مهاجرت تحصیلی آمریکا

تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی

تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی

تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی هم برای متقاضیان جویای تحصیل پزشکی و هم برای متقاضیان تحصیل غیرپزشکی می تواند بسیار جذاب باشد. شرایط تحصیل در آمریکا بگونه ای است که دانشجو باید برای اخذ پذیرش حتما مدرک تحصیلی، مدرک زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل) و مدارک شناسایی خود را به دانشگاه ارائه نماید. همچنین داوطلبان تحصیل پزشکی در آمریکا بایستی از آزمون پزشکی (MCAT) و دانشجویان غیرپزشکی نیز در آزمون ارزیابی علمی (SAT) قبول شوند تا صلاحیت ورود به دانشگاه های آمریکا را کسب کنند. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله ضمن تحلیل شرایط تحصیلی دانشجویان خارجی در آمریکا شما عزیزان را همچنین با فرآیند اخذ ویزای تحصیلی آمریکا (F1 Visa) نیز آشنا می کنند.

شرایط تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی

کشور آمریکا کماکان از بهترین نظام های آموزش عالی در کل دنیا برخوردار است. تحصیل در آمریکا هدف و اولویت اصلی دانشجویان از سراسر جهان محسوب می شود. جالب است بدانید که طبق رنکینگ برترین دانشگاه های جهان (QS) هر 3 دانشگاه برتر جهان یعنی دانشگاه هاروارد، دانشگاه استنفورد و موسسه فناوری ماساچوست هستند و هر 3 نیز از ایالات متحده می باشند. دانشجویان خارجی می توانند در هر 3 مقطع تحصیلی و در این دانشگاه ها و دانشگاه های دیگر آمریکا پذیرش خود را بگیرند. اما شرایط تحصیل در رشته های پزشکی و غیرپزشکی آمریکا کمی متفاوت از هم می باشد.

دانشجویان در هنگام انتخاب دانشگاه و برنامه تحصیلی باید به موارد زیر توجه داشته باشند:

پارامتر شرح
شرایط تحصیل پزشکی ارائه مدرک دیپلم متوسطه، قبولی در آزمون MCAT مدرک زبان آیلتس بالای 6
شرایط تحصیل غیرپزشکی ارائه مدرک دیپلم متوسطه با معدل (GPA) بالای 2، قبولی در آزمون SAT، مدرک زبان آیلتس 5.5 و تافل 46 و 59

همان طوری که در مطالب فوق نیز بیان شد، تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی به معنای تحصیل در برترین کالج ها و دانشگاه های جهان است. در اینجا جهت آشنایی بهتر شما عزیزان، لیست برترین دانشگاه ها و کالج های آمریکا معرفی می گردد:

  • دانشگاه هاروارد
  • دانشگاه استانفورد
  • موسسه فناوری ماساچوست
  • دانشگاه کالیفرنیا
  • دانشگاه کلمبیا

هزینه تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی

با اینکه گفته می شود که هزینه تحصیل در کشور آمریکا بالاست، اما نباید فراموش کرد که اولا در به ازای تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا و زندگی در کشوری با بالاترین شاخص کیفیت زندگی این سطح از هزینه ها معقول نیز به نظر می رسد. ثانیا دانشجویان حاضر در آمریکا از مزایا و امتیازات ایده عالی مثل کار ضمن تحصیل و برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی و غیردولتی برخوردار هستند که در کمتر کشوری از جهان چنین امتیازات گسترده ای در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. همانند هر کشور دیگری هزینه تحصیل در آمریکا نیز به دانشگاه و برنامه تحصیلی شما بستگی دارد.

مطابق آمارهای موجود، متوسط شهریه سالیانه دانشجویان در دانشگاه های آمریکا در سال 2022 از این قرار است که دانشجوهای دانشگاه های دولتی به طور میانگین 39890$ (دلار آمریکا) در سال و هزینه تحصیل در آمریکا در دانشگاه های خصوصی به طور سالانه 49320$ (دلار آمریکا) می باشد. اما هزینه زندگی در آمریکا برای دانشجویان خارجی به گونه ای است که متوسط کل مخارج آنها در این کشور از 1000$ الی 1500$ (دلار) متغیر است. دانشجویان تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی بایستی این نکته مهم را مدنظر خود قرار دهند که بیشترین سهم از بودجه مالی آنها با حدود 34% متعلق به اجاره مسکن در آمریکا است.

برای اطلاع از آخرین وضعیت بهای اجاره خانه در آمریکا 2022 توصیه می شود که جدول زیر را ملاحظه نمائید:

نوع آپارتمان اجاره خانه ماهانه به دلار آمریکا
آپارتمان تک خواب وسط شهر 1360$
آپارتمان تک خواب حومه شهر 1086$
آپارتمان 3 خواب وسط شهر 2180$
آپارتمان 3 خواب حومه شهر 1723$

هزینه تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی

کار و تحصیل به زبان انگلیسی در آمریکا

مطابق قوانین کشور آمریکا، ویزای تحصیلی به دارنده آن اجازه کار نیمه وقت دانشجویی تا 20 ساعت در هفته را می دهد. دانشجویان جویای تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی در زمان تعطیلات تابستانی نیز می توانند به صورت تمام وقت در آمریکا کار کنند. توجه کنید که امکان کار دانشجویی در سال اول فقط به صورت دانشگاهی یا On-campus می باشد، اما از سال دوم دانشجو حق کار خارج از دانشگاه یا Of-campus را نیز دارد. دانشجویان از این طریق می توانند قسمتی از هزینه های خود را در آمریکا پرداخت کنند. اما پس از اتمام تحصیلات نیز دانشجویان می توانند در آمریکا مقیم شده و با دریافت پیشنهاد کاری از کارفرمای آمریکایی در این کشور کار و زندگی کنند.

برای این منظور، فارغ التحصیلان جهت دریافت اقامت آمریکا پس از تحصیل 2 راه پیش رو دارند:

  • اقامت 29 ماهه فارغ التحصیلان رشته های STEM
  • اقامت 12 ماهه فارغ التحصیلان سایر رشته های تحصیلی

در واقع دانشجویان خارجی دارنده ویزای F1 می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری آمریکا تبدیل کنند. برای این منظور آنها بایستی قبل از اتمام اقامت تحصیلی خود در برنامه کارآموزی اختیاری (OPT) ثبت نام کنند تا بتوانند ضمن کارآموزی همچنین در آمریکا کار هم انجام بدهند. پس از آن با یافتن پیشنهادکاری از شرکت آمریکایی از طریق درخواست از اداره مهاجرت ایالات متحده، ویزای تحصیلی F1 Visa خود را به ویزای کاری آمریکا H1B Visa تبدیل کنند.

اخذ ویزا جهت تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی

اخذ پذیرش از دانشگاه آمریکایی تنها شرط لازم برای ورود و ادامه تحصیل در آمریکا نیست. بلکه پس از اخذ نامه مذکور از دانشگاه های مورد تایید SEVIP (برنامه دانشجویی و تبادل ویزیتور)، شما بایستی نسبت به اخذ ویزای تحصیلی آمریکا (نوع F1) اقدام نمائید. اخذ این ویزا هم 4 پیش شرط اصلی یعنی اخذ نامه پذیرش، ارائه مدارک شناسایی، اثبات تمکن مالی و نیز مهارت زبان انگلیسی در پی دارد. کل فرآیند اخذ این ویزای کشور آمریکا در سال 2022 به این ترتیب می باشد که پس از دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آمریکا، باید اقدام به پرداخت هزینه های SEVIP و اخذ فرم I-20 و فرم درخواست ویزای F1 کنید و سپس وقت مصاحبه از سفارت بگیرید.

اما مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی در خصوص تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی شامل پاسپورت معتبر، فرم درخواست ویزای غیرمهاجرتی (DS-160)، 2 قطعه عکس، رسید پرداخت هزینه ویزا، فرم تکمیل شده I-20 به اضافه کلیه مدارک تحصیلی و مدرک زبان انگلیسی (آیلتس و تافل) می باشد. توجه داشته باشید که مهلت ارائه درخواست دقیقا 120 روز قبل از شروع برنامه تحصیلی متقاضیان است. هزینه های مربوط به این ویزا نیز از قرار ذیل می باشد:

لیست هزینه های مربوط اخذ ویزا هزینه به دلار آمریکا
درخواست ویزای آمریکا F1 160$
SEVIS I-190 200$

راهنمایی های حرفه ای کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در خصوص روش های مهاجرت به آمریکا می تواند گره گشای مشکلات و موانع بر سر راه متقاضیان عزیز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :