مهاجرت تحصیلی ترکیه

مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

به دلیل گسترش روزافزون دانشجویان خارجی در کشور ترکیه، در این مقاله سعی بر آن داریم تا مزایا و معایب تحصیل در ترکیه را مورد بررسی قرار دهیم. دلایل زیادی برای تحصیل در کشور ترکیه وجود دارد، این کشور با توجه به خصوصیات طبیعی، معنوی، حمل و نقل و ظاهر خاص شهرهای خود، توجه بسیاری از دانشجویان جهان را به خود جلب کرده است. در سال 2018 کشور ترکیه به عنوان یک اقتصاد بازار نوظهور با سرانه تولید ناخالص داخلی در حدود 11000$(دلار) یاد شده است.

هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور نسبت به کشورهای اروپایی بسیار پایین تر است که یکی از عمده ترین دلایل برای مهاجرت دانشجویان به این کشور می باشد. در ابتدا یک توضیح مختصر درباره شهرهای ترکیه می دهیم و بعد از آن مزایا و معایب تحصیل در ترکیه را مورد بررسی قرار می دهیم.

شهرهای دانشجویی کشور ترکیه

ترکیه در لیست کشورهای دارای دسترسی به آموزش عالی در رتبه دوم با نرخ تحصیل 94.2% قراردارد. استانبول بزرگترین شهر ترکیه می باشد و هزاران سال قدمت دارد. اما امروز به عنوان یک شهر جهانی با یک افق دائمی در حال شکوفایی است. 8 سال پس از آن که این کشور به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا معرفی شد. این شهر به یکی از محبوب ترین مناطق گردشگری جهان تبدیل شد. میراث فرهنگی این شهر مورد توجه بسیاری از توریست ها و مردم دنیا قرار گرفته است. دانشگاه فنی استانبول و Bogaziçi University جزء دانشگاه های برتر استانبول در رتبه های 8 و 10 در رتبه بندی EECA هستند.

آنکارا پایتخت کشور ترکیه و پس از استانبول بزرگترین شهر این کشور است. این شهر مرکز تجاری و سیاسی ترکیه که دارای جمعیت زیاد دانشجویی و همچنین میزان قابل توجهی از دیپلمات های بین المللی می باشد. محبوب ترین جاذبه های گردشگری ترکیه در این شهر علاوه بر سواحل زیبایش شامل قلعه آنکارا، موزه تمدن های آناتولی و آنیت کبیر مقبره مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه است. 2 دانشگاه دارای رتبه برتر جهانی در آنکارا، دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) و دانشگاه بیلکنت هستند که به ترتیب در رتبه های 8 و 14 قرار دارند.

بررسی هزینه جزء مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

این کمک هزینه ها شامل پرداخت هزینه های اقامت، بیمه درمانی و هزینه سفر نیز می شود. دانشجویانی که در کشور ترکیه در زمینه پزشکی تحصیل می کنند می توانند پس از اتمام تحصیل در ایران مشغول به کار شوند و مدرک دریافتی از دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد. باتوجه به این موضوع که کشور ترکیه شرایط مناسبی نسبت به کشورهای اروپایی برای دانشجویان ایرانی دارد.

به صورت کلی برای برشمردن مزایای تحصیل در این کشور می توانیم به موارد زیر اشاره کرد:

  • فرصت های آموزش عالی و با کیفیت
  • تنوع بالا دانشگاه و رشته های تحصیلی
  • تشابه فرهنگی میان کشور ایران و ترکیه
  • مورد تایید وزارت بهداشت ایران بودن بسیاری از دانشگاه های ترکیه
  • دارا بودن سیستم تبادل دانشجو
  • هزینه های کم زندگی در ترکیه
  • فناوری اطلاعات مدرن و پیشرفته
  • شرایط زندگی آسان
  • امکان استفاده از بورسیه تحصیلی
  • نزدیک بودن به کشور ایران

بررسی هزینه جزء مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

مزایای تحصیل در ترکیه

برای آن که شخصی مهاجرت کند و در کشور دیگری به تحصیل بپردازد بی شک دارای معایب و مزایایی می باشد که بسته به شرایط شخص، این معایب و مزایا متغییر است. از آنجایی که کشور ترکیه کشوری مهاجرپذیری است. از این رو دانشگاه هایی با رتبه های خوب در سطح جهانی دارند مقصد خوبی برای دانشجویان ایرانی شناخته می شود. تحصیل در ترکیه شامل فرصتی برای تحصیل نسبتا ارزان و با کیفیت مناسب است، با فرصت هایی برای بورسیه تحصیلی و همچنین کمک هزینه ماهیانه که هزینه های دانشگاه پرداخت می کنند.

معایب تحصیل در ترکیه

با توجه به مزایای بسیار زیادی که کشور ترکیه دارد، در بررسی معایب تحصیل در کشور ترکیه می توانیم به چند مورد اشاره کنیم که شاید کم باشند ولی برای برخی از افراد اهمیت بسیاری دارند. از جمله این معایب یادگیری زبان ترکی استانبولی است، در بیشتر دانشگاه های دولتی ترکیه دروس به زبان ترکی استانبولی تدریس می شود و اشخاص برای آموزش این زبان یک سال باید در دوره های زبان این کشور شرکت کنند و بعد از آن با ارائه مدرک زبان ترکی استانبولی می توانند وارد دانشگاه شوند که عملا یک سال از تحصیل خود باز می مانند.

از دیگر معایب تحصیل در این کشور عدم اجازه کار برای دانشجو در حین تحصیل می باشد که شخص نمی تواند زمانی که در این کشور مشغول تحصیل است به کار دانشجویی بپردازد. با توجه به افزایش دانشجویان بین المللی در این کشور برخی از دانشگاه ها با کمبود خوابگاه مواجه هستند که شخص مجبور می شود خانه اجاره کند که متاسفانه هزینه اجاره منزل در شهرهایی مثل استانبول کمی بالاست. همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای راهنمایی شما عزیزان در زمینه های مهاجرت به ترکیه آماده خدمت رسانی می باشند، در صورت هرگونه سوال در این زمینه با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :