مهاجرت به کشور کرواسی

اقامت کرواسی

اقامت کرواسی

به دلیل رشد بالای اقتصادی کرواسی، طی سالهای اخیر افراد بسیاری به دنبال دریافت اقامت کرواسی جهت زندگی در این کشور هستند. به طور کلی افرادی که قصد زندگی در این کشور را دارند باید برای اقامت این کشور نیز درخواست دهند. البته لازم به ذکر است که اگر قصد دارید در کرواسی زندگی کنید به چندین سند رسمی و یک دلیل مشخص نیاز دارید که می تواند شامل سرمایه گذاری، کسب و کار، خانواده، اشتغال، تحصیل در کرواسی باشد. به طور مثال، داشتن یک قایق تفریحی در یک اسکله دریایی کرواسی نیز به عنوان دلیلی برای دریافت مجوز اقامت واجد شرایط است. البته لازم به ذکر است که بدانید اقامت کرواسی به دو دسته اقامت موقت و دائم تقسیم می شود.

برای اینکه بیشتر با شرایط اخذ اقامت کرواسی آشنا شوید، بهتر است به این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه و ارائه شده، مراجعه فرمایید. به طور کلی کرواسی بهشتی در میان اروپای شلوغ است، که سالانه هزاران تبعه خارجی را برای اخذ اقامت کرواسی به این کشور می کشاند. علاوه بر این کرواسی به افرادی با طیف وسیعی از ترجیحات پاسخ می دهد و پایتخت این کشور زاگرب مقصد مورد علاقه ساکنان شهری محسوب می شود.

اخذ اقامت کرواسی به صورت موقت

یکی از متداول ترین روش های دریافت مجوز اقامت کرواسی، اخذ اقامت این کشور به صورت موقت می باشد. اقامت کوتاه مدت کرواسی در ماده 6 قانون مرزهای شنگن تصریح شده است. به طور کلی اتباع کشورهای خارجی به ویژه کشورهای ثالث یا غیر اتحادیه اروپا، حق اقامت کوتاه مدت کرواسی تا 90 روز در هر دوره 180 روزه را دارند. البته لازم به ذکر است اقامت 90 روزه را می توان به صورت یکجا یا متناوب در این کشور استفاده کرد.

به این نکته مهم نیز توجه فرمایید که اقامت کرواسی به صورت موقت را می توان به اتباع کشورهای مختلف به منظور موارد زیر اعطاء کرد:

 • آموزش عالی
 • پژوهش
 • آموزش متوسطه در کرواسی
 • دلایل مختلف بشر دوستانه
 • مشارکت زندگی
 • کار کردن
 • کار یک کارگر پست شده در کرواسی
 • اقامت فردی با اقامت طولانی مدت در یکی دیگر از کشورهای عضو
 • الحاق خانواده
 • اقامت عشایر دیجیتال در کرواسی

اخذ اقامت کرواسی به صورت موقت

البته لازم به ذکر است که، درخواست برای اقامت موقت قبل از ورود به جمهوری کرواسی در نمایندگی دیپلماتیک یا دفتر کنسولگری کرواسی به متقاضیان ارائه می شود. علاوه بر این اقامت کوتاه مدت ممکن است در کرواسی بماند تا زمانی که تصمیم در مورد درخواست آنها قابل اجرا شود. علاوه بر این، اسناد و الزاماتی که باید حین درخواست اقامت کرواسی به نمایندگی دیپپلماتیک کرواسی ارائه دهید به شرح زیر می باشد:

 • 2 قطعه عکس رنگی
 • ارائه کپی یک سند کسافرتی معتبر
 • اثبات داشتن بیمه درمانی معتبر
 • ارائه مدارکی دال بر حمایت از خود در کرواسی
 • اثبات دلایل اقامت موقت متقاضیان در این کشور
 • هزینه خدمات کنسولی جهت درخواست اقامت موقت کرواسی به مبلغ 188HRK (کونا کرواسی)
 • ورود و اقامت متقاضیان به کرواسی نباید ممنوع شده باشد.
 • متقاضیان اخذ اقامت موقت کرواسی نباید تهدیدی برای نظم عمومی، امنیت ملی یا سلامت عمومی باشند.

در نمودار زیر می توانید هزینه درخواست اقامت موقت را در کشورهای مختلف اروپایی مشاهده فرمایید:

هزینه درخواست اقامت موقت را در کشورهای مختلف اروپایی

الزامات زبان جهت اخذ اقامت کرواسی

دانش زبان کرواتی یا زبان لاتین یکی از الزامات اساسی در روند اخذ اقامت کرواسی می باشد. اتباع کشورهای خارجی که دریافت اقامت کرواسی را دارند باید یکی از این دو زبان را به خوبی آموزش ببینند. دانش زبان کرواتی یا خط لاتین جهت دریافت اقامت، ممکن است توسط موسسات آموزش عالی یا اجزای آنها که شامل برنامه های تحصیلی زبان کرواتی می شود آموزش داده شود. یا اینکه متقاضیان توسط موسسات آموزش متوسطه، مرکز ملی ارزیابی خارجی آموزش و موسسات آموزش بزرگسالان در صورت داشتن مدرک مورد آزمایش قرار گیرند. شرکت رد امتحانات به زبان کرواسی نیز از دیگر مراحل این فرآیند می باشد. البته لازم به ذکر است که هزینه های این آزمون به عهده اتباع کشورهای ثالث می باشد. نکته قابل توجه این است که افراد زیر نیازی به قبولی در آزمون دانش زبان کرواتی و خط لاتین ندارند.

اقامت کرواسی به صورت دائم

بر خلاف اقامت موقت کرواسی، اقامت در کرواسی به صورت موقت دارای پیچیدگی های خاصی در این حوزه می باشد. اقامت کرواسی به صورت دائم به اتباع کشورهای خارجی در صورتی اعطاء می شود که دارای سند مسافرتی خارجی معتبر باشند. البته لازم به ذکر است که نباید تهدیدی برای نظم عمومی، امنیت ملی یا سلامت عمومی کرواسی در طول اقامت در این کشور باشند. شرایط لازم برای اعطای اقامت دائم کرواسی، به غیر از شرط اقامت 5 ساله منقطع، داشتن سند مسافرتی خارجی معتبر، وسایل حمایت از خود، و بیمه درمانی، دانستن زبان کرواتی و زبان لاتین است. به این نکته نیز توجه فرمایید که، اقامت دائم ممکن است به تبعه کشور ثالث اعطا شود که ملزم به رعایت شرایط 5 سال اقامت قانونی نیست. چنانچه تصمیم خود را برای مهاجرت به کرواسی جهت اخذ اقامت این کشور گرفته اید، برای اطمینان خاطر بیشتر در این خصوص با مشاوران مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :