مهاجرت تحصیلی کانادا

اخذ اقامت کانادا پس از تحصیل

اخذ اقامت کانادا پس از تحصیل

اخذ اقامت کانادا بعد از تحصیل خبر خوشی است که می تواند عزم متقاضیان را برای اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه های این کشور را دو چندان کند. در واقع، بعد از فارغ التحصیلی در کانادا شما می توانید با توجه به شرایط خود برای دریافت اقامت دائم خود اقدام نمایید. دانشجویان بین المللی که تحصیلات عالیه را در دانشگاه های کانادا به اتمام رسانده‌اند، می توانند درخواست ویزای کار بعد از تحصیل دهند و با دریافت ویزای کار کانادا، در این کشور اقامت داشته باشند. در سال 2022 مدت زمان لازم برای کاریابی در کانادا بعد از فارغ التحصیلی از 3 ماه به 6 ماه افزایش یافت. اگر دانشجو در این مدت موفق به پیدا کردن کار در کانادا نشود، متقاضی بایستی بعد از اتمام زمان تعیین شده کشور کانادا را ترک کند. در این مقاله کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در پی توضیحات به روز و کاملی در باب امتیاز دریافت مجوز اقامت پس از تحصیل یا PGWP می باشند.

اخذ مجوز PGWP و اقامت کانادا بعد از تحصیل

برای مشغول شدن به کار بعد از فارغ‌التحصیلی در کانادا شما نیازمند دریافت مجوز کار هستید. سابقه کاری که از طریق کار تمام وقت به دست می آورید شما را برای دریافت اقامت دائم کانادا نزدیک تر می کند. یکی از مجوزهای کاری ویژه فارغ التحصیلان ویزای اقامت پست گرجویت یا PGWP است. در حقیقت این ویزا مجوز اجازه کار بعد از فارغ التحصیلی است که توسط بعضی از موسسات و دانشگاه های مورد تایید اداره مهاجرت کانادا صادر می شود. این مجوز به شما امکان کار به مدت 3 سال به طور تمام وقت را می دهد که این سابقه کاری شانس شما را برای دریافت اقامت دائم کانادا بالا می برد.

برای دریافت اجازه کار بعد از تحصیل بایستی شرایط زیر را داشته باشید:

 • سن شما باید بالای 18 سال باشد.
 • حداقل 8 ماه مشغول به تحصیل به صورت مداوم و بدون وقفه باشید.
 • مدرک خود را از مؤسسات آموزش عالی مورد تائید (DLI) دریافت کرده باشید.

مدت زمان اجازه کار در مجوز PGWP در جدول زیر آمده است:

مدت زمان تحصیل امکان دریافت PGWP
کمتر از 8 ماه امکان دریافت PGWP را ندارد.
بیشتر از 8 ماه و کمتر از 2 سال دریافت PGWP بستگی به مدت زمان تحصیل دارد.
بیشتر از 2 سال امکان دریافت PGWP به مدت 3 سال

ویزای کاری برای فارغ التحصیلان از کانادا

اگر شما مشمول دریافت مجوز PGWP نبودید می توانید برای سایر مجوزهای کاری تلاش کنید. از اینرو 2 نوع مجوز کار در کانادا وجود دارد که شامل مجوز کار آزاد (Open Work Permit) و مجوز کار کارفرمای خاص (employer-specific work permit) است. در مجوز کار آزاد شما می توانید برای اجازه اشتغال در کانادا اقدام کنید که این ویزا برای یک سری از مشاغل خاص که در لیست کارفرمایان مجاز کانادایی قرار گرفته است صادر می شود.

برای دریافت ویزای کار آزاد کانادا شما باید حداقل یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

 • شرکت در دوره های مخصوص مورد تائید اداره مهاجرت کانادا
 • داشتن همسر مشغول به کار و یا تحصیل در کانادا
 • پناهندگی و قرارگیری در شرایط خاص

ویزای کاری کارفرمای خاص به شما اجازه می دهد تا بر طبق مقررات خاص مجوز کار، مشغول به کار شوید. این مقررات و شرایط شامل موارد زیر است:

 • نام کارفرما
 • مدت زمان اشتغال
 • مکان اشتغال

سیستم اکسپرس اینتری برای اخذ اقامت کانادا بعد از تحصیل

اکسپرس اینتری یک سیستم مهاجرتی می باشد که امکان مهاجرت به کانادا و اخذ ویزا را از طریق 5 برنامه امکان پذیر می کند. در این برنامه افراد بر اساس معیارهای مختلف امتیازبندی می شوند و افرادی که بالاترین امتیاز را کسب کنند برای دریافت اقامت دائم کانادا کاندید می شوند. در ادامه درباره هر یک از این برنامه ها توضیحاتی ارائه می شود. در ابتدا لازم است که با 2 مخفف CLB و NOC آشنا شوید.

طبقه بندی مشاغل مختلف به شرح زیر است:

نوع مهارت شغل
مهارت نوع 0 کارهای مدیریتی
مهارت سطح A مشاغل حرفه ای که نیازمند مدارک دانشگاهی است.
مهارت سطح B کارهای فنی مهارتی که نیازمند مدرک کالج و یا گذراندن دوره های مرتبط است.
مهارت سطح C مشاغل نیازمند به مهارت متوسط که لازمه آن داشتن مدرک دبیرستان و یا گذراندن دوره های مرتبط است.
مهارت سطح D مشاغل نیازمند به مهارت ضعیف همراه با گذراندن دوره مرتبط

سیستم اکسپرس اینتری برای اخذ اقامت کانادا بعد از تحصیل

برنامه Canadian Experience Class و اقامت کانادا بعد از تحصیل

این برنامه زیرمجموعه سیستم اکسپرس اینتری کانادا می باشد و برای افرادی که دارای سابقه کاری (حداقل یک سال به صورت تمام وقت و یا پاره وقت) هستند بسیار مناسب است. در صورتی که شما برای NOC A یا NOC 0 درخواست داده باشید حداقل امتیاز CLB شما 7 و اگر برای NOC B درخواست داده باشید حداقل امتیاز CLB شما 5 است. داشتن پیشنهادکاری در این برنامه ضروری نیست، اما در صورت داشتن پیشنهاد از یک شرکت معتبر کانادایی امتیاز شما ارتقا می یابد. همچنین در این برنامه وجود مدرک تحصیلی ضروری نیست.

برنامه Federal Skilled worker و اقامت کانادا بعد از تحصیل

این برنامه به افرادی که دارای سابقه کاری و مهارت بالا در زمینه تخصصی خود هستند توصیه می شود. برای شرکت در این برنامه نمره CLB شما باید حداقل 7 باشد و سابقه کاری شما باید در طبقه بندی مشاغل NOC 0، NOC A، NOC B قرار گیرد. حداقل سابقه کاری شما باید یک سال به صورت تمام وقت یا پاره وقت باشد. این برنامه نیز همانند برنامه CEC به پیشنهاد کاری احتیاج ندارد و داشتن آن امتیاز محسوب می شود. حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز تحصیلات متوسطه و یا بالاتر می باشد.

برنامه Federal Skilled Trades و اقامت کانادا بعد از تحصیل

برای ورود به این برنامه متقاضیان دریافت اقامت کانادا نیازمند کسب نمره CLB 5 در مهارت‌های Listening و Speaking و همچنین دریافت نمره CLB 4 در مهارت Writing می باشند. سابقه کاری شما باید در طبقه شغلی NOC B قرار گیرد و مدت زمان آن باید حداقل 2 سال باشد. در این برنامه داشتن پیشنهاد شغلی حداقل به مدت یک سال و یا گواهی تایید مهارت تخصصی معتبر الزامی است. وجود مدرک تحصیلی ضروری نیست اما در صورت وجود امتیاز محسوب می شود.

برنامه پایلوت مهاجرت به آتلانتیک کانادا پس از تحصیل

این برنامه مخصوص مهاجرانی است که می خواهند اقامت دائم خود را در شهرهای نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نوا اسکوشیا و جزیره پرنس ادوارد بگیرند. نمره CBL در این برنامه 4 می باشد. مزیت این برنامه در این است که برخلاف برنامه های دیگر نیازمند سابقه کاری پس از اتمام دوره تحصیلی در کانادا نمی باشد. وجود پیشنهادکاری در یکی از رده های مختلف طبقه بندی شغلی از طرف کارفرما در آتلانتیک الزامی می باشد. همچنین تحصیل در دانشگاه های دولتی آتلانتیک کانادا یکی از شروط این دوره می باشد که طول مدت تحصیل حداقل یک سال می باشد.

اما 3 گروه واجد شرایط برای اخذ ویزای اقامت دائم کانادا در قالب پروژه آتلانتیک عبارتند از:

 • فارغ التحصیلان خارجی از دانشگاه های آتلانتیک (AHSP)
 • کارگران نیمه ماهر خارجی (AISP)
 • کارگران ماهر خارجی (AIGP)

برای مطلع شدن از شرایط کاریابی در کانادا 2022 با متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت که در امور مهاجرتی بسیار باتجربه می باشند، حتما در تماس باشید. همچنین پیشنهاد می ‌شود جهت اخذ اطلاعات تکمیلی نسبت به مطالعه مقاله اقامت بعد از تحصیل در کانادا اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :