مهاجرت تحصیلی یونان

تحصیل در یونان

تحصیل در یونان

شرایط تحصیل در یونان برای دانشجویان بین المللی مناسب می باشد، اما در مجموع می توان یونان را به عنوان یکی از مقاصد ارزان تحصیلی دانست. چه از نظر هزینه های زندگی چه از نظر شهریه دانشگاه، یونان کشوری مقرون به صرفه است. دلیل محبوبیت یونان بین دانشجویان نیز همین مسئله است چرا که سطح توسعه یافتگی و ثبات اقتصادی یونان در قیاس با کشورهایی مثل دانمارک، اتریش، فرانسه، نروژ، سوئد و سایر بسیار پایین تر است. مهم تر از همه نرخ بیکاری در یونان بالا است و یافتن شغل حتی برای فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر این کشور هم راحت نیست.

به شرطی که علاوه بر داشتن رزومه خیلی خوب، به زبان یونانی نیز در کنار زبان انگلیسی مسلط باشند. لازم به ذکر است در غالب کشورهای دنیا از جمله انگلیس، سوئد، آلمان، کانادا و سایر دانشجویان ضمن تحصیل اجازه کار دارند. اما در یونان اگرچه کار دانشجویی برای غیر اروپایی ها ممنوع نشده است با محدودیت ها و سختگیری های زیادی روبه رو است. پس شانس قوی کردن رزومه شغلی با کار حین تحصیل در یونان پایین می آید و دانشجویان باید به جنبه های دیگر رزومه خود توجه نشان دهند.

در این مقاله که به وسیله موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است در خصوص شرایط تحصیل در یونان در سال 2022 به سوالات ذیل پاسخ داده می شود:

 • هزینه های تحصیل و زندگی در یونان برای دانشجویان بین المللی در سال تحصیلی 2022 چقدر است؟
 • بهترین دانشگاه های یونان کدام اند؟
 • مهم ترین مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی کدام اند؟

هزینه تحصیل در کشور یونان

در دانشگاه های دولتی یونان دانشجویان اتحادیه اروپا و حوزه اقتصادی اروپا یعنی EU/EEA students معمولا شهریه ای پرداخت نمی نمایند. تنها استثنای این امر برخی از رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد است که باز هم شهریه بسیار کمی دارند. سایر دانشجویان برای تحصیل در یونان باید شهریه پرداخت نمایند که میزان آن در دانشگاه های دولتی با توجه به رشته و مقطع تحصیلی بین 1500€ الی 9000€ (یورو) می باشد. باید توجه داشت هزینه تحصیل در کشور یونان علاوه بر شهریه دانشگاه، شامل سایر هزینه های تحصیلی از جمله بیمه دانشجویی در یونان و تهیه کتب درسی هم می شود. البته از سوی دانشگاه و انجمن های مختلف به دانشجویان در یونان کتاب قرض یا حتی هدیه داده می شود. دانشگاهی مثل University of Thessaloniki علاوه بر تهیه 2 وعده غذایی گرم در روز، امکان استفاده رایگان از باشگاه را هم برای دانشجویان صرف نظر از تابعیتشان فراهم کرده است.

به طور متوسط افراد برای تمامی هزینه های زندگی در یونان، حتی اجاره مسکن، خوابگاه و سایر موارد بین 450€ الی 700€ (یورو) می پردازند. این در حالی است که متوسط هزینه های زندگی در غالب کشورهای اروپایی مثل اسپانیا، آلمان یا ایتالیا بالاتر بوده و بین 800€ الی 1000€ (یورو) در ماه می باشد. در یونان ولی اجاره ماهانه بین 240€ الی 450€ (یورو) است و مثلا می توان با 5€ (یورو) غذاهای خیابانی ارزان قیمت تهیه کرد. همچنین از آن جایی که نرخ تورم در یونان پایین است، قیمت ها نیز در این کشور به مرور زمان افزایش چشمگیری نخواهند داشت.

هزینه تحصیل در کشور یونان

شرایط تحصیل در دانشگاه های برتر یونان

کسانی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های برتر یونان شوند برای یافتن شغل در این کشور یا سایر اتحادیه اروپا و حتی کشورهایی مثل آمریکا یا کانادا مشکلی نخواهند داشت.

در یونان دانشگاه های زیادی وجود دارد اما برترین آن ها در سال 2022 عبارتند از:

بهترین دانشگاه های یونان در سال 2022Times Higher Education RankingShanghai Jiao Tong University RankingQS RankingU.S. News & World Report Rankingرتبه در سطح ملی
دانشگاه کرت3518018015631
دانشگاه ملی و کاپو دیستری آتن4013016512622
دانشگاه ارسطو تسالونیکی6015015713493
دانشگاه اقتصاد و بازرگانی آتن6018014

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی مقاله تحصیل در چک را مطالعه بفرمائید.

مهم ترین مدارک برای تحصیل در یونان

یونان یکی از کشورهای امن و ارزان قیمت اروپا است که دانشگاه های نسبتا خوبی دارد. برای تحصیل در این دانشگاه ها دانشجویان باید با توجه به رشته و مقطع تحصیلی خود مدارکی را تهیه نمایند اما مهمترین مدارک برای تحصیل در یونان عبارتند از:

 • CV به زبان انگلیسی یا یونانی
 • مدرک زبان یونانی یا انگلیسی معتبر با توجه به زبان دوره ای که فرد قصد پذیرش از آن را دارد.
 • توصیه نامه از اساتید
 • انگیزه نامه
 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی به زبان انگلیسی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات تحصیلی به زبان انگلیسی

پس از اخذ پذیرش نوبت به اخذ ویزای تحصیلی یونان می رسد و مهم ترین شرایط به این منظور عبارت هستند از:

 • عدم رد شدن ویزای تحصیلی یونان در یک سال گذشته
 • داشتن تمکن مالی لازم برای پرداخت هزینه های تحصیلی و زندگی در یونان
 • داشتن بیمه معتبر در اتحدیه اروپا
 • داشتن نامه پذیرش قطعی از دانشگاه برای دوره تحصیلی تمام وقت

لازم به ذکر است بیمه معتبر دانشجویی در یونان باید تا سقف 30000€ (یورو) از هزینه های درمانی فرد را در یونان و سایر کشورهای اتحادیه اروپا پوشش دهد. در مقاله تحصیل در یونان که به وسیله موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شد راجع به شرایط تحصیل، هزینه های تحصیل و زندگی در یونان، دانشگاه های برتر یونان و سایر موارد اطلاعاتی ارائه گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :