مهاجرت تحصیلی آذربایجان

اعزام دانشجو به آذربایجان

بسیاری از متقاضیان در خصوص مهاجرت تحصیلی و اعزام دانشجو به آذربایجان نسبت به این کشور اقداماتی را پیش گرفته اند. خانه ‌ها برای دانشجویان بین‌ المللی معمولا از طریق خوابگاه ‌هایی که توسط دانشگاه ترتیب داده شده یا توسط صاحبخانه‌ هایی که توسط دانشگاه متقاضی بررسی و تأیید شده‌ اند، ارائه می ‌شود. پس از پذیرش در یک برنامه، دانشگاه متقاضی را در فرآیند یافتن مکانی برای زندگی راهنمایی می کند. تلاش برای یافتن یک اجاره خصوصی بسیار دشوار خواهد بود، مگر اینکه به خوبی آذربایجانی یا روسی صحبت کنید. متقاضیان اعزام به آذربایجان برای آغاز زندگی دانشجویی می توانند از مطالب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در سایت موسسه استفاده نمایند.

توضیحاتی پیرامون شرایط زندگی آذربایجان

آذربایجان که زمانی نسبت به هر پاسپورتی که روسی، گرجی یا ایرانی نبود نسبتا منزوی بود، در دهه گذشته خود را به روی جهان باز کرده است. امروزه، اتباع اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس، به استثنای ایرلند، برای ورود به آذربایجان تنها به ویزای الکترونیکی نیاز دارند. شهروندان ایالات متحده، کانادا، روسیه، چین و هند نیز از دسترسی آسان برخوردار هستند. البته لازم به ذکر است که ورود اتباع ارمنستان ممنوع است. هر فردی ارمنی الاصل، حتی اگر با پاسپورت دیگری سفر کند، مانند هر کسی که مدرکی دال بر سفر به ارمنستان در گذرنامه خود دارد، ممنوع است. در آذربایجان وضعیت رفاهی در طی سال های اخیر بهبود یافته است. به عنوان مثال مراقبت های بهداشتی به طور کلی در آذربایجان از استاندارد خوبی برخوردار است، اگرچه در خارج از باکو محدودتر است.

اگر شما یک دانشجوی مهاجر به این کشور باشید، برای بهره مندی از خدمات درمانی به بیمه درمانی نیاز دارید. به همین دلیل است که در طول فرآیند درخواست ویزا، باید مدرکی مبنی بر بیمه ارائه دهید. در مورد شکل پرداخت هزینه های زندگی باید گفت که با تغییر سیستم مالی این کشور در سال های اخیر و به خصوص در باکو، کارت ‌های بانکی، اعم از چیپ و پین، به طور گسترده پذیرفته شده‌اند. با این حال، اگر در یک فروشگاه کوچک یا فروشگاه رفاه پرداخت می کنید، باید از پول نقد استفاده کنید. کارت های بانکی در خارج از باکو به طور گسترده پذیرفته نمی شوند. در صورت خروج از پایتخت، باید مطمئن شوید که تمام پول نقد مورد نیاز خود را با خود همراه داشته باشید، زیرا دستگاه های خودپرداز در خارج از باکو بسیار کم هستند.

روند ویزا برای اعزام دانشجو به آذربایجان

جدای از درگیری با ارمنستان، آذربایجان عموما از دانشجویان بین المللی استقبال می کند و این روند ویزا نشان دهنده این است. این نسبتا استاندارد و بدون پیچیدگی است. برای دانشجویان در کنار ویزای تحصیلی، مجوز اقامت موقت نیز صادر می شود. این مجوز برای مدت زمان تحصیل شما معتبر است. برای دریافت ویزا و مجوز، باید به نزدیکترین سفارت، کنسولگری یا مرکز ویزا آذربایجان مراجعه کنید. شما باید 7 مدرک ارائه کنید.

در شکل زیر مدارک مورد نیاز برای اعزام دانشجویی به آذربایجان اشاره شده است:

مدارک مورد نیاز برای اعزام دانشجویی به آذربایجان

جمع کردن مدارک گفته شده در شکل بالا آنقدرها هم که به نظر می رسد سخت نیست. دانشگاه متقاضی می تواند به متقاضی کمک کند مکانی برای اجاره پیدا کنید و مدارک به زبان آذربایجانی را با هم تهیه کند. چراکه وقتی آذربایجان درخواست ویزای شما را ارزیابی می کند، دانشگاه متقاضی به عنوان حامی وی عمل خواهد کرد. هزینه ها بسته به پاسپورت و وضعیت اقامت متقاضی بسیار متفاوت است. با سفارت، کنسولگری یا مرکز ویزا محلی خود تماس بگیرید تا ببینید آخرین هزینه ها چقدر است. در مورد زمان پردازش، ممکن است بین 14 تا 40 روز طول بکشد زیرا تمام درخواست‌ها باید مستقیما توسط سرویس مهاجرت دولتی در باکو رسیدگی شود. هر چقدر که این پروسه طولانی باشد، ویزا و مجوز شما برای مدت تحصیل در آذربایجان متعلق به شماست.

هزینه های تحصیل دانشجوی اعزامی به آذربایجان

هزینه های تحصیل، هم برای دانشجویان آذری و هم برای دانشجویان بین المللی، توسط دولت تعیین نمی شود، اما حداکثر 6500AZN (منات آذربایجان) در هر سال تحصیلی برای مقاطع کارشناسی است. این به طور قابل توجهی کمتر از بسیاری از کشورهای دیگر در منطقه است. هزینه دکتری در هر سال تحصیلی تقریبا یکسان است. اگر دانشجویی در طول دوره دکتری خود تدریس می کند، می تواند هزینه های خود را مستقیما از دستمزد خود کسر کند، به نوعی مانند مالیات. اما یک نکته مهم این است که دولت آذربایجان هزینه های دانشجویان آذری را که در زمینه های محروم هستند و همچنین کسانی که در رشته های STEM تحصیل می کنند، پوشش می دهد. بقیه باید خود بپردازند. بسیاری از مدارس هزینه های خود را به دلار آمریکا برای دانشجویان بین المللی اعلام می کنند.

نکته مهم دیگر این است که آذربایجان به دنبال افزایش حضور آموزش عالی خود است. بنابراین، تعدادی بورس تحصیلی در حال افزایش است، اگرچه به هیچ وجه به تعداد موجود در کشورهایی مانند بریتانیا، ایالات متحده و کانادا نزدیک نیست. بیشترین درخواست از این بورسیه ها، بورسیه دولت آذربایجان است. این بورسیه که سالانه به گروهی منتخب از دانشجویان بین المللی اعطا می شود، تمام هزینه های تحصیل، پروازهای بین المللی، هزینه های ویزا و 470$ (دلار) را هر ماه برای کمک به هزینه های مسکن و زندگی پوشش می دهد. این بورسیه حتی هزینه بیمه درمانی را نیز پوشش می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله ثبت شرکت در آذربایجان را مطالعه بفرمائید.

روند اعزام دانشجو به آذربایجان

همانطور که در مورد بسیاری از کشورهای دیگر در منطقه وجود دارد، متقاضی باید مستقیما به دانشگاه درخواست دهد و نه از طریق یک پورتال مرکزی ملی. با این حال، اکثر دانشگاه ها از یک روش استاندارد نسبتا مشابه پیروی می کنند. پنجره برنامه عموما از 15 می تا اوایل جولای باز است. نکته بعدی این است که مانند اداره مهاجرت دولتی، دانشگاه های آذری می خواهند بدانند که شما در زمان درخواست چه کسی هستید. شما باید مدارک مختلفی را ارائه دهید که این مدارک را می توان به 2 زبان آذربایجانی یا انگلیسی ارسال کرد. اگر اسناد شما به زبان دیگری باشد. اگر برای دوره کارشناسی درخواست می دهید، ریز نمرات دبیرستان خود را ارائه دهید. اگر برای دوره کارشناسی ارشد درخواست می دهید.

برای هر2 سطح تحصیلی، دانشگاه ها مایل هستند که رزومه شما، هم حرفه ای و هم علمی و یک انگیزه نامه را ببینند برخی از دوره های رقابتی تر، مانند مهندسی یا پزشکی، نیز به توصیه نامه نیاز دارند. مجددا تمامی این مدارک باید به زبان آذربایجانی یا انگلیسی و یا با ترجمه محضری ارائه شوند. شما همچنین باید مدرکی مبنی بر توانایی های انگلیسی خود ارائه دهید، حتی اگر اهل یک کشور انگلیسی زبان مانند بریتانیا یا ایالات متحده باشید.

سایر نکات لازم برای اعزام دانشجویی به آذربایجان در شکل زیر طرح شده است:

ردیف توضیحات
1 اگر برای دکترا در آذربایجان درخواست می دهید، باید تمام مدارک خود را فقط به زبان آذربایجانی ارائه دهید.
2 همه ترجمه ها برای درخواست اعزام برای دکتری باید محضری باشد.
3 محل زندگی باید مورد تایید دانشگاه قرار بگیرد.

متقاضیان علاقه مند به مهاجرت دانشجویی می توانند چالش های خود را با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در میان بگذارند تا در سریع ترین زمان ممکن حل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :