مهاجرت تحصیلی فرانسه

شرایط تحصیل رایگان در فرانسه

شرایط تحصیل رایگان در فرانسه

نظام آموزشی فرانسه با اقتدار خود بورسیه های بیشتری را در جهت فراهم سازی شرایط تحصیل رایگان در فرانسه در اختیار متقاضیان قرار داده است. فرانسه به دلیل فرهنگ غنی و زندگی پر رونق دانشجویی، یک کشور ایده آل برای تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی است. مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل به دانشجویان این فرصت را می دهد تا زبان جدیدی بیاموزند و دیدگاه فرهنگی به دست آورند.

تجربه تحصیل در فرانسه در هنگام پیدا کردن یک کار بین المللی به فارغ التحصیلان برتری داده و به CV آنها یک امتیاز رقابتی می دهد. کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعاتی جامع در این خصوص در اختیار شما قرار خواهند داد.

چرا تحصیل در فرانسه

تحصیل در یک کشور خارجی می تواند ارزش مدرک فرد را افزایش دهد. زیرا این امر به کارفرمایان نشان می دهد که متقاضی از منطقه راحتی خود خارج شده و می تواند با محیط ها و فرهنگ های جدید سازگار شود. کشور فرانسه می تواند گزینه بسیار خوبی برای تحصیل در خارج از کشور باشد. موسسات و دانشگاه های این کشور دارای کلاس های کوچکی بوده و مدرسان برای دانشجویان زمان و توجه بسیار زیادی اختصاص می دهند. علاوه بر این، چندین دانشگاه برای تدریس در یک زمینه موضوعی بخصوص مشخص و طراحی شده اند.

به تازگی، فرانسه در زمینه ارائه گزینه های مختلف آموزش به زبان انگلیسی برای دانشجویان کارشناسی ارشد و کارشناسی به سایر کشورهای اروپایی پیوسته است. بنابراین، حالا دیگر نیازی نیست دانشجویان از زبان فرانسه ترس داشته باشند و در واقع می توانند تحصیل موفق در یک دانشگاه فرانسوی را مدیریت کنند.

برخی دیگر از دلایل تحصیل در فرانسه عبارتند از:

  • آموزش عالی با کیفیت متناسب با نیاز دانشجویان
  • فرصت های برجسته تحقیق و توسعه
  • دانشگاه های معتبر در سطح جهان
  • فرانسه یک قدرت اقتصادی در کلاس جهانی است.
  • فرانسوی سومین زبان تجاری رایج
  • امکان کار در فرانسه در حین تحصیل
  • فرانسه یک مقصد جذاب برای دانشجویان از سراسر جهان است.

بررسی شرایط تحصیل رایگان در فرانسه

دولت فرانسه در حال کار در زمینه ارائه پیشنهادهایی است که جذابیت بیشتری برای دانشجویان خارجی دارند (از طریق افزایش تعداد بورس های خود). دولت می خواهد تعداد دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی بین المللی حاضر در دانشکده های این کشور را افزایش دهد. تحصیل در فرانسه برای شهروندان فرانسوی و کشورهای منطقه اقتصادی اروپا عملا رایگان است. با این حال، دانشجویان بین المللی مبالغ بیشتری را برای تحصیلات خود در فرانسه پرداخت می کنند. به لطف این اقدامات اکنون بورسیه ها و گزینه های بیشتری برای کسانی که می خواهند تحصیلات عالی خود را در این کشور ادامه دهند، در دسترس هستند.

اگر کسی شهروند یا مقیم دائم یکی از کشورهای منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس باشد، می توان گفت تحصیل در فرانسه برای او کاملا “رایگان” نیست. بلکه در هنگام تحصیل در دانشگاه های دولتی تنها مبلغ بسیار کمی از دانشجو دریافت می شود. با این حال، اگر متقاضی تابعیت یک کشور منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس را نداشته باشد یا به تازگی مقیم دائم شده باشد، باید شهریه بیشتری را در فرانسه بپردازد. البته در یک دانشگاه خصوصی در فرانسه فرد باید شهریه بیشتری را پرداخت کند.

بررسی شرایط تحصیل رایگان در فرانسه

کمک هزینه های دولت فرانسه برای تحصیل

دولت فرانسه به طور کلی 262 کمک هزینه آموزشی در قالب Grant به دانشجویان در زمینه ها، سطوح و موضوعات مختلف ارائه می کند که از این میان 91 مورد از آنها مختص کشور عزیزمان ایران است. جهت اطلاع از شرایط مهاجرت به فرانسه می توانید مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

جداول زیر چگونگی تقسیم بندی این 91 کمک هزینه در انواع و سطوح و زمینه های مختلف را نشان می دهد:

کمک هزینه ها از نظر انواع تحصیلی تحقیقاتی کارآموزی سفرها (پژوهشی)
کمک هزینه ها از نظر سطوح کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری فرصت مطالعاتی 58 36 6 4

جدول زیر تقسیم بندی کمک هزینه ها (Grants) براساس رشته های مختلف را نشان می دهد:

زمینه تعداد
زراعت – کشاورزی 30
معماری- برنامه ریزی شهری و منطقه ای 28
هنرها – فرهنگ – طراحی – مد 26
زیست شناسی 38
علم شیمی 39
ارتباطات – روزنامه نگاری 29
علوم کامپیوتر 41
اقتصاد – سیاست 39
آموزشی 26
علوم انسانی – علوم اجتماعی 40

شرایط تحصیل بدون شهریه در دانشگاه های فرانسه

دانشجویان زیر مشمول شرایط بدون شهریه دانشگاه های فرانسه می باشند:

  • دانشجویانی که به عنوان بخشی از توافق نامه همکاری بین دانشگاه ها برای معافیت کامل از هزینه های ثبت نام برای تحصیل به فرانسه می آیند. هر ساله، حدود 30000 جوان در فرانسه به عنوان بخشی از برنامه اراسموس + تحصیل می کنند. فرانسه چهارمین مقصد محبوب این برنامه است.
  • دانشجویانی که یکی از انواع کمک هزینه دولت فرانسه (BGF) را دریافت کرده اند.
  • دانشجویانی که با در نظر گرفتن معافیت کل از هزینه ثبت نام از موسسه میزبان خود کمک هزینه دریافت کرده اند.

شرایط جزئی یا کلی معافیت برای ورود به فرانسه

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که توسط موسسه میزبان خود در فرانسه یا سفارت فرانسه در کشور خود معافیت کامل (full grant) یا جزئی (partial grant) از شهریه دریافت کرده اند مشمول این شرایط هستند. برنامه دولت برای جذب دانشجویان بین المللی به سفارتخانه ها و موسسات این فرصت را می دهد که تعداد بسیار زیادی از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا را از پرداخت شهریه های متفاوت معاف کنند.

14000 معافیت توسط سفارتخانه ها اعطاء می شود. در سال 2022، موسسات می توانستند حداکثر 10% از تعداد دانشجویانی را که در آغاز سال تحصیلی 2022 ثبت نام می کنند، معاف کنند.

بهترین بورس های تحصیلی برای تحصیل در فرانسه

در اینجا برای کسانی که علاقه مند به مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل هستند و تمایل به پشتیبانی مالی دارند، برخی از بهترین بورسیه های تحصیلی دانشجویان بین المللی را که توسط دولت فرانسه، دانشگاه ها و سازمان های دیگر ارائه شده است، معرفی می کنیم:

نام بورسیه تهیه شده توسط دوره جایزه
بورسیه های امنیت سایبری از SSLTrust SSLTrust مقطع کارشناسی 1000$ (دلار)
بورس تحصیلی و فرصت های مالی برای دانشجویان بین المللی موسسه ماین-تلکام (Institut Mines-Télécom) مقطع کارشناسی ارشد هزینه تحصیل جزئی
بورس تحصیلی بین المللی در دانشکده مدیریت IÉSEG دانشکده مدیریت IÉSEG دوره واجد شرایط معافیت از شهریه تحصیل تا 50%

علاقه مندان تحصیل در فرانسه می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط تحصیل رایگان در فرانسه با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :