مهاجرت به کشور آلمان

تبدیل اقامت به تابعیت در آلمان

تبدیل اقامت به تابعیت در آلمان

افرادی که اقامت آلمان را گرفته اند، به دلایلی قصد تبدیل اقامت به تابعیت در آلمان را دارند و با شرایط لازم این کار برای آن ها ممکن خواهد بود. آلمان یکی از کشورهای سطح بالای اروپایی است که هم از نظر توریستی و هم از نظر مهاجرت دائمی، از جمله کشورهای پر طرفدار در بین ایرانیان است. افراد زیادی با مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت دائم یا موقت، قصد استفاده از امکانات بسیار زیاد این کشور دارند. برخی نیز با اقامت طولانی مدت، اقدام به ترک تابعیت خود و اخذ تابعیت آلمان می گیرند تا از این طریق از حق و حقوق شهروندی اروپا برخوردار شوند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، در این مقاله به بررسی تبدیل اقامت به تابعیت در آلمان با جزئیات بیشتر پرداخته است.

شرایط کلی تبدیل اقامت به تابعیت در آلمان

در ابتدا لازم به ذکر است که مهاجران به هیچ عنوان نمی توانند در بدو ورود خود به آلمان تابعیت این کشور را بگیرند. بلکه بر اساس قوانین مصوب این کشور، هر فرد خارجی حداقل باید چند سال در این کشور اقامت داشته و شرایط لازم را نیز داشته باشد تا موفق به اخذ تابعیت آلمان شود. در اصطلاح حتما باید فرد، اقامت طولانی مدت آلمان را داشته باشد تا بتواند آن را به تابعیت تبدیل کند. اخذ اقامت و تابعیت آلمان از راه های متفاوتی قابل دستیابی است.

برخی از راه های اخذ اقامت آلمان در تصویر زیر آورده شده است:

برخی از راه های اخذ اقامت آلمان

یکی از اولین شرایط برای اخذ اقامت دائم آلمان این است که متقاضی باید حداقل 3 سال و در برخی مواقع نیز تا 5 سال در این کشور مالیات پرداخت کرده باشد. شخصی که چنین شرایطی را در آلمان داشته باشد پس از گذشت 8 سال و با داشتن شروط لازم، قادر به تبدیل اقامت به تابعیت در آلمان خواهد بود. با اعطای تابعیت آلمان به افراد خارجی که ملیت آلمانی ندارند، این امکان نیز برای آن ها فراهم خواهد شد که برای دریافت پاسپورت آلمان اقدام کنند. پاسپورت آلمان یکی از باارزش ترین و معتبرترین پاسپورت های جهان است که امکان سفر بدون محدودیت به کشورهای اروپایی و بسیاری کشورهای دیگر قاره ها را می دهد.

شرط دریافت تابعیت آلمان، موفقیت در آزمونی است که متقاضیان می بایست آن را با نمره قبول بگذرانند. دو شرط اساسی برای دریافت پاسپورت آلمان وجود دارد که در صورتی عدم برقراری آن ها، شخص موفق به دریافت پاسپورت آلمان نخواهد شد. این 2 شرط در لیست زیر آورده شده اند:

  • نداشتن هیچ گونه سابقه کیفری در آلمان
  • تسلط به زبان آلمانی به عنوان زبان رسمی مردم آلمان

تبدیل اقامت به تابعیت در آلمان با اقامت تحصیلی

با توجه به شهرت دانشگاه های آلمان از نظر سطح تحصیلات و برنامه های آموزشی بسیار پیشرفته، همواره دانشجویان زیادی در صدد ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان هستند.از دیگر دلایل تاثیرگذار در بالا بودن تقاضای مهاجرت تحصیلی به آلمان، این است که تحصیل در این کشور رایگان و در برخی از دانشگاه های آلمان بسیار ارزان تر از سایر دانشگاه های اروپایی است. بورسیه تحصیلی در آلمان معمولا توسط دانشگاه های مختلف و در مقاطع تحصیلی متفاوت ارائه می شود. نکته قابل توجه این است که حتی امکان اخذ اقامت آلمان پس از تحصیل و سپس تابعیت این کشور نیز ممکن است. اما با این تفاوت که بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه های آلمان، در ابتدا باید برای تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت کاری اقدام کرد.

دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود، در یک بازه زمانی 12 الی 18 ماه اجازه پیدا کردن شغل مناسب در این کشور را دارند. در صورتی که فردی موفق به یافتن شغل در آلمان شود، اقامت کاری به او داده می شود. معمولا اکثر دانشجویان پس از فارغ التحصیلی مشکلی با پیدا کردن شغل نخواهند داشت. چراکه آلمان یک کشور صنعتی بسیار پیشرفته با موقعیت های کاری مناسب است. در مرحله بعد با داشتن اقامت کاری در آلمان و بعد از 3 تا 5 سال زندگی در این کشور می توان اقامت کاری را به تابعیت آلمان تبدیل کرد.

برخی از هزینه های اصلی دانشجویان برای تحصیل در آلمان در جدول زیر آورده شده است:

نوع هزینه هزینه به یورو 
ویزای دانشجویی آلمان 75€
تمکن مالی 10236€
بیمه سلامت دانشجویی 80€
هزینه سایر خدمات ترم 250€

تبدیل اقامت به تابعیت در آلمان با اقامت تحصیلی

تبدیل اقامت به تابعیت در آلمان با ازدواج

ازدواج با اتباع آلمانی یکی از راه هایی است که برخی افراد آن را برای اخذ اقامت و تابعیت آلمان انتخاب می کنند. با مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج، اجازه اقامت موقت یک الی 3 ساله در این کشور به همسر خارجی داده می شود. این ازدواج باید قانونی و رسمی باشد تا به تایید سفارت خانه برسد و اقامت آلمان به فرد اعطاء شود. شخصی که بتواند با ارائه مدارک مستند، زندگی مشترک در طول 3 سال در آلمان را اثبات کند، موفق به دریافت تابعیت آلمان خواهد شد. دریافت پاسپورت آلمان نیز برای فرد ممکن خواهد شد. فردی که در آلمان با تبعه آلمانی ازدواج کرده باشد، یک بازه 6 ماهه در این کشور فرصت دارد تا ازدواج خود را به ثبت برساند. پس لازم است از قبل برای مهیا کردن مدارک لازم همچون گواهی رسمی ازدواج اقدام کند. زیرا روند ثبت و تایید این مدارک و موافقت با اقامت در آلمان، کمی زمانبر است.

انواع اقامت های بررسی شده دیگر نیز امکان تبدیل به تابعیت در آلمان را دارند. همانطور که گفته شد شرط اصلی دریافت تابعیت آلمان، زندگی کردن در این کشور به مدت حداقل 3 تا 5 سال و پرداخت مالیات به دولت است. افرادی که بتوانند مدارک لازم را به سفارت آلمان تحویل دهند و به زبان آلمانی تسلط کافی داشته باشند می توانند اقدام به تبدیل اقامت به تابعیت در آلمان کنند و از این طریق پاسپورت آلمان را نیز اخذ کنند. مشاوران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، در مورد مدارک لازم برای درخواست اقامت و تابعیت آلمان و مقدمات مهاجرت به آلمان شما را بیشتر راهنمایی خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :