مهاجرت به کشور بلغارستان

قوانین بلغارستان

قوانین بلغارستان

بلغارستان یکی از کشورهای مناسب برای زندگی است که مهاجران در پناه قوانین بلغارستان با آرامش و امنیت می توانند در این کشور زندگی کنند. بلغارها نیز برای داشتن امنیت، ثبات اجتماعی، نحوه کار کردن، نحوه تحصیل و دیگر جنبه های زندگی، قوانینی را تبیین کرده اند. طبیعتا هرگونه قانون شکنی در این کشور مثل بسیاری از کشورهای دیگر منجر به پیگردهای قانونی و تبعات بعدی خواهد شد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله به بررسی برخی جنبه های قوانین کار در بلغارستان پرداخته است.

اطلاعات کلی درباره قوانین بلغارستان

در بلغارستان برخی آداب و رسوم محلی نیز وجود دارد که به عنوان فرهنگ مردم شناخته شده است و آن را مثل قانون محافظت می کنند. برخی آزادی هایی که در کشورهای دیگر اروپایی وجود دارد، ممکن است در بلغارستان با کمی محدودیت اجرا شوند. برخی مسلمانان که شیوه های مختلفی برای رعایت حجاب خود دارند، از دید این کشور این شیوه های حجاب، نامتعارف هستند. به طور مثال، پوشاندن صورت خود با لباس یا برقع در اماکن عمومی بلغارستان غیرقانونی است. به عنوان نمونه در رستوران ها، کافه ها، حمل و نقل عمومی، پارک ها، باغ ها، مغازه ها، خیابان ها، ساختمان های دولتی و اماکن عمومی مشابه، اگر شخصی با ظاهر پوشیده و صورت پوشیده مشاهده شود، قطعا به عنوان یک قانون شکن، او را جریمه خواهند کرد.

مقامات بلغارستان با هرگونه مواد مخدر و جنایات جنسی به شدت برخورد می کنند. اگر یک فرد خارجی به چنین جرایمی محکوم شود، می توان مجازات حبس را نیز برای اون پیش بینی کرد. در کنار این ها، عکس گرفتن در اطراف مناطق نظامی و حساس در بلغارستان غیر قانونی است. بردن محصولات غذایی به بلغارستان نیز غیرقانونی است. افرادی که بدون اطلاع از این مورد اقدام به چنین کاری می کنند، در ورود به این کشور با مشکلاتی روبرو می شوند. وارد کردن برخی از مواد غذایی حساس و مربوط به پزشکی به بلغارستان، همچون غذای نوزاد، شیر خشک نوزاد و یا غذای حیوانات خانگی در برخی موارد مانعی ندارد.

اطلاعات کلی درباره قوانین بلغارستان

قوانین اشتغال زایی در بلغارستان

اگر قصد مهاجرت به بلغارستان برای کار را دارید، باید همیشه قبل از هر اقدامی قوانین مربوط به این کشور را در این زمینه مطالعه و بررسی کنید. برخی افراد بدون بررسی و آگاهی از قوانین کشور مقصد اقدام به مهاجرت به کشورهایی از جمله کشورهای اروپایی می کنند و ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شوند. قوانین ویزا و مجوزهای ورود به بلغارستان از ژانویه 2022 تغییراتی داشته اند که نیاز به بررسی مجدد دارند. اداره بلغارستان علاوه بر قوانین کشوری، به صورت ایالتی نیز صورت می گیرد. به این معنی است که هر ایالت بلغارستان اختیار وضع و اجرای قوانینی را در حیطه مربوط به خود دارد که ممکن است جزئی تر باشند.

به طور کلی برای ورود به بلغارستان به قصد کار کردن، باید پاسپورت معتبری در دست داشت که 6 ماه از انقضای آن مانده باشد و پاسپورت کمتر از 10 سال سن داشته باشد. افرادی که پاسپورت معتبر و مدارک لازم را داشته باشند می توانند برای دریافت ویزای کار بلغارستان اقدام کنند. اتباعی که موفق به اخذ ویزای کاری بلغارستان شوند، اجازه کار در این کشور در بازه های زمانی قانونی این کشور را دارند. جهت آگاهی بیشتر درباره بلغارستان می توانید مقاله لینک شده را از طریق مراجعه به سایت مرجع ما مطالعه بفرمائید.

ساعات کاری در قوانین بلغارستان

طبق قوانین بلغارستان، ساعات کاری به عادی، ساعات کاری طولانی تر، کوتاه تر و کار پاره وقت تقسیم می شوند. در حالت عادی، استاندارد و حداکثر مدت مجاز هر روز کاری 8 ساعت و هفته کاری 40 ساعت است. ممکن است برخی فعالیت ها در دسته فرآیندهای تولید قرار بگیرند و شیفت ساعات کاری با رعایت محدودیت های قانونی در شرکت ها قابل افزایش است. اجرای شیفت کاری طولانی مدت باید با یک دستورالعمل کتبی و محتوای مقرر قانونی در شرکت ها انجام شود.

ساعات کار کوتاه تر در صورتی خواهد بود که کمتر از نوبت عادی باشد. این مسئله در بلغارستان به دلیل شرایط کاری خاص یا خطرناک و یا به دلیل افزایش سن کارکنان اجرا می گردد. به موجب ماده 138 قانون کار بلغارستان، مشاغلی در دسته کارهای پاره وقت قرار می گیرند که تنها بخشی از ساعات روز را قانونی کار می کنند. در برخی مواقع با ذکر در توافقنامه بین طرفین، برخی افراد ساعاتی را به عنوان اضافه کاری فعالیت می کنند که بیشتر از ساعات توافق شده در قرارداد است.

امکان کار کردن در شب نیز در بلغارستان وجود دارد. به طور کلی کار شبانه در بلغارستان، از ساعت 22:00 تا 6:00 و برای برخی کارمندان از 20:00 تا 6:00 است. اجرت این کارها تحت عنوان تعرفه کار شبانه محاسبه می گردد. قانون جالب دیگری که قوانین کار بلغارستان وجود دارد این است که مدت زمان کار کردن کارکنان به 2 بخش “زمان کار حقیقی” و “ساعات در اختیار” تقسیم می شود. ساعات کاری حقیقی زمانی است که هر یک از کارکنان موظف به انجام تعهدات خود هستند و ساعات در اختیار، ساعاتی هستند که کارکنان برای انجام کاری فراخوانده می شوند و دستمزد آن به عنوان اضافه کاری پرداخت می شود.

نمودار زیر ساعات قانونی کار در بلغارستان را نشان می دهد:

ساعات قانونی کار در بلغارستان

قوانین بلغارستان برای عقد قرارداد کاری

قرارداد کار در قوانین بلغارستان، یک توافق نامه کتبی بین کارمند ارائه دهنده خدمات و کارفرما است که شرایط کار و غرامت ایفای تعهدات کارمند را فراهم می کند. قرارداد باید شامل شرحی از نوع کار قابل انجام باشد. در هر حال توافق صریح طرفین ضروری است. قانون کار بلغارستان انواع مختلفی از قراردادهای کار، از جمله قرارداد دوره آزمایشی، کارآموزی، آموزشی، اضافه کاری با همان کارفرما یا با کارفرمای دیگر را در نظر گرفته است. طبق ماده 230-233 قانون کار بلغارستان، برای اینکه یک قرارداد کاری معتبر باشد، باید به صورت کتبی منعقد شود.

در این مقاله، بخشی از قوانین کلی کشور بلغارستان برای مهاجران و همچنین قوانین کلی کار در این کشور مورد بحث قرار گرفت. با توجه به موقعیت های شغلی زیاد در کارهای صنعتی بلغارستان، سالانه ایرانیان زیادی قصد ورود به این کشور از طریق ویزای کار را دارند. با وجود پایین بودن هزینه های زندگی در بلغارستان، می توان تا حدی مخارج زیستن در این کشور را با درآمد شغلی مناسب کنترل کرد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، آماده ارائه اطلاعات بیشتر به علاقه مندان مهاجرت به کشورهای اروپایی و اقامت بلغارستان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :