مهاجرت به کشور آلمان

زبان رسمی آلمان

زبان رسمی آلمان

زبان رسمی کشور آلمان، زبان رسمی آلمانی (Deutsche Sprache) است که از خانواده زبان هندو اروپایی و زیر مجموعه زبان ژرمنی غرب می باشد. اولین بار زمانی زبان آلمانی شنیده شد که بلندگوهای آلمانی با رومیان تماس گرفته بود. در قرن اول قبل از میلاد تاریخ این زبان را ثبت کرده است. نخستین اشکال زبان آلمانی که به صورت استاندارد مدرن درآمد در اواسط قرن 8 میلادی به اثبات رسید. داشتن علم زبان آلمانی در برقراری ارتباط با مردم و صحبت با آنها در کشور آلمان و درنتیجه اقامت راحت تر در این کشور بسیار با اهمیت می باشد.

به خصوص اگر هدف فرد برای مهاجرت کار و یا تحصیل در آلمان باشد، فراگیری زبان آلمانی امری ضروری است. آلمان با توجه به اقتصاد قوی که دارد یکی از بهترین کشورهای اروپایی در زمینه تحصیل و کار است. هرساله مهاجران زیادی از این روش ها به کشور آلمان مهاجرت می کنند.

 • چه کشورهایی به زبان آلمانی صحبت می کنند؟
 • رتبه بندی های زبان آلمانی به چه صورت است؟
 • به جزء زبان آلمانی با چه زبان های دیگری در این کشور صحبت می کنند؟

رتبه بندی های میزان دانش زبان رسمی آلمان

میزان اطلاعات و دانش زبان آلمانی در سطوح مختلفی دسته بندی می شود. در ادامه برای آشنایی بیشتر در مورد این زبان، در مورد این دسته بندی ها صحبت خواهد شد:

 • سطح A1 : شخص در این سطح می تواند واژه های روزمره و جملات ساده را که مرتبط با نیازهای مشخصی را درک کرده و بکار برد. همچنین می تواند خود را معرفی کند. سوال های کوتاهی از دیگران بپرسد.
 • سطح A2 : شخص در این سطح می تواند واژه هایی که کاربرد زیادی در زندگی روزمره شخص دارد مثل اطلاعات درباره خود شخص و خانواده، خرید، اطلاعاتی در مورد کار و محیط اطراف را درک کند. همچنین به زبان ساده منظور خود را به دیگران برساند.
 • سطح B1 : شخص در این سطح می تواند در صورتی که در مورد مسائل آشنا صحبت شود. همچنین متوجه موضوع شود و نکات اصلی آن را درک کند. بدین ترتیب با مواردی که در آن کشور روبرو شود، بتواند از پس مشکلات خود برآید. همچنین با جملات ساده و پیوسته خواسته خود را بیان کند.
 • سطح B2 : شخص در این سطح می تواند نکات اصلی و کلیدی متون را متوجه شود.
 • سطح C1 : شخص در این سطح می تواند به راحتی و بدون هیچ مشکلی متون طولانی که از کلمات سطح بالایی در آن استفاده شده را متوجه شود.
 • سطح C2 : شخص در این سطح عملا تمام جملاتی که می خواند و یا می شنود را بدون هیچ مشکلی متوجه می شود.

رتبه بندی های میزان دانش زبان رسمی آلمان

زبان رسمی آلمانی در سایر کشور ها

زبان آلمانی یکی از رایج ترین زبان اتحادیه اروپا است. بیشترین افرادی که به این زبان صحبت می کنند در کشورهای آلمان، شرق بلژیک، لیختن‌اشتاین، لوگزامبورگ، اتریش، آلتو آدیجه، آلزاس، سوئیس، لورن و جنوب دانمارک زندگی می کنند. متون علمی در سطح بین المللی بیشتر به زبان انگلیسی و پس از آن به زبان آلمانی است. زبان آلمانی به 2 گویش اصلی آلمانی پایین و آلمانی بالا صحبت می شود. همچنین این زبان، زبان اقلیت‌ هایی در نامیبیا و رومانی است. کشور آلمان تنها کشوری نیست که آلمانی زبان رسمی آن کشور است. جهت اطلاع از شرایط زندگی در آلمان مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

علاوه بر آن 6 کشور دیگر هم که در ذیل ذکر می شود زبان آلمانی زبان رسمی آنها شناخته می شود:

 • اتریش: در همسایگی جنوبی آلمان قرار دارد. جمعیتی بالغ بر 8.9 میلیون نفر دارد. زبان آلمانی زبان رسمی آنها است و اکثر مردم به این زبان صحبت می‌کنند.
 • سوئیس: تنها کشور آلمانی زبان که عضو اتحادیه اروپا نیست. اکثر 8.5 میلیون شهروند سوئیس به زبان آلمانی صحبت می‌کنند.
 • بلژیک: اگرچه زبان رسمی بلژیک، هلندی است، اما برخی از شهروندان به زبان فرانسوی و آلمانی صحبت می‌کنند. از بین این 3 زبان، آلمانی کمترین میزان بومی را دارد، بیشتر در بین بلژیکی‌ هایی رایج است که در شهرهای مرزی آلمان و لوکزامبورگ زندگی می‌کنند.
 • لوکزامبورگ: بیشتر شهروندان لوکزامبورگ آلمانی صحبت می‌کنند. لوکزامبورگ در مرز غربی آلمان قرار دارد. از آن به عنوان یک کشور آلمانی‌ زبان یاد می شود.
 • لیختن اشتاین: این کشور بین اتریش و سوئیس قرار گرفته است. در این کشور بسیاری از روزنامه ها به زبان آلمانی چاپ می شود.
 • التو آدیجه (ايتاليا): التو آدیجه که با نام تيرول جنوبی نیز شناخته می شود. زبان رايج مردم در این منطقه آلمانی است.

میزان اهمیت زبان رسمی کشور آلمان

بیش از 95% از مردم کشور آلمان، به زبان آلمانی به عنوان اولین زبان خود صحبت می کنند. زبان اقلیت کشور آلمان شامل صربی است که در شرق آلمان 0.01% افراد به این زبان صحبت می کنند. رومانی و دانمارکی 2 زبان اقلیت دیگر در این کشور است. حدود 0.08% مرم آلمان به زبان رومی و حدود 0.06% از جمعیت کشور دانمارکی صحبت می کنند. به طور عمده این افراد در مناطق امتدادی مرز دانمارک هستند. افراد مهاجر به آلمان اغلب به زبان های مادری خود صحبت می کنند. از این رو شامل ترکی که حدود 1.8%، کردی 0.3% و روسی هستند. افرادی که قصد مهاجرت به کشور آلمان را دارند برای آنکه بتوانند با مردم این کشور ارتباط برقرار کنند، داشتن دانش زبان آلمانی بسیار مهم است. به طوری که می توان گفت در اکثر دانشگاه های آلمان دروس به زبان آلمانی تدریس می شود.

برای آن که شخص بتواند پذیرش دانشگاه های کشور آلمان را دریافت کند لازم است که مدرک زبان آلمانی را دارا باشد. همچنین در اکثر موارد برای دریافت ویزای کاری داشتن دانش زبان آلمانی در سطح B1 بسیار مهم است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط مهاجرت به آلمان می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید. متخصصین ما آماده خدمات به شما عزیزان هستند، امیدواریم بتوانیم سهم کوچکی در رسیدن به موفقیت شما داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :