مهاجرت به کشور بلغارستان

جمعیت بلغارستان

جمعیت بلغارستان

تغییرات و افت قابل توجه جمعیت بلغارستان در طول تاریخ، در بین دیگر کشورهای جهان توجه بسیاری از متقاضیان را به خود جلب کرده است. این کشور اروپایی نسبتا کوچک که در جنوب شرقی این قاره واقع شده، علی رغم امکانات مناسب زندگی و ارزان بودن مخارج با افت جمعیتی زیادی مواجه شده است. تا حدی که رتبه اول را در بیشترین رشد منفی جمعیت به خود اختصاص داده است. به صورت تخمینی، هر ساله 1% از جمعیت بلغارستان کاهش پیدا می کند. این مقاله توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای بررسی تراکم جمعیت بلغارستان، انواع قومیت های ساکن در آن و اطلاعات کلی در مورد جمعیت این کشور تهیه شده است.

درباره جمعیت بلغارستان

درباره جمعیت بلغارستان از نظر مساحت با حدود 111000 کیلومترمربع زمین، رتبه 14 را از نظر بزرگی در کشورهای اروپایی دارد. این کشور تمدنی بسیار تاریخی و ارزشمند دارد که مربوط به 3500 سال قبل از میلاد است. در واقع ساکنان ابتدایی این منطقه ترکیه ای ها بوده اند اما به مرور زمان و با مهاجرت بلغارها از شمال دریای سیاه، این منطقه به بلغارستان شهرت یافت. با ورود این اقوام به بلغارستان، زبان بلغاری نیز رواج پیدا کرده و شاخه های ترک تبار کم کم منقرض شدند. جالب است بدانید بسیاری از محققان تاریخی ریشه بلغارها را از اقوام ترک زبان آسیای مرکزی می دانند که به احتمال زیاد رگه های ایرانی نیز به همراه دارند.

از سال 1999 میلادی، کشور بلغارستان به 28 استان مختلف تقسیم شد که پرجمعیت ترین استان آن صوفیه است که پایتخت آن، یعنی شهر صوفیه را در بر گرفته است. صوفیه با 1.2 میلیون نفر، پرجمعیت ترین شهر بلغارستان شناخته شده است. جمعیت کلی بلغارستان در سال 2022 چیزی حدود 6850000 نفر اعلام شده است. این جمعیت نسبت به سال های گذشته افت قابل توجهی داشته است. در حال حاضر 11% از کل مردم جهان در بلغارستان زندگی می کنند. با یک محاسبه ساده می توان تخمین زد که از هر 932 نفر در روی کره خاکی، یک نفر در بلغارستان ساکن است.

نمودار زیر تغییرات جمعیت بلغارستان را در طی 4 سال اخیر نشان می دهد:

تغییرات جمعیت بلغارستان را در طی 4 سال اخیر

تراکم جمعیت بلغارستان

بر اساس داده های ارائه شده توسط سازمان ملل متحد، جمعیت بلغارستان نسبت به 2 سال قبل و اواسط سال 2020 میلادی، حدود 220000 نفر کاسته شده است. در حال فعلی، بلغارستان با جمعیتی که درآن ساکن هستند، رتبه 107 را در لیست پرجمعیت ترین کشورهای جهان دارد، در حالی که ایران با حدود 84 میلیون نفر، رتبه 18 را در این لیست دارد. با توجه به مساحت کشور بلغارستان، تراکم جمعیت افراد ساکن در این کشور، 61.66 نفر در هر کیلومترمربع است. با این نسبت می توان گفت بلغارستان نسبت به جمعیت آن کشوری بزرگ است.

در جدول زیر می توان نام پرجمعیت ترین و مهم ترین شهرهای بلغارستان را به همراه جمعیت تخمینی آنها بررسی کرد:

نام شهر بلغارستانجمعیت
صوفیه1152556
پلوودیو340494
وارنا312770
بورگاس195966
روسی156238
استارا زاگورا143431
پلون118675

نرخ تولد در بلغارستان درسال 2022، به ازای هر 1000 نفر تقریبا 714/8 تولد گزارش شده است که نسبت به سال قبل 7% کاهش داشته است. در مقابل آن نرخ مرگ و میر در بلغارستان نسبت به سال قبل حدود 32% رشد داشته است. همین 2 نرخ بیان شده تاثیر چشمگیری در کاهش جمعیت بلغارستان در طول زمان دارد. امید به زندگی در این کشور 36 الی 75 سال است. حدود 6/75% از ساکنان بلغارستان در شهر و مابقی در روستاها و مناطق محلی زندگی می کنند. همچنین شرایط دریافت پاسپورت بلغارستان به طور کامل در مقاله مذکور شرح داده شده است.

تراکم جمعیت بلغارستان

دلایل کاهش جمعیت بلغارستان

یکی از دلایل اصلی در کاهش جمعیت مردم بلغارستان، نرخ پایین تولد و رشد نرخ مرگ و میر است. از دیگر عوامل رشد نزولی جمعیت بلغارستان در 2 دهه اخیر، مهاجرت افراد از این کشور به کشورهای اروپایی دیگر رواج پیدا کرده است و به ویژه سن 0 تا 24 سال در این کشور کاهش یافته است. روند پیری در بلغارستان در زنان بیشتر از مردان دیده می شود. سهم زنان در سن 65 سال و بالاتر 4.21% و مردان 5.15% است. این تفاوت به دلیل مرگ و میر بیشتر در بین مردان است. روند پیری در میان مردم را می توان با افزایش میانگین سنی مشخص کرد. پیری جمعیت در روستاها شدیدتر از مناطق شهری بلغارستان است. میانگین سنی جمعیت در مناطق روستایی 2 سال بیشتر از مناطق شهری است.

حدود 18% از جمعیت بلغارستان در صوفیه زندگی می کنند. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد (UN) با عنوان پیری جمعیت جهان در سال 2009، بلغارستان در میان 10 کشور با بیشترین جمعیت سالمند در جهان قرار دارد. فرآیند کاهش جمعیت در بلغارستان علی رغم تلاش های زیاد دولت برای رشد اقتصادی، در طول سالیان پیامدهای عمیقی برای کل اقتصاد و همچنین برای عناصری چون بازار کار و سیستم خدمات اجتماعی، بازنشستگی و بهداشت در پی خواهد داشت. همه اینها هم بر توسعه اقتصادی بلغارستان و هم بر زندگی اجتماعی در آن تأثیر می گذارد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، با توجه به علاقه زیاد افراد برای مهاجرت به بلغارستان و بازدید از این کشور تاریخی، اطلاعات جامعی را در مورد این کشور در اختیار علاقه مندان قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :