مهاجرت به کشور کانادا

قوانین مهاجرتی کانادا

قوانین مهاجرتی کانادا

اطلاع از قوانین مهاجرتی کانادا در سال 2022 می تواند احتمال اخذ اقامت دائم را برای متقاضیان بین المللی به صورت قانونی به ثمر آورد. به راحتی می توانند اقامت دائم را اخذ کنند. کانادا امسال نیز همچنان مقصد شماره یک و بهترین کشور جهت مهاجرت از نظر ایرانیان محسوب می شود. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بیشترین تخصص و تمرکز را در این زمینه در اختیار دارد.

قوانین مهاجرت کاری کانادا

کار در کانادا 2022 برای ایرانیان می تواند بسیار جذاب باشد اما به شرطی که متقاضیان از شرایط و قوانین مهاجرت کاری به این کشور آشنا باشند. کارگران و کارفرمایان کانادایی برای روابط کاری خود و تعیین وظایف و تعهدات خود از قانون کار این کشور (NOC) بهره می گیرند. قانون کار کانادا تعیین می کند که استاندارد ساعات کاری در این کشور 40 ساعت است. بر این اساس حداقل حقوق دریافتی کارگران کانادایی در سال 2022 حدود 14$ (دلار) تعیین شده است. اما قانون مهاجرتی صلاحیت افراد را برای اخذ اقامت کاری این کشور تعیین می کند. این قانون بهترین راه مهاجرتی به کانادا برای کارگران ماهر خارجی را درخواست از طریق برنامه اکسپرس اینتری می داند.

فرآیند درخواست به عنوان کارگر ماهر و در ادامه درخواست اقامت دائم در قالب این برنامه بدین قرار است:

ارزیابی صلاحیت برای داوطلبی جهت اسکیل ورکر شدنگزینش CRSاخذ ITA
کسب حداقل 67 امتیاز از 100 امتیاز کل به عنوان کارگر ماهر و قرارگیری در استخر اکسپرس اینتریکسب حداقل 450 امتیاز از 1200 امتیاز کل و گزینش توسط CRSدریافت ITA (دعوت نامه درخواست) برای اخذ اقامت دائم کانادا

فرآیند قانونی اخذ اقامت دائم کانادا

ابتدا متقاضی با ثبت نام و تکمیل پرونده درخواست از طریق سایت اداره مهاجرت کانادا (IRCC) وارد مرحله تعیین ارزیابی صلاحیت به عنوان اسکیل ورکر یا کارگر ماهر کانادا می گردد. در این مرحله کافی است که متقاضی با توجه به معیارهای گزینشی حداقل 67 امتیاز را دریافت کند تا بتواند به عنوان کارگر ماهر وارد استخر اکسپرس اینتری شود. اما نباید فراموش کرد که ورود به استخر اکسپرس اینتری کانادا به معنای تضمین اخذ دعوت نامه نمی باشد.

امتیازبندی صلاحیت اسکیل ورکر کانادا برای سال 2022 از قرار زیر است:

معیار ارزیابیحداکثر امتیاز
مهارت زبان28 امتیاز
تحصیلات25 امتیاز
سابقه شغلی15 امتیاز
شرایط سنی12 امتیاز
پیشنهاد شغلی10 امتیاز
انطباق پذیری10 امتیاز

پس از ورود به استخر اکسپرس اینتری اکنون نوبت ارزیابی نهایی از طریق CRS (سیستم رتبه بندی جامع) و گزینش داوطلبان واجد شرایط برای دریافت ITA (دعوتنامه) براساس شاخص های زیر می باشد. لازم به ذکر است که شرط گزینش توسط CRS کسب حداقل 450 امتیاز است.

در جدول زیر به صورت کامل امتیازات لازم شرح داده خواهد شد:

معیارها حداکثر امتیازات CRS (همراه همسر) حداکثر امتیازات CRS (بدون همسر)
قسمت A و B فاکتورهای سرمایه انسانی (شامل تحصیلات، سابقه شغلی، مدرک زبان و سنماکسیمم امتیاز (A و B) 500 از 500
قسمت C فاکتورهای تخصص کاریماکسیمم امتیاز (C) 100 از 100
قسمت D سایر امتیازاتماکسیمم امتیاز (D) 600 از 600

قوانین مهاجرت تحصیلی به کانادا

تحصیل در کانادا مطمئنا با وجود برترین دانشگاه ها و کالج های بین المللی، محیط شاداب دانشجویی، گزینه های تامین مالی خوب مثل کار دانشجویی و بورسیه تحصیلی، هزینه تحصیل منطقی، اقامت پس از اتمام تحصیلات و سایر می تواند برای دانشجویان ایرانی به یک اولویت مهم تبدیل شود. از مهمترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل دانشجویان ایرانی در سال 2022 می توان به دانشگاه هایی مثل دانشگاه تورنتو، بریتیش کلمبیا و مک گیل اشاره کرد. رشته های پزشکی، مهندسی و فنی، علوم اجتماعی و هنر از جمله برنامه های تحصیلی محبوب دانشجویان خارجی در کاناداست.

اما مطابق قوانین کانادا، دانشجویان بین المللی برای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه های کانادا باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • ارائه مدرک دیپلم متوسطه با معدل کل بالا
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی IELTS یا TOEFL
 • قبولی در آزمون های GRE و GMAT برای داوطلبان ارشد و دکترا و آزمون MCAT برای داوطلبان پزشکی

در ادامه این فرآیند، متقاضیان پس از اخذ تاییدیه پذیرش از موسسه آموزشی معین (DLI) در کانادا می توانند خود را برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا آماده سازند. مطابق قوانین این کشور فقط متقاضیانی واجد شرایط برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا هستند که:

 • تاییدیه پذیرش از DLI داشته باشند
 • حداقل 18 سال داشته باشند
 • اصلا سوء پیشینه ای نداشته باشند
 • تمکن مالی کافی برای زندگی در کانادا را داشته باشند (حداقل تمکن مالی سالیانه (به اضافه شهریه) حدود 10000$ (دلار))
 • فرم رضایت را بایستی در مرکز درخواست ویزا (VAC) تکمیل کنند.
 • ثابت کنند که قصد اقامت موقتی در کانادا را دارند. پس از اتمام تحصیلات به وطن خود برمی گردند.

قوانین مهاجرت تحصیلی به کانادا

قوانین کار کانادا حین و پس از تحصیل

دانشجویانی که کانادا را برای تحصیل خود انتخاب کرده اند دقیقا انگشت به جایی برده اند که بهترین جا برای تحصیل و کار محسوب می شود. قوانین کانادا به دانشجویان بین المللی این امکان را مهیا می کند که چه حین تحصیل و چه پس از تحصیل در کانادا زیبا و دوست داشتنی کار کنند. دانشجویان خارجی از این طریق می توانند به کسب درآمد در کانادا پرداخته و تا حدودی گلیم خود را از آب بیرون بکشند. مطابق قوانین دانشجویان بین المللی که در یک موسسه آموزشی معین (DLI) ثبت نام کرده اند می توانند به کار در کانادا با ویزای تحصیلی بپردازند؛ با هر کارفرمایی و به دو صورت زیر:

 • کار دانشگاهی یا On Campus
 • کار خارج از دانشگاه Off Campus

دانشجویان از این طریق می توانند تا 20 ساعت در یک هفته کار کنند. همچنین متوسط درآمدی حدود 19$ (دلار) هم کسب کنند. اما قوانین کانادا تکلیف کار و اقامت پس از تحصیل در این کشور را نیز با صدور مجوز کار پسا تحصیل (PGWP) تا 6 ماه بعد مشخص می کند. این مجوز تا حداکثر 3 سال اعتبار داشته است. از این رو کار پیدا شده در طی این مدت می تواند به تایید درخواست اقامت دائم متقاضی منجر شود.

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در کشور کانادا به دلیل اقتصاد پیشگام این کشور همواره در کانون توجه سرمایه گذاران و کارآفرینان خارجی بوده است. سرمایه گذاران نیز از این طریق می توانند به اقامت ارزشمند کانادا دست یابند و نه تنها اقامت خود بلکه اقامت کل اعضای خانواده را هم تضمین کنند. اما در این مسیر بایستی از بایدها و نبایدها مطلع بود، مثلا مطابق قوانین کانادا، روش خرید ملک در این کشور ابدا منجر به دریافت اقامتی نمی گردد. اما 2 روش یا بهتر بگوئیم تنها 2 برنامه مهاجرتی در کانادا هستند که سرمایه گذاران و کارآفرینان از آن طریق می توانند به اقامت دائمی کانادا دست یابند.

ما در جدول زیر ضمن معرفی این 2 برنامه مهاجرتی همچنین شما را با شرایط و مقررات آنها آشنا می کنیم:

برنامه هاشرایط
برنامه ویزای استارت آپ کانادا (Start-up visa program) اخذ نامه پشتیبانی از سازمان مشارکت کنندهحداقل سرمایه لازم حدود 200000$ (دلار) برای سرمایه حاصل از صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر
برنامه ویزای سرمایه گذار کبک (QIIP) در قالب برنامه داوطلب استانی یا PNP سرمایه گذاری در پروژهاقتصادی مورد تایید دولت کبک با حداقل سرمایه حدود CAD$ 1200000 (دلار کانادا)

قوانین کانادا درباب ازدواج و تولد

ازدواج شهروند خارجی با شهروند کانادایی در این کشور هیچ منع قانونی ندارد. متقاضیان از این طریق به راحتی می توانند برای اخذ اقامت دائمی خود اقدام کنند. برای این منظور زوجین بایستی حداقل 2 سال در کشور کانادا کنار هم زندگی کرده باشند. علاوه بر این شرایط لازم برای این کار شامل ارائه سند ازدواج، ارائه گواهی های تمکن مالی و عدم سوء سابقه، گواهی سلامت پزشکی می باشد. مجددا مطابق قوانین کشور کانادا متقاضی پس از حضور فیزیکی در کانادا حداقل 1095 روز در طی 5 سال اخیر درست قبل از ارائه درخواست خود حق تقاضای شهروندی کانادا را دارد.

اما بر اساس قوانین شهروندی کانادا، هر فرزندی از اتباع خارجی که در خاک کشور کانادا متولد می شوند رسما و قانونی شهروند کانادا محسوب می شوند. این افراد مشمول اخذ تابعیت خودکار کانادا می شوند. این خبر خوشی برای متقاضیانی است که سخت به دنبال اخذ تابعیت کانادایی برای فرزندان خود هستند. شما عزیزان می توانید از طریق تماس با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت درجریان هر آنچه که درباره مهاجرت به کانادا باید بدانید قرار بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :