مهاجرت به کشور بلاروس

اقامت بلاروس

اقامت بلاروس

یکی از موثر ترین برنامه ها در بلاروس برای جذب سرمایه گذار به این کشور، ارائه مجوز اقامت بلاروس برای خارجی ها در ازای سرمایه گذاری است. به لطف برنامه اقامت بلاروس بسیاری از کشورهای اروپایی توانستند وضعیت اقتصادی خود را به طور قابل توجی بهبود بخشند. همچنین از سوی دیگر توانستند زیرساخت های مناطق و شهرهای بلاروس را توسعه دهند. همچنین بلاروس به عنوان یک کشور صلح آمیز کیفیت زندگی فوق العاده ای دارد و به لطف سیستم های بهداشت و آموزش، در بین 20 کشور برتر جهان قرار گرفته است.

مردم بلاروس به شدت به کشورشان افتخار می کنند. علاوه بر این به دلیل فرهنگ جهانی شدن سریع بلاروس، بسیاری از محل های کار تا حد زیادی انگلیسی هستند تا اقلیت های خارجی را در خود جای دهند. هدف موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از ارائه این مقاله بالا بردن سطح اطلاعات شما عزیزان در خصوص شرایط دریافت مجوز اقامت بلاروس بوده است.

مجوز اقامت بلاروس به صورت موقت

هنگام برنامه ریزی برای اقامت بیش از 90 روز در قلمرو بلاروس، یک فرد خارجی باید اجازه اقامت بلاروس به صورت موقت را دریافت کنند. مجوز اقامت بلاروس به صورت موقت، طبق روال تعیین شده برای یک فرد خارجی یا بدون تابعیت صادر می شود. همچنین توسط یک سند خاص تایید می شود. مجوز اقامت موقت بلاروس در سندی صادر می شود که معمولا روز گذرنامه یک شهروند چسبانده شود.

علاوه بر این مجوز اقامت موقت بلاروس، به یک خارجی اجازه می دهد تا بیش از 90 روز اما حداکثر یک سال به طور قانونی در کشور بماند. همچنین در عین حال از تمام حقوق ممکن بر اساس یکسان با شهروندان بلاروس برخوردار باشد. از سوی دیگر اتباع خارجی که به طور موقت در این کشور اقامت دارند نیز حق شرکت در انتخابات ایالتی مختلف را ندارند.

البته لازم به ذکر است که برای اخذ مجوز اقامت بلاروس به صورت موقت باید دلایلی را به سفارت بلاروس ارائه دهید. این دلایل عبارت اند از:

 • برای ملاقات با یکی از بستگان نزدیک به طور مثال خواهر و برادر، والدین، فرزندان و همسر به بلاروس آمده اند. همچنین شواهدی دالی بر این رابطه ارائه کرده اند.
 • برای تحصیل در دانشگاه به بلاروس سفر کرده اند.
 • اماکن مسکونی خود در قلمرو جمهوری بلاروس
 • برای استخدام آمده اند و برای این منظور نیاز به مجوز خاصی دارند.
 • حق دارند تابعیت را در یک روش خلاصه به دست آورند.
 • قبلا دارای تابعیت جمهوری بلاروس بودند.

به طور کلی این لیست بسیار بزرگ است، که به هر خارجی مایل اجازه می دهد تا فرصتی برای دریافت مجوز اقامت بلاروس به صورت موقت پیدا کنند. همچنین مجوز اقامت موقت بلاروس با توجه به دلایل مربوطه تا 1 سال از تاریخ صدور معتبر است.

مجوز اقامت بلاروس به صورت موقت

مجوز اقامت بلاروس به صورت دائم

اگر به مدت 5 سال در بلاروس با اقامت موقت زندگی کرده اید حق دریافت مجوز اقامت بلاروس به صورت دائم را دارید. گروه های زیر از شهروندان حق دارند با خانواده خود ملحق شوند:

گروه های زیر از شهروندان حق دارند با خانواده خود به بلاروس ملحق شوند

علاوه بر این از مهمترین مزایای دریافت مجوز اقامت دائم بلاروس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حق برخورداری از خدمات پزشکی رایگان
 • حق آموزش رایگان
 • حق دریافت مزایا و حقوق بازنشستگی به طور مساوی با شهروندان بلاروس

با این حال، به این نکته نیز توجه فرمایید که دارندگان مجوز اقامت دائم بلاروس حق رای در این کشور را نخواهند داشت. علاوه بر این شما نمی توانید در خدمات عمومی کار کنید یا زمین را به صورت مالکانه خریداری کنید. از سوی دیگر یک دانشجوی خارجی در صورتی که سوابق تحصیلی بالایی داشته باشد می تواند اجازه اقامت بلاروس را دریافت کند. علاوه بر این یک شهروند خارجی اگر توانایی ها و استعدادهای استثنایی داشته باشد، یا خدمات برجسته ای در بلاروس داشته باشد. همچنین دستاوردهای بالایی در فناوری، فرهنگ و ورزش داشته باشد می تواند مجوز اقامت بلاروس را دریافت کند.

اخذ مجوز اقامت بلاروس بر اساس مجوز کار

در برخی از موارد مبنای اخذ مجوز اقامت بلاروس ممکن است پیشنهاد شغلی و وجود مجوز کار خاص باشد. افرادی که دارای مجوز اقامت موقت در جمهوری بلاروس هستند می توانند به طور قانونی حداکثر تا 1 سال در بلاروس اقامت داشته باشند. جهت اخذ مجوز اقامت بلاروس بر اساس مجوز کار، باید مجموعه خاصی از اسناد را به بخش شهروندی و مهاجرت سازمان امور داخلی در محل اقامت آینده خود در بلاروس ارائه دهید.

مدارک مورد نیاز جهت این کار به شرح زیر می باشند:

 • سندی که دلیل صدور مجوز را تایید می کند. که شامل سند تایید ازدواج، گواهی تولد فرزند یا یادداشتی از دانشگاه می شود.
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • بیمه درمانی
 • سندی مبنی بر تایید دریافت درآمد که با آن فرد می تواند برای خود تامین کند.
 • سندی که امکان واقعی زندگی در محل ثبت نام آینده را تایید می کند.
 • رسید جهت پرداخت هزینه های دولتی

افراد واجد شاریط جهت دریافت اقامت بلاروس

اعطای مجوز اقامت بلاروس دارای قوانی و ضوابط خاصی می باشد. به همین فقط گروه های زیر واجد شرایط دریافت مجوز اقامت بلاروس هستند:

 • افرادی که 3 سال یا بیشتر با شهروندان بلاروس ازدواج کرده اند.
 • افراد دارای وضعیت پناهندگی و کسانی که در جمهوری بلاروس پناهندگی دریافت کرده اند.
 • شهروندان روسیه که بلاروس با آنها قرارداد بین المللی ویژه ای دارد.
 • افرادی با توانایی های و استعدادهای برجسته که دستاوردهای بزرگی در هر صنعتی دارند. یا پرسنل بسیار ماهر مورد نیاز کشور بلاروس
 • سرمایه گذاران خارجی که معادل $280000 (دلار) و بیشتر در اقتصاد کشور سرمایه گذاری کرده اند.
 • افرادی که در گذشته شهروند جمهوری بلاروس بوده اند یا در بلاروس زندگی می کردند.

البته امتناع از صدور مجوز اقامت توسط افرادی دریافت می شود که حق خود را برای اجازه اقامت ثابت مکرده اند. یا بیماری های خطرناکی دارند و اطلاعات نادرستی را گزارش کرده اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط درخواست مجوز اقامت بلاروس با مشاوران مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید. تا با مشاوره های دقیق این موسسه از مشکلات پیش رو در مسیر دریافت اقامت بلاروس جلوگیری فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :