تافل مورد نیازنام شهر تحصیلی
دانشگاه کارولینسکا سوئد90استکهلم
دانشگاه استکهلم سوئد90استکهلم
دانشگاه تکنولوژی چالمرز90گوتنبرگ
دانشگاه سلطنتی KTH90استکهلم
دانشگاه مالمو90مالمو
دانشگاه سودرتورن90هادینگ
دانشگاه اوپسالا90اوپسالا
دانشگاه گوتنبرگ90گوتنبرگ
موسسه اقتصاد استکهلم100استکهلم
دانشگاه لاند90لاند

کیفیت آموزش از مزایای تحصیل در سوئد

اولین نکته ای که درباره تحصیل در سوئد بایستی به آن اشاره کنیم کیفیت خوب و عالی دوره های تحصیل و برنامه های مختلف تحصیلی در دانشگاه های این کشور است. این کشور بسیار پیشرفته دارای نظام آموزشی بسیار قوی و تحقیق محور می باشد. تحصیل در کشور سوئد به ویژه در زمینه های پزشکی و فناوری دارای شهرت و کیفیتی بی نظیر است. سوئد به عنوان مهد کشورهای فناوری و توسعه ایده های جدید و خلاقانه در زمینه اطلاعات فناوری شناخته می شود. شرکت های بسیاری از جمله اسکایپ و اسپاتیفای در این کشور حضور دارند. همچنین سوئد یکی از برترین کشورها در اروپا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی است. برترین دانشگاه سوئد دانشگاه کارولینسکا سوئد است که جزء 90 دانشگاه برتر اروپا شناخته می شود.

از جمله دانشگاه های برتر سوئد :

 • دانشگاه فناوری KTH سوئد
 • دانشگاه کارولینسکا سوئد
 • دانشگاه استکهلم سوئد
 • دانشگاه لوند سوئد
 • دانشگاه گوتنبرگ سوئد
 • دانشگاه مالمو سوئد
 • دانشگاه اوپسالا سوئد
 • دانشگاه علوم کشاورزی سوئد
 • دانشگاه Umea سوئد

مراحل آموزش در سوئد به زبان انگلیسی

برای اینکه در سوئد به انگلیسی تحصیل کنید در ابتدا بایستی با توجه به رشته خود برنامه های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه های سوئد را جستجو کنید. برای این کار می توانید از مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش راهنمایی بگیرید. پس از یافتن دانشگاه مورد نظر بایستی مدارک لازم را تهیه و برای پذیرش اپلای کنید.

به صورت کلی مراحل تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی به صورت زیر هستند:

 • مراجعه به سایت دانشگاه سوئدی مورد نظر و یافتن برنامه های انگلیسی زبان ارائه شده
 • آگاهی از زمان ارسال مدارک و نوع مدارک مورد نیاز
 • جمع آوری و ارسال مدارک خواسته شده
 • دریافت نامه پذیرش از طرف دانشگاه سوئدی مورد نظر
 • پرداخت شهریه ترم اول و ثبت نام
 • ارسال مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد
 • اخذ مجوز اقامت دانشجویی در سوئد و سفر به سوئد

مزایا و معایب تحصیل به زبان انگلیسی در سوئد

یکی دیگر از مزایای تحصیل در سوئد امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بسیاری از برنامه های تحصیلی است. زبان انگلیسی در مدارس سوئد از ابتدا آموزش داده می شود. اکثر مردم این کشور به زبان انگلیسی مسلط هستند و به نوعی زبان دوم آنها به حساب می آید. تحصیل به زبان سوئدی ممکن است برای بسیاری امر سخت باشد. چرا که یادگیری زبان سوئدی در کل سخت می باشد. لذا تحصیل به زبان انگلیسی یکی از مزایای تحصیل در این کشور است.

به صورت خلاصه مزایای تحصیل در سوئد موارد زیر می باشد:

 • کیفیت بالای آموزش
 • آموزش به زبان انگلیسی
 • دانشگاه های معتبر با رنکینگ بالا
 • فضای مناسب جهت اجرای ایده های نو و خلاقانه
 • تحصیل در رشته های جدید تکنولوژی و علمی
 • مسلط بودن اغلب مردم به زبان انگلیسی
 • خوابگاه های باکیفیت و استاندارد

البته تحصیل به زبان انگلیسی در سوئد اکثرا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شود و دارای تنوع رشته های زیادی است. برای تحصیل به این زبان دانشجویان بایستی به سطح انگلیسی 6 برسند که در آزمون آیلتس نمره 6.5 لازم می باشد. دانشجویانی که دارای نمره 5.5 آیلتس هستند می توانند در دوره های زبان انگلیسی در سوئد شرکت کنند.

مزایا و معایب تحصیل به زبان انگلیسی در سوئد

تحصیل رایگان دکترا از مزایای تحصیل در سوئد

یکی دیگر از مزایای تحصیل در سوئد امکان تحصیل رایگان در مقطع دکترا است. لذا دانشجویان با در اختیار داشتن مدرک کارشناسی ارشد و ارائه مدارک تحصیلی معتبر و ارسال رزومه تحصیلی خوب و همچنین هماهنگی و مکاتبه با اساتید دانشگاه های سوئدی می توان در این مقطع در دانشگاه های سوئد پذیرش شوند. البته لازم به ذکر است که دانشجویان در طول تحصیل مقطع دکتری در سوئد ماهیانه حقوق 20000SEK (کرون سوئد) دریافت می کنند البته این میزان حقوق به دلیل مالیات به 13000SEK (کرون سوئد) می رسد. تحصیل دکتری در سوئد نیز هم به زبان سوئدی و هم به زبان انگلیسی ارائه می شود و دانشجویان در پایان تحصیل بایستی از تز دکتری خود دفاع نمایند.

هزینه بالای تحصیل از معایب تحصیل در سوئد

یکی از مواردی که دانشجویان جهت تحصیل در سوئد بایستی به آن توجه نمایند هزینه تحصیل در سوئد می باشد. بالا بودن هزینه تحصیل یکی از معایب تحصیل در این کشور است به طوری که دانشجویان در طول تحصیل بایستی هزینه شهریه سالانه در حدود 8000€ الی 25000€ (یورو) را با توجه به مقطع و نوع رشته پرداخت نمایند. همانطور که ملاحظه می کنید هزینه تحصیل در سوئد بسیار بالاتر از کشورهایی مانند آلمان، اتریش و سوئیس است.

البته برای کاهش هزینه دانشگاه های سوئد بورسیه های دانشجویی و وام های کمک تحصیلی را به دانشجویان واجد شرایط ارائه می کنند. علاوه بر هزینه شهریه دانشجویان بایستی ماهانه حدود 1000€ (یورو) را برای هزینه زندگی در سوئد در نظر بگیرند. البته با استفاده از کار حین تحصیل در سوئد که یکی دیگر از مزایای تحصیل در سوئد است می توانند در مدیریت هزینه ها بهتر عمل کنند.

اقامت در سوئد از معایب تحصیل در سوئد

یکی از بزرگترین مشکل هایی که بعضا برخی از دانشجویان در سوئد با آن مواجه می شوند پیدا کردن محل مناسب برای اقامت در سوئد در طول تحصیل است. خوابگاه های دانشجویی محدود هستند و ظرفیت اندکی را در بر می گیرند و دانشگاه های کشور سوئد نمی توانند به همه دانشجویان خارجی خوابگاه ارائه کنند. لذا دانشجویان بایستی به دنبال اجاره خانه در سوئد باشند. بحث مسکن و اجاره خانه در سوئد امری دشوار و پیچیده است. دانشجویان ممکن است برای اجاره خانه ای در سوئد سال ها در نوبت باشند. لذا برای تحصیل در سوئد حتما از شرایط اقامت و خوابگاه دانشجویی در سوئد مطلع شوید. البته دانشجویان می توانند با استفاده از به اشتراک گذاشتن با دیگر دانشجوها خانه های به اصطلاح دانشجویی را اجاره کنند.

علاوه بر این از دیگر معایب تحصیل در سوئد می توان به آب و هوای سوئد اشاره کرد. اینکه این کشور در زمستان ها روزهای بسیار کوتاه و تاریکی دارد و همچنین در شهرهای شمالی آن بسیار سرد است. برای دریافت اطلاعات تکمیلی و راهنمایی های بیشتر در خصوص مهاجرت به سوئد می توانید به صورت حضوری و یا آنلاین با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :