مهاجرت تحصیلی آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

مهاجرت تحصیلی به عنوان یکی از مهم ترین روش های مهاجرت در جهان است که مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل نیز از این نظر در رده سوم قرار دارد. سالیانه هزاران دانشجوی بین المللی برای تحصیل در آلمان راهی این کشور می شوند تا بتوانند در آینده خود تغییر چشمگیری ایجاد کنند. ادامه تحصیل در کشور آلمان به دانشجویان کمک خواهد کرد تا بتوانند در فاصله زمانی کوتاهی پس از پایان تحصیل خود، یک شغل مناسب در نقاط مختلف جهان بیابند.

در کشور آلمان بیش از 500 دانشگاه وجود دارد. به همین منظور می توان گفت که دانشجویان از فرصت بسیار مناسبی برای تحصیل در این کشور برخوردار هستند. هزینه های اندک تحصیل در کشور آلمان می تواند برای دانشجویان یک فرصت انگیزشی مناسب باشد تا به مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل اقدام کنند. تمام کوشش ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تسهیل شرایط تحصیل و مهاجرت به کشور آلمان برای ادامه تحصیل است.

مراحل مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

برای اینکه بتوان از طریق مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان سفر کرد باید مراحل مشخصی را پشت سر گذاشت. هر یک از این مراحل نیازمند زمان مشخصی است که باید در برنامه ریزی های سفر به آن توجه ویژه داشت.

مهم ترین مراحل پیش روی دانشجویان بین المللی برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل عبارتند از:

 • فراگیری زبان آلمانی یا انگلیسی
 • بررسی مدارک تحصیلی و اخذ پذیرش از دانشگاه
 • بررسی شرایط مالی تحصیل در آلمان
 • دریافت بیمه درمانی
 • دریافت ویزای تحصیلی آلمان
 • سفر به آلمان و ثبت نام در دانشگاه
 • دریافت اقامت در کشور آلمان

زبان و شرایط مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

برای اینکه بتوان به راحتی در آلمان به زندگی پرداخت و شرایط بهتری برای تحصیل یافت، بهتر است زبان رسمی این کشور را آموخت. برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل و آگاهی از حداقل سطح تسلط به زبان آلمانی باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کرد. در برخی از موارد دانشگاه هایی که امکان آموزش زبان آلمانی را دارند، دانشجویان با سطح زبان A1 را مورد پذیرش قرار می دهند. اما آنها باید در طول یک بازه زمانی مشخص خود را به سطح B2 یا C1 برسانند. در برخی از رشته های خاص ممکن است از دانشجویان خواسته شود که سطح زبان خود را به C2 برسانند.

شرایط برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را دارند متفاوت است و آنها باید قبل از اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان، مدرک خواسته شده را ارائه دهند. حداقل نمره آیتلس مورد پذیرش دانشگاه های سطح متوسط آلمان 6 است. در آزمون تافل نیز دانشجویان با نمره 80 توانایی خواهند داشت تا برای دریافت پذیرش درخواست خود را به ثبت برسانند. به طور کلی پیشنهاد ما به شما بررسی شرایط مهاجرت به آلمان از طریق لینک مذکور خواهد بود.

زبان و شرایط مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان

برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل دانشجویان باید حتما از طرف یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش تحصیلی دریافت کنند. به همین منظور بهتر است با توجه به شرایط تحصیلی خود به جستجوی بهترین گزینه های ممکن بپردازند. از این رو مدارک خود را برای آن ها در تاریخ مشخص شده ارسال کنند. متقاضیان تحصیل در آلمان باید دوره قبل تحصیل خود را به پایان رسانده باشند. مدارک تحصیلی خود را به زبان آلمانی یا انگلیسی ترجمه کرده و در اختیار دانشگاه قرار دهند. اسکن صفحه اصلی گذرنامه و همچنین یک قطعه عکس به همراه ریز نمرات، آخرین مدرک تحصیلی و مدرک معتبر تسلط به زبان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان ضروری است.

شرایط مالی تحصیل در آلمان

شاید شما نیز بارها در رابطه با تحصیل رایگان در آلمان مطالب مختلفی را مطالعه کرده باشید. ما نیز ضمن تاکید بر این نکته اعلام می کنیم که در این بین، شرایط خاصی نیز وجود دارد. برخی از دانشجویان برای تحصیل در آلمان نیاز به پرداخت شهریه خواهند داشت. در صورتی که دانشگاهی که انتخاب کرده اید در منطقه بادن وورتنمبرگ قرار گرفته است. شما باید به عنوان دانشجوی بین المللی شهریه دانشگاه خود را به صورت کامل پرداخت کنید. شهریه در دانشگاه های این منطقه در حدود 1500€ (یورو) برای هر سال تحصیلی است.

مهم ترین شهرها منطقه بادن وورتنمبرگ در خصوص مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل عبارتند از:

 • اشتوتگارت
 • کارلزروهه
 • منهایم
 • فرایبورگ
 • هایدلبرگ

علاوه بر این همه دانشجویان بین المللی باید ثابت کنند که سالانه می توانند اعتبار مالی 8700€ (یورو) را در حساب بانکی خود بلوکه کنند تا دولت آلمان به صورت ماهیانه و به عنوان هزینه زندگی آن را در اختیار دانشجویان قرار دهد. البته شاید بتوان گفت که این مبلغ برا تامین هزینه زندگی در آلمان به خصوص در شهرهای بزرگ این کشور کافی نباشد.

چگونگی اخذ ویزای تحصیلی آلمان

برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل، دریافت ویزای تحصیلی آلمان از ضروری ترین کارهایی است که باید انجام شود. برای دریافت ویزای تحصیلی دانشجویان باید حتما پذیرش تحصیلی خود را در دست داشته باشند و نسبت به دریافت بیمه درمانی معتبر در کشور آلمان برای مدت 3 ماه نیز اقدام کرده باشند. همه دانشجویان باید پس از قطعی شدن اقامت در کشور آلمان نسبت به تمدید بیمه درمانی خود اقدام کنند.

مهم ترین مدارکی که برای دریافت ویزای تحصیلی به آن نیاز خواهید داشت عبارتند از:

 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی به علاوه ریز نمرات همان دوره
 • گواهی تمکن مالی معادل 8700€ (یورو)
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی در سطح مورد نیاز دانشگاه و یا آلمانی حداقل در سطح A1
 • گواهی تکمیل فرم شرکت در دوره های زبان آلمانی برای افرادی که دارای نقص در پرونده هستند.
 • گواهی بیمه درمانی معتبر در آلمان
 • گواهی پذیرش از موسسات علمی معتبر در کشور آلمان
 • گذرنامه معتبر
 • فرم درخواست صدور ویزای تحصیلی آلمان
 • 2 قطعه عکس
 • پرداخت 60€ (یورو) هزینه صدور ویزا

دریافت اقامت آلمان از طریق تحصیل

پس از آنکه ویزای تحصیلی به دست دانشجویان سپرده شود، آنها مجوز سفر به آلمان را پیدا خواهند کرد. ویزای تحصیلی در کشور آلمان تنها 3 ماه اعتبار قانونی دارد. در صورت عدم ثبت نام در دانشگاه باید مجدد برای دریافت آن اقدام شود. پس از آن که دانشجویان ثبت نام خود را قطعی کردند، باید با مراجعه به شهرداری شهر محل اقامت خود و تحویل مدارک مورد نیاز، اقامت خود در کشور آلمان را به صورت قطعی انجام دهند.

این مسئله به دانشجویان کمک خواهد کرد تا بتوانند به کمک آن ویزای تحصیلی خود را تا پایان مدت اقامت در آلمان به عنوان دانشجو تمدید کنند. در غیر این صورت باید پس از پایان اعتبار ویزا راهی کشور خود شوند. مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر تجربیات خود در زمینه اعزام دانشجو به خارج از کشور می توانند امکان مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل را برای شما نیز فراهم آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :