مهاجرت تحصیلی چین

تحصیل در چین

تحصیل در چین

چین یکی از برترین کشورهای آسیا و جهان برای تحصیل است و هر سال تعداد زیادی از دانشجویان برای تحصیل در چین به این کشور مهاجرت می کنند. نظام آموزشی چین با داشتن هزاران موسسه آموزشی و دانشگاه های مختلف بزرگترین نظام آموزشی در جهان می باشد. با توجه به رشد بی سابقه اقتصاد این کشور در نیم قرن اخیر، نظام آموزشی چین در حال پیشرفت نیز می باشد. دانشگاه های چین به دلیل جذب بیشتر دانشجویان بین المللی علاوه بر زبان چینی دوره های بسیاری را به زبان انگلیسی برگزار می کنند. دانشجویان ایرانی که یادگیری زبان چینی برای آنها سخت می باشد می توانند به زبان انگلیسی در این کشور تحصیل کنند. در این نگارش همراه با همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت باشید تا اطلاعات بیشتری درباره تحصیل در چین و مقاطع مختلف آن بدانید.

مزایای تحصیل در چین

امروزه تحصیل در چین برای دانشجویان بین المللی به دلایل مختلفی یکی از بهترین گزینه ها محسوب می شود. چین به عنوان کشوری با پویاترین رشد اقتصادی در سراسر جهان شناخته می شود به طوری که در گذشته دانشجوی بین المللی در این کشور بسیار کم بودند. اما امروزه ساکنان آسیای میانه، آفریقا، آمریکای جنوبی بیشتر راغب به تحصیل در چین هستند. تحصیل در چین برای دانشجویان خارجی از نظر هزینه بسیار مناسب است. در صورت دریافت بورسیه تحصیلی و تخفیف بسیار پایین می باشد. مولفه بعدی مد نظر برای تحصیل در چین برای خارجی ها، فرصتی برای یادگیری یک فرهنگ شرقی ویژه، یافتن دوستان شرقی، دیدن جذابیت های فرهنگی و تاریخی چین و یادگیری زبان چینی است. علاوه بر این، سطح برنامه های آموزشی چین الزامات بین المللی را برآورده می کند. بسیاری از دانشگاه های غربی شعبه خود را در این کشور باز کرده اند.

به طور خلاصه از جمله مزایای تحصیل در چین در اینجا ذکر شده است:

  • تحصیل در دانشگاه های معتبر جهان
  • یادگیری زبان چینی
  • امکان تحصیل در چین به زبان انگلیسی
  • تحصیل با هزینه مناسب
  • آشنایی با فرهنگ شرقی
  • تجربه متفاوت زندگی در چین
  • استفاده از خوابگاه، بورسیه و دیگر مزایا

نظام آموزشی چین

نظام آموزشی چین بسیار شبیه به سیستم آموزش در ایالات متحده آمریکا است. متشکل از مدارس ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان و پس از آن آموزش عالی با مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می باشد. به عنوان یک قاعده کلی آموزش و پرورش در چین شکل هرم را تشکیل می دهد. حضور مردم چین در دوره ابتدایی تقریبا 99% می باشد. اما به دلیل کمبود منابع و مکان های موجود و جمعیت بسیار زیاد چین، در آموزش عالی به میزان قابل توجهی درصد مشارکت افت می کند. با این حال، دولت چین نوسازی آموزش عالی را به عنوان یک هدف استراتژیک ملی اعلام کرده است. بسیاری از دانشگاه های این کشور توسعه پیدا کرده و به روز شده اند. تحصیلات در چین به مدت 9 سال رایگان و اجباری است. از سن 6 الی 15 سالگی می باشد.

جهت مهاجرت به چین ابتدا مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

مقطع شرایط  مدت تحصیل
مهد کودک اختیاری متغیر
دبستان اجباری 6 سال
راهنمایی اجباری 3 سال
دبیرستان اختیاری 3 سال
دانشگاه اختیاری متغیر

تحصیل در چین و مقاطع مختلف

همانطور که اشاره کردیم تحصیل عالی در مقاطع مختلف چین از کارشناسی آغاز شده و در دکترا به پایان می رسد. در اینجا این مقاطع به طور مختصر شرح داده شده اند.

  • کارشناسی: دانشجویان در این مقطع موظفند برنامه های درسی خود را بین 3 تا 4 سال تکمیل کرده و به تعداد تعیین شده اعتبار و یا همان واحد برسند. پس از فارغ التحصیلی در این مقطع، دانشجویان مدرک کارشناسی را دریافت می کنند. لازمه تحصیل در مقطع بعدی دریافت این مدرک می باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی در چین به زبان های چینی و انگلیسی ارائه می شود. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در چین دانشجویان بایستی مدرک معتبر دیپلم 12 ساله را که معدل آنها بالاتر از 14 است ارائه کنند.
  • کارشناسی ارشد: مقطع کارشناسی ارشد در چین پس از مقطع کارشناسی می باشد. دانشجویان با تحصیل حدود 2 سال در این مقطع و ارائه پایان نامه و دفاع از آن می توانند مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کنند. جهت تحصیل در این مقطع ارائه مدرک معتبر کارشناسی و مدرک زبان مورد نیاز می باشد.
  • دکترا: مقطع دکترا در چین نیز مانند سایر نقاط جهان آخرین مقطع تحصیلی است. تحصیل در این مقطع در چین حدود 3 الی 4 سال می باشد. دانشجویان موظفند در سال آخر از رساله خود دفاع کنند و نمره لازم را کسب کنند. برای تحصیل در این مقطع دانشجویان بایستی مقطع کارشناسی ارشد را پشت سر گذاشته باشند.

تحصیل در چین و مقاطع مختلف

تحصیلات عالی در چین

آموزش عالی در چین به طور مداوم در حال تغییر و توسعه است. بیش از 2000 دانشگاه و کالج در چین وجود دارد که در کل بیش از 6 میلیون دانشجو در آنها تحصیل می کنند. کشور چین دارای مدارکی از جمله دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است که برای تحصیل دانشجویان خارجی فراهم می باشد. به عنوان یک قاعده کلی، مدارک دانشگاهی چین بسیار شبیه به مدارک ایالات متحده است. با این حال، آگاه باشید که با وجود این شباهت، مدارک چینی توسط همه کارفرمایان غربی قابل قبول نیست و اعتبار دانشگاه های چین همیشه در دانشگاه های خارجی شناخته نمی شود. اما دانشگاه های برتر چین در وزارت علوم این کشورها مورد تایید هستند.

آموزش عالی رایگان در سال 1985 در چین لغو شد. پس از دوره دبیرستان، دانشجویان باید آزمون دهند تا مشخص شود در کدام دانشگاه پذیرفته می شوند. برای بورس های تحصیلی مبتنی بر توانایی دانشگاهی شرکت می کنند. دانشجویانی که در امتحان عملکرد ضعیفی دارند، در دانشگاه دولتی پذیرش نمی شوند. آخرین گزینه باقی مانده برای آنها کالج های خصوصی و گران قیمت است که بعضی اوقات به حداقل نمرات آزمون نیاز ندارند. جهت کار در چین با ویزای تحصیلی نیز می توانید به لینک مذکور مراجعه بفرمائید.

شرایط تحصیل در چین

دانشجویان خارجی که می خواهند در چین به زبان چینی تحصیل کنند بایستی در آزمون مهارت چینی (HSK) که مهارت دانشجویان در زبان چینی را تعیین می کند، حداقل نمره 6 را کسب کنند. اگر فقط می خواهید در کلاس های زبان ثبت نام کنید، لازم نیست در ابتدا چینی را بدانید، اما تا زمانی که به سطح لازم مهارت زبان نرسیدید، نمی توانید در سمینارها و سخنرانی ها شرکت کنید. بیشتر دانشجویان خارجی که قصد تحصیل دروس غیر از زبان چینی را دارند، تمایل دارند یک یا 2 سال ماندارین را شروع کرده و سپس به کلاس های دیگر بروند.

جهت تحصیل به زبان انگلیسی در چین نیز دانشجویانی که دارای آیلتس 5.5 هستند می توانند در کلاس های زبان شرکت کنند. در هر صورت ارائه مدرک زبان آیلتس یا HSK برای تحصیل در چین نیاز است. علاوه بر این ارائه مدرک تحصیلی معتبر با معدل بالا از دیگر شرایط تحصیل در این کشور است. همچنین جهت اطلاع از هزینه زندگی در چین می توانید مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

هزینه تحصیل در چین

دانشگاه های چین رایگان نیستند. اما شهریه آنها پایین تر از بسیاری از کشورهای دیگر مانند ایالات متحده و انگلستان است. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی در این کشور از $3000 (دلار) آمریکا برای یک سال تحصیلی آغاز می شود. البته برخی از رشته ها مانند رشته پزشکی گران تر می باشند. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی چین نیز گران تر می باشند و بسته به رشته متفاوت هستند. تقریبا همه دانشگاه ها در چین دارای سلف غذا و خوابگاه دانشجویی هستند. خوابگاه های دانشجویی در چین معمولا یک تا 7 نفر را در هر اتاق جا می دهد.

اگر در محوطه دانشگاه زندگی می کنید برای اتاق خوابگاه خود نیز باید مبلغ 1000$ الی 1500$ (دلار) بپردازید. 1000$ (دلار) برای وعده های غذایی نیز خرج کنید. اکثر دانشگاه های چین دانشجویان خارجی را به داشتن بیمه درمانی ملزم می کنند. برخی دانشگاه ها بیمه درمانی را به عنوان یک سرویس اضافی در بسته قیمت خود ارائه می دهند. اما بیشتر دانشجویان باید خودشان از بیمه استفاده کنند. برای کاهش هزینه تحصیل در چین نیز دانشجویان می توانند از بورسیه های تحصیلی و وام های دانشجویی که به دانشجویان ممتاز و شرایط خاص اعطا می کنند استفاده کنید.

تحصیل در برترین دانشگاه های چین

54 دانشگاه چین در رتبه بندی ها بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. از نظر تعداد دانشگاه ها در رتبه دوم جهان قرار دارند. بیش از نیم میلیون دانشجوی بین المللی در چین تحصیل می کنند که 24000 نفر از ایالات متحده، 11000 نفر از فرانسه و 8000 نفر از آلمان می باشند. دانشگاه های برتر چین در شهرهای بزرگ این کشور قرار دارند. به همه امکانات آموزشی شامل کتابخانه، آزمایشگاه، بیمارستان و دیگر موارد دسترسی دارند.

در اینجا برترین دانشگاه های چین معرفی شده اند:

رتبه نام دانشگاه شهر رتبه بندی
1 دانشکاه تسینگوا پکن 16
2 دانشگاه پکینگ پکن 22
3 دانشگاه فودان شانگهای 40
4 دانشگاه ژجیانگ هانگژو 54
5 دانشگاه شانگهای جیاوو تونگ 60
6 دانشگاه علم و تکنولوژی پکن 89
7 دانشگاه نانجینگ نانجینگ 120
8 دانشگاه ووهان ووهان 257
9 دانشگاه تونگجی شانگهای 267

همانطور که گفته شد چین دارای دانشگاه های بسیار با کیفیتی است. جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های چین رقابت زیادی وجود دارد. در هر حال برای تحصیل در چین دانشجویان نیازمند اخذ ویزای تحصیلی می باشند. جهت تحصیل در کشورهای خارجی می توانید از همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :