مهاجرت تحصیلی آمریکا

تحصیل پزشکی در آمریکا

تحصیل پزشکی در آمریکا

مطمئنا تحصیل در کشور آمریکا به خصوص تحصیل پزشکی در آمریکا رویای بسیاری از دانشجویان و متقاضیان تحصیل در کشورهای خارجی است. آمریکا با داشتن مزایای فوق العاده خود همواره جزء بهترین مکان ها برای تحصیل و داشتن آینده ای روشن است. کیفیت دانشگاه های امریکا بر هیچکس پوشیده نیست. بسیاری از متخصصین ماهر از دل دانشگاه های امریکا بیرون می آیند. برای تحصیل در این دانشگاه ها علاوه بر داشتن شرایط مناسب برای مهاجرت به آمریکا، نیاز به اخذ ویزای تحصیلی از سوی این کشور دارید.

توجه داشته باشید که برای تحصیل در دانشگاه های ایالات متحده آمریکا مستلزم داشتن مدرک زبان انگلیسی هستید. از این رو بدون مدرک زبان امکان تحصیل در آمریکا را نخواهید داشت. شهریه دانشگاه های آمریکا یکسان نیست و بسته به دولتی یا خصوصی بودن آنها شهریه متفاوت خواهد بود. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله به بررسی تحصیل پزشکی در کشور آمریکا و شرایط اخذ ویزای تحصیلی علی الخصوص رشته های پزشکی و دندانپزشکی در آمریکا پرداخته اند.

شرایط تحصیل رشته های پزشکی در آمریکا

به صورت کلی تحصیل رشته های پزشکی در آمریکا 11 سال به طول می انجامد. به طوری که از این 11 سال، 4 سال آن در دوره پیش پزشکی یا همان کارشناسی، 4 سال دیگر را در دوره های تئوری در دانشکده های پزشکی و 3 تا 7 سال پایانی را در دوره های عملی و کاراموزی در دانشکده های پزشکی سپری می شود. برای ورود به دانشکده های پزشکی، باید در آزمون ورودی (MCAT) شرکت کنید و نمره این آزمون برای قبولی و پذیرش دانشکده های پزشکی بسیار تعیین کننده است.

مدارک پزشکی صادر شده از دانشکده های پزشکی متحده امریکا توسط سازمان ها و مراکز معتبر پزشکی مانند سازمان بهداشت جهانی (WHO)، فدراسیون جهانی آموزش پزشکی(WFME) ودیگر سازمان های پزشکی کشورهای اروپایی، آمریکایی و آسیایی از جمله وزارت بهداشت ایران مورد تایید هستند. به همین دلیل دانشکده های پزشکی امریکا در جهان از اعتبار زیادی برخوردارند. توجه داشته باشید که دولت امریکا سالانه افراد زیادی را (بیش از 900 نفر) با توجه به شایستگی و شرایط افراد بورسیه تحصیلی می کند.

آزمون ورودی رشته های پزشکی MCAT آمریکا

آزمون MCAT یک آزمون تستی استاندارد سازی شده بر پایه کامپیوتر می باشد که بیش از 90 سال است مبنای ورود دانشجویان پزشکی به دانشکده های آمریکا و برخی دانشکده های کانادا می باشد. این آزمون که توسط انجمن دانشکده های آمریکا برگذار می شود معیار پذیرش متقاضیان رشته پزشکی است. نتیجه این آزمون برای متقاضیان بسیار مهم است.

این آزمون از 4 بخش اصول بیولوژیکی و بیوشیمی، اصول شیمی و فیزیکی سیستم های بیولوژیکی، بیولوژی رفتار و روانی و آنالیز بحرانی و مهارت استدلال تشکیل شده است. نمره هر یک از این بخش ها بین بازه 188 الی 132 بارم بندی شده است. نمره کل بین 472 تا 528 قرار می گیرد. معمولا نمره بالای 500 در این آزمون، امکان پذیرش دانشجویان را فراهم می سازد. جهت اطلاع از شرایط تحصیل در آمریکا مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

مزایای تحصیل رشته های پزشکی در آمریکا

همانطور که گفتیم برای پذیرش در دانشکده های آمریکا باید از فیلترهای مختلفی عبور کنید و شرایط مسلما راحت نخواهد بود. اما پس از گذر کردن از این موضوع و همچنین تقبل هزینه ها، کیفیت تدریس و امکانات فراوان این دانشگاه ها شما را در مسیری قرار خواهد داد که همه این سختی ها را به جان بخرید. مطمئنا تحصیل در دانشکده های پزشکی یک سرمایه گذاری بلند مدت برای آینده تلقی می شود. جهت اطلاع از شرایط کار پس از تحصیل در این کشور مطالعه مقاله کار در آمریکا خالی از لطف نخواهد بود.

اما برای درک بهتر موضوع به طور خلاصه، مزایای تحصیل پزشکی در آمریکا به شرح زیر می باشد:

 • درآمدی تا حدود 5500$ (دلار) در دوره پایانی یعنی کارورزی
 • درآمدی تا سقف 200000$ (دلار) پس از اخذ مجوز پزشکی
 • امکان دریافت بورسیه های مختلف و فاندهای تحصیلی
 • امکان کار حین تحصیل
 • کیفیت عالی آموزش و امکانات استثنایی دانشکده ها
 • امکان اشتغال به کار طبابت در دیگر کشورها بدون نیاز به آزمون
 • فضای مناسب برای تحقیق و تفحص برای موضوعات جدید

مزایای تحصیل رشته های پزشکی در آمریکا

برترین دانشگاه های پزشکی در آمریکا

بر اساس رتبه بندی Qs برترین دانشگاه های پزشکی جهان در سال 2022، بهترین دانشگاه های آمریکا در زمینه پزشکی کنار کشورهای انگلیس و سوئد، در میان 10 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. بطوری که دانشگاه هاروارد آمریکا در رتبه اول این رنکینگ قرار گرفته است.

در جدول زیر نام این 6 دانشگاه همراه با هزینه شهریه ذکر شده اند:

نام دانشگاهرتبهشهریه
دانشگاه هاروارد161000$
دانشگاه استنفورد258197$
دانشگاه جان هاپکینز353400$
دانشگاه کالیفرنیا434977$
دانشگاه ییل561140$

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این کشور مقاله مزایا و معایب زندگی در آمریکا

ویژگی تحصیل رشته های پزشکی در آمریکا

در ایالات متحده آمریکا، پزشک خوب بودن فقط به انجام یک کار عالی محدود نمی شود. بلکه این امر شامل مراقبت خالصانه از منافع بیمار در تمامی جنبه ها است که این شامل توانایی نحوه برقراری ارتباط و نحوه گوش دادن به بیمار است.

از ویژگی های منحصر به فرد تحصیل در رشته های پزشکی در آمریکا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آموزش خواهید یافت که به بیمار خود اهمیت دهید و از او مراقبت کنید. علاوه بر دوره های اصلی که اساسا می توانید در هر دانشکده پزشکی در سراسر جهان آنها را بیاموزید. از این رو تحصیل پزشکی در ایالات متحده بر برنامه های مطالعاتی که مربوط به روانشناسی، مراقبت از بیمار، مهارت های ارتباطی و اصول اخلاقی است، متمرکز است.
 • آموزش می بینید که در مواقع بحرانی چگونه سریع عمل کنید. از این رو درست مانند هر مدرسه یا دانشگاهی در ایالات متحده، صرف نظر از برنامه تحصیلی شما، سبک تدریس توجه زیادی به روش یادگیری مبتنی بر مسئله دارد.

به منابع تحقیقاتی و امکانات پیشرفته دسترسی خواهید داشت. تحقیقات یک ویژگی اساسی در دانشکده های رشته های پزشکی در ایالات متحده آمریکا می باشد. موسسه آموزش عالی آمریکا بودجه عظیمی را برای تحقیقات اختصاص داده است.

دانشکده پزشکی هاروارد آمریکا

دانشگاه هاروارد یکی از بهترین مراکز آموزش عالی در ایالات متحده آمریکا است. بنابراین نباید جای تعجب داشت که دانشکده پزشکی هاروارد در ابتدای لیست بهترین دانشگاه های پزشکی جهان قرار بگیرد. تحصیل رشته های پزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد آمریکا تلفیقی عظیم از علم، فن آوری، تجربه و آزمایش است که دانشجویان خود را قادر می سازد درد و رنج انسان را در هر کجای دنیا که ممکن است رخ دهد، کاهش دهد.

این دانشگاه بیش از 20000 دانشجو اعم از دانشجویان مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دارد. همچنین هاروارد بیش از 360000 فارغ التحصیل در سراسر جهان دارد. دانشمندان دانشگاه هاروارد تقریبا در هر زمینه از جمله رشته پزشکی تحقیقات انجام می دهند. از این رو به دنبال گسترش دانش انسانی از طریق تجزیه و تحلیل، نوآوری و بینش هستند. این تحقیقات سالانه با بودجه حمایتی بیش از 750 میلیون دلار انجام می شود.

مدارک لازم ویزای تحصیلی آمریکا

متقاضیان پس از دریافت نامه پذیرش از سوی دانشگاه باید برای دریافت ویزای تحصیلی پزشکی که F1 Visa نام دارد اقدام کنند. توجه داشته باشید که این ویزا 4 ماه پیش از شروع دوره های پزشکی صادر می گردد.

از این رو مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای آمریکا به شرح زیر می باشد:

 • گذرنامه معتبر
 • فرم پذیرش دانشگاه و کپی آن
 • یک نامه درخواست الکترونیکی ویزای غیر مهاجر DS-160
 • پرداخت هزینه ویزا 160$ (دلار)

کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با آگاهی کامل از شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا و تحصیل پزشکی در آمریکا در قالب مقاله های نشان شده، تمامی اطلاعات لازم را به شما ارائه داده اند. چنانچه علاقه مند به تحصیل رشته های پزشکی در سایر کشورها نیز هستید می توانید با وکلاء زبده این موسسه تماس حاصل نمایید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :