مهاجرت تحصیلی یونان

رشته هتلداری در یونان

رشته هتلداری در یونان

تحصیل در رشته هتلداری در یونان جزء انتخاب های خیلی پرطرفدار است، چرا که نه تنها کم هزینه است بلکه آینده خوبی برای متقاضیان رقم خواهد زد. البته در سال 2022 نرخ بیکاری در یونان به طور کلی 18% و نرخ بیکاری 18 تا 24 ساله ها بالای 50% است. منتهی با توجه به این که یونان کشوری توریستی است، فرصت های شغلی زیادی برای فارغ التحصیلان رشته هتلداری وجود دارد. این مسئله خیلی مهم است چرا که فارغ التحصیلان دانشگاه های یونان تنها تا 2 ماه پس از اتمام تحصیلات خود در این کشور همچنان اجازه اقامت یونان را دارند. پس از این مدت باید از طریق پیدا کردن شغل، ازدواج با شهروند یونانی یا خرید ملکی به ارزش حداقل 250000€ (یورو)، اقامت خود را تمدید نمایند در غیر این صورت ناچار به ترک خاک یونان هستند.

از آن جایی استخدام شدن در مقایسه با 2 راه حل دیگر محتمل تر و ارزان تر است، خیلی اهمیت دارد که علاقمندان به تحصیل در یونان توجه داشته باشند شرایط بازار کار رشته ای که می خواهند انتخاب نمایند در این کشور چگونه است. با توجه به اقتصاد بحرانی یونان در حال حاضر مشاغل کمی هستند که همچنان فرصت های شغلی خوبی دارند. خوشبختانه فارغ التحصیلان رشته هتلداری در این گروه قرار می گیرند و بعضا صرفا با تسلط داشتن به زبان انگلیسی هم می توانند شغل خوبی پیدا کنند. هرچند تسلط به هر 2 زبان یونانی و انگلیسی می تواند سطح درآمد و فرصت های شغلی پیش روی افراد را افزایش دهد.

در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده راجع به تحصیل در یونان به سوالات ذیل پاسخ داده می شود:

  • هزینه تحصیل در رشته هتلداری در یونان در سال 2022 چقدر است؟
  • درآمد فارغ التحصیلان رشته هتلداری در یونان چه میزان می باشد؟

شهریه رشته هتلداری در یونان

یونان کشور ارزان قیمتی برای دانشجویان است، چرا که دانشجویان اتحادیه اروپا که در غالب دوره های تحصیلی دانشگاه های این کشور شهریه نمی پردازند و شهریه ای که از دانشجویان بین المللی اخذ می شود هم در مقایسه با کشورهایی مثل دانمارک، انگلستان و آمریکا پایین تر است. البته هر کدام از دانشگاه های یونان از دانشجویان رشته هتلداری در مقاطع مختلف تحصیلی شهریه متفاوتی اخذ می نمایند.

به همین دلیل برخی از محبوب ترین دوره های تحصیلی در مقطع کارشناسی دانشگاه های یونان و شهریه سالانه آنها در جدول ذیل به عنوان نمونه بیان شده است:

نام دانشگاهآخرین زمان ارسال مدارکطول دوره تحصیلیشهریه سالانه به یوروشهر
کالج آمریکایی یونانژوئن4 سال450€آتن
مرکز آلپاینمشخص نشده3 سال8960€گلیفادا
کالج نیویورکهر زمان3 سال8000€آتن

از دیگر هزینه هایی که دانشجویان رشته هتلداری در یونان باید لحاظ نمایند می توان به هزینه های زندگی در یونان اشاره نمود. البته از نظر هزینه های زندگی، یونان، مجارستان، لهستان، رومانی، ترکیه، اوکراین و سایر جزء کشورهای ارزان قیمت دنیا به حساب می آیند. در یونان با توجه به سبک زندگی و شهر محل اقامت دانشجویان معمولا باید ماهانه بین 550€ الی 900€ (یورو) پرداخت نمایند. معمولا وقتی می توان هزینه زندگی دانشجویی در یونان را به 550€ (یورو) در ماه کاهش داد که دانشجو به جای اجاره آپارتمان مستقل به صورت اشتراکی با یک یا چند دانشجوی دیگر آپارتمان اجاره کند یا در خوابگاه ها و هاستل های دانشجویی زندگی نماید.

در نمودار ذیل مشخص شده که هر بخشی از هزینه های زندگی در یونان به چه بخش هایی اختصاص دارد:

توزیع هزینه زندگی در یونان

کار ضمن تحصیل در رشته هتلداری در یونان

دانشجویان در یونان تا سقف 20 ساعت در هفته اجازه کار خواهند داشت منتهی کسانی که تابعیت کشورهای اتحادیه اروپا را ندارند باید پیش از آن مجوز کار در یونان بگیرند.

برخی از مشاغل پاره وقت در یونان عبارتند از:

  • کار در محیط دانشگاه مثل کار دانشجویی در کافه تریای دانشگاه، کتابخانه و سایر یا کمک به اساتید در فعالیت های تحقیقاتی
  • کار خارج از محیط دانشگاه مثل کارآموزی در هتل ها یا کار غیر مرتبط با رشته تحصیلی مثل آشپزی در رستوران ها

لازم به ذکر است شانس کمی وجود دارد کسی بتواند بدون داشتن تسلط به زبان یونانی در این کشور شغلی پیدا کند. در واقع کارفرمای یونانی باید قانع شود فرد متقاضی کار در مقایسه با سایر دانشجویان که تابعیت یونان یا سایر کشورهای اتحادیه اروپا را دارند، رزومه بهتری دارد. از جمله راه هایی که می توان چنین مسئله ای را اثبات کرد می توان به تسلط داشتن به حداقل 2 زبان انگلیسی و یونانی و تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه های یونان اشاره نمود.

بهترین دانشگاه های رشته هتلداری در یونان

از جمله بهترین دانشگاه های یونان که در سال 2022 فارغ التحصیل شدن از آنها برای دانشجویان رشته هتلداری مزیت بزرگی محسوب می شود می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

بهترین دانشگاه های یونان برای تحصیل در رشته هتلداریQS Ranking 2022Times Higher Education Ranking 2022
دانشگاه کرت801351
دانشگاه ملی و کاپودیستری آتن651401
دانشگاه ارسطو تسالونیکی571601
دانشگاه پاتراس751

بهترین دانشگاه های رشته هتلداری در یونان

کار پس از تحصیل در رشته هتلداری در یونان

همانطور که در مقدمه اشاره شد، دانشجویان در یونان تا 2 ماه پس از فارغ التحصیلی همچنان اجازه اقامت در یونان را خواهند داشت. در این میان فارغ التحصیلان رشته هتلداری در مجموع شرایط خوبی خواهند داشت چرا که سطح درآمد در یونان در مقایسه با بسیاری از مشاغل دیگر بالاتر است. به عبارت دقیق تر یونان فعالان عرصه هتلداری با توجه به سابقه کار، سطح تحصیلات، جنسیت و سایر درآمد متفاوتی اخذ می نمایند. اما پایین ترین سطح درآمد آنها ماهانه 1870€ (یورو) است.

همچنین متوسط درآمد افراد متخصص در حوزه هتلداری در یونان 4070€ (یورو) و بالاترین سطح درآمد ماهانه 6480€ (یورو) می باشد. البته 25% آنها درآمد ماهانه ای که در یونان اخذ می کنند کم تر از 2820€ (یورو) می باشد. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده راجع به تحصیل در رشته هتلداری در یونان، هزینه های تحصیل، سطح درآمد و سایر موارد توضیحاتی ارائه شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :